8. mája 2018

Z použitých kefiek vyrábajú smetné koše pre slovenské školy. Značka Curaprox spojila neziskové organizácie Živica, INCIEN, Priatelia Zeme a Ekopolis, aby spolu zo Slovenska spravili krajšiu a zdravšiu krajinu. Na zelenú cestu sa vydal aj výrobca sviečok LUMINIA.

Koše z kefiek

Za projekt recyklovania zubných kefiek na smetné koše bol slovenský Curaprox tento rok nominovaný na ocenenie Plastics Recyclers Award v Amsterdame. Dodali ich už do prvých dvesto slovenských škôl.

„Koše v škole chýbajú a chceli sme vytvoriť niečo, čo nebude znova odpadom. Milióny kefiek, ktoré dovezieme, nie sú podľa slovenského práva odpad. Len plastový obal na kefku ním je. Keď sme to vyrátavali, zistili sme, že len na Slovensku to predstavuje 56 ton ročne. Snažíme sa presvedčiť ľudí, aby použité kefky vrátili k nám do smile shopov. Radi by sme dostali aspoň na 20%,“ vysvetľuje víziu Lucia Pašková z Curaden Slovakia, výhradného dovozcu švajčiarskej značky Curaprox na Slovensku.

O dizajn košov sa postaralo štúdio ALLT. Foto: Archív Curaprox

V máji preto spúšťajú aj crowdfundingovú kampaň. „Na Slovensku je cca. 5-tisíc škôl, neboli by sme schopní to financovať celé sami. Do projektu sme investovali 300-tisíc eur, kvôli čomu sme mali v roku 2017 aj celkom slušný pokles zisku. Jednorazová investícia je možno veľká, ale môže to byť pre našu krajinu obrovský prínos,“ hovorí Lucia Pašková.

Vysvetľuje, že recyklácia a výroba prebieha v závode Polyplast v Pliešovciach a dizajn navrhlo štúdio ALLT. „Celý proces je slovenský. Zároveň tlačíme na Švajčiarov, aby začali uvažovať nad biodegradovateľnými plastami. Spolupracujeme na tom napríklad s Crafting Plastics. Rozbiehame paralelne niekoľko línií, aby sme vedeli, čo funguje najlepšie. Chceli by sme vytvoriť ekovír a strhnúť čo najviac slovenských firiem,“ netají sa.

Reklama

Doma majú showroom. Ako uspeli manželia s betónovým kobercom

Curaprox zmýšľa ekologicky aj vo vlastných priestoroch. Minulý rok začali s iniciatívou kancelária bez koša, odpad v kancelárii chcú znížiť o 90 %. Každý týždeň mali školenie, čo sa dá spraviť, aby aj v práci žili viac v súlade s prírodou. Zaviedli kompost a vytvorili metodiku, čo je možné urobiť pre ďalšie kancelárie a firmy.

„Prvý krok je odmietať a odpad vôbec nevytvárať. Aj školský projekt je vytvorený tak, aby sme deti naučili odpad v prvom rade nevytvárať. Spolu s neziskovými organizáciami vytvárame metodiku pre environmentálne vzdelávanie. Ďalším ideálnym krokom by bolo zavedenie kompostoviska do škôl,“ zamýšľa sa Pašková.

Vráť sklo

Pravidlom REFUSE-REUSE-RECYCLE sa riadi aj slovenský výrobca sviečok LUMINIA. Od svojich zákazníkov zbiera späť sklo, do ktorého vlieva vosk. Okrem dobrého pocitu ich k tomu motivuje aj zľavou, ktorú získajú na ďalší nákup.

Prázdne sklenené nádoby vie LUMINIA opäť použiť. Foto: Archív LUMINIA

„Myšlienku udržateľnosti a ochrany prírody som chcela preniesť aj do nášho konceptu,“ hovorí Natália Gápľovská z LUMINIE a dodáva: „Chceme kvalitné, lokálne a ručne fúkané sklo, ktoré sa nevozilo cez pol sveta. Preto podporujeme menších sklárov, ktorí fúkajú Bohemia Crystal. Vrátené poháre očistíme a znova použijeme. Niektorí ľudia sklenené poháre používajú ďalej v domácnosti ako nádobku do kuchyne alebo kúpeľne. Stále vravím, že je lepšie ich opäť použiť alebo zrecyklovať, než vyhodiť.“

Voňavý biznis. Ako sa modelka pustila do výroby luxusných sviečok

Rovnakým spôsobom recyklujú aj flakóny ich parfémov. Po spotrebovaní flakón hygienicky vyčistia, klient získava zľavu na ďalší nákup a flakón použijú na výrobu ďalšieho parfému.

O udržateľnosti a ekologickej výrobe hovorila LUMINIA aj na bratislavskom Dobrom trhu. Foto: Archív LUMINIA

Na ekológiu myslí LUMINIA nielen pri recyklácii, ale pri celom procese výroby. Vo firme nepoužívajú parafín – odpad z ropy, ktorý je veľmi škodlivý pre ľudské zdravie i životné prostredie, ani včelí vosk a sóju, ktorá vyčerpáva pôdu kvôli potrebe každoročného obhospodarovania pesticídmi a insekticídmi.

Všetky vosky sú z voľnej prírody, obnoviteľných zdrojov a ekologického poľnohospodárstva. Namiesto krabíc sviečky balia do recyklovateľných papierových taštičiek, darčekové kazety ponúkajú na požiadanie len v prípade potreby a aj v online shope majú klienti možnosť zvoliť si sviečku s darčekovým balením, s taštičkou alebo úplne bez balenia.

Titulná foto: Curaprox dal použitým zubným kefkám druhý život. Premenil ich na smetné koše. Foto: Archív Curaprox

Viac o inováciách Curaproxu na Slovensku sa dozviete v májovom čísle časopisu Forbes.