28. mája 2018

Zabudnite na prácu z domu, kde sa nedokážete sústrediť alebo na nákladný prenájom kancelárskych priestorov. Medzi najväčšie trendy v oblasti moderných pracovných priestorov patrí aktuálne coworking.

Ide totiž o prácu v zdieľanom priestore. Tu ľudia vykonávajú na sebe nezávislé aktivity, nie sú kolegami a teda nepracujú pre tú istú spoločnosť.

Najčastejšie po tejto možnosti priestorov siahajú ľudia, ktorí nechcú pracovať z domu alebo tí, pre ktorých by prenajatie kancelárskych priestorov bolo príliš drahé. Komunita vo svete coworkingu sa navzájom podporuje a spoločný priestor im umožňuje nadväzovať i spolupráce.

Vyberiete si coworking, home office či kaviareň? Toto sú ich plusy a mínusy

Výhody zdieľaného pracoviska a to, čo by sa v týchto priestoroch malo nachádzať a ako by mali vyzerať, sme zisťovali v 6 coworkingoch na Slovensku.

Reklama

0100 Campus, Bratislava

Sandra Hemzová, ktorá je community manažérkou bratislavského priestoru 0100 Campus, vidí prínos coworkingu okrem iného i v komunite, ktorá čelí podobným výzvam. Môžete tak byť obklopení ľuďmi z ďalších oblastí a ak budete niečo potrebovať, tak sa len stačí pozrieť okolo seba.

Prínos coworkingu je v komunite. Foto: 0100 Campus

Na tomto pracovisku by malo byť podľa jej slov využité zaužívané rozdelenie, a to na samostatné kancelárie, miesta, kde nemáte vlastný stôl a tie, kde ho nenájdete. To znamená, že by ste k dispozícii mali mať priestor, ktorý je určený tiež na stretávanie sa a relax.

Toto je 5 najkrajších coworking priestorov na svete

A čo by na coworkingovom pracovisku nemalo v žiadnom prípade chýbať? Hemzová uviedla, že nutnosťou je kancelárske vybavenie ako tlačiareň i kopírka. Nemusíte sa preto obávať, že by ste si na tomto pracovisku nedokázali vytlačiť potrebné dokumenty. „Zabezpečené by malo byť upratovanie a servis kancelárskych priestorov,“ dodáva.

Coworking Šaľa, Šaľa

Tento typ moderného pracovného priestoru nájdete na Slovensku i v menších mestách. Ako hovorí coworking koordinátor a programátor Peter Bartoš za priestor Coworking Šaľa, najväčšou devízou je podľa neho kombinácia pracovnej atmosféry a socializovanie sa v komunite podobne aktívnych ľudí. Na týchto miestach tak môžete nadviazať nové kontakty a zdieľať s ďalšími pracovníkmi svoje myšlienky, nápady ale tiež voľný čas.

Coworking je populárny aj v menších slovenských mestách. Foto: Coworking Šaľa

Za ideálne rozdelenie menšieho priestoru, aký je i v Šali, považuje Bartoš také, ktorého centrom je veľká zdieľaná miestnosť určená na prácu a vo voľnom čase na prednášky, kurzy a workshopy. Nesmie tu  chýbať ani zasadačka, kuchynka a oddychová zóna. „Vítaná je terasa najmä pre fajčiarov, ale tiež pre možnosť grilovania a pobytu na čerstvom vzduchu,“ dodáva. Ak vás teda nebaví len sedieť za stolom a pracovať, dajte si na chvíľu pohov a hoďte spolu s ďalšími ľuďmi niečo dobré na gril. Oplatí sa to najmä počas slnečných dní. Vtedy to všetkých ťahá von.

„Neodmysliteľnou súčasťou coworkingu je i kľúč pre nonstop prístup plných členov,“ hovorí. Jedným dychom dodáva, že podstatnú úlohu zohráva strategický dôležitá poloha k centru a klimatizácia. Ak dostanete skvelú myšlienku neskoro v noci a budete chcieť ihneď pracovať, tak sa môžete vybrať do coworkingu.

HubHub, Bratislava

Šéfka coworkingových priestorov HubHub Natália Kisková priznáva, že pre väčšinu ľudí je práve slovo coworking mätúce. Buď si totiž nevedia predstaviť, čo to je, alebo majú predstavu o hlučnom, otvorenom priestore plnom mladých ľudí, ktorí sa snažia vymyslieť nový biznis. Priestor HubHub prináša podľa jej slov alchýmiu flexibility a služieb pre firmy, ktoré chcú rásť.  Spoločnosti si tak nemusia zamestnávať office manažérov alebo prenajímať na niekoľko rokov veľké kancelárske priestory.

I takto môže vyzerať coworking. Foto: HubHub

Ideálna kancelária je pre každého iná. Niekto rád pracuje za stolom, iní z kresiel alebo ležadiel. „Dnešní mladí ľudia jednoznačne preferujú variabilitu pracovného priestoru a možnosť vybrať si podľa seba,“ hovorí Kisková. Coworking po vzore HubHub je tak vhodné rozdeliť napríklad na uzatvorené kancelárie, otvorené priestory i zákutia s kreslami a vakmi na sedenie. K dispozícii tiež môžete mať telefónne búdky alebo hracie zóny.

A čo je pre coworkingový priestor nevyhnutné? Natália Kisková menuje – internetové pripojenie, upratovacie služby, občerstvenie (voda, káva, základné nápoje) ale i niečo viac, čo by malo mať podobu špičkového technického a technologického vybavenia. Veľkým plusom sú pre ľudí rôzne typy eventov, vďaka ktorým sa môžu vzdelávať napríklad v témach, akými sú umelá inteligencia alebo kryptomeny. Vďaka slovenskému coworkingu sa tak môžete zlepšovať tiež v oblastiach, o ktorých na Slovensku nepočuť na každom kroku.

PONK, o.z., Nitra

Základný balík výhod coworkingu podľa manažérky nitrianskeho priestoru PONK Natálie Rondzikovej vyplýva už zo samotného názvu. „Sú to pracujúci, ktorí o to majú záujem, majú kde pracovať a môžu pritom i spolupracovať,“ hovorí. Tie ďalšie devízy vyplývajú už z toho, aký typ ľudí tieto pracoviská vyhľadáva. Coworking vám môže pomôcť vytvoriť si v pracovnom živote štruktúru, lepšie si rozdeliť čas a oddeliť prácu od súkromia.

Coworking je tiež o spolupráci. Foto: PONK, o.z.

Rondziková hovorí, že podľa nej by coworking nemal byť v princípe rozdelený. Ide totiž o odlišné chápanie práce. Od iných kancelárií sa líši najmä pre svoj komunitný aspekt. „Samozrejme nechcem povedať, že by tam nemala byť oddelená kuchynka a sociálne zariadenie,“ upresňuje. Vítaný je ale oddelený priestor, kde by ste mohli súkromne diskutovať napríklad s klientmi.

Samozrejmosťou na takomto pracovisku je podľa manažérky nitrianskeho coworkingu technické penzum a teda i dataprojektor alebo elementárne ozvučenie. Tu sa totiž vytvára a pestuje segment akejsi digitálnej ekonomiky. „Paradoxne: pre coworking je podľa mňa dôležité, aby toho veľa k dispozícii „nebolo“. Myslím tým, že vybavenie by malo byť minimalistické,“ hovorí Rondziková. Súvisí to s tým, že tu často nemáte svoje pevné pracovné miesto, ale môžete rôznymi spôsobmi po priestore rotovať.

Eastcubator, Košice

Marek Lavčák, spoluzakladateľ košického priestoru Eastcubator, vidí dve najväčšie výhody práce v coworkingu. Prvou je oddelenie priestoru domova od miesta, kde človek pracuje a tým druhým sú ľudia, ktorí sa tu stretávajú.

Košický coworking Eastcubator. Foto: Eastcubator

„Myslím, že rovnako ako každý zamestnávateľ i coworkingy by mali dbať na vytvorenie takého pracovného prostredia, v ktorom sa človek cíti príjemne, podporuje jeho efektivitu a sústredenie a zároveň mu dáva možnosť na chvíľu prepnúť do pohodového režimu,“ tvrdí. Dôležité je tiež tiché miesto napríklad pre videokonferencie. Ako hovorí Lavčák, takýto priestor by vám mal ponúknuť všetko, čo potrebujete na prácu, občasné prestávky na načerpanie síl i interakciu s ostatnými coworkermi.

Výhodou je, ak sa v coworkingu podľa vzoru košického Eastcubatora dostanete i k dobrej káve, výberu čajov alebo sezónnemu ovociu. Lavčák na záver dodáva, že alfou a omegou každého takéhoto pracoviska je internet. Kvalitné, stabilné a rýchle pripojenie je nevyhnutnosťou. A všetci vieme, akú nervozitu prináša dlhé načítavanie stránok alebo nebodaj e-mailovej schránky.

Nádvorie, Trnava

Medzi najväčšie výhody coworkingu patrí podľa Michala Trnku, ktorý je spoluzakladateľom trnavského priestoru Nádvorie, flexibilita a tiež jednoduchosť. Ľudia tu dostanú všetko na jednej faktúre a nemusia si robiť starosti s platbou za prenájom kancelárie, energie či poruchy. Nemusíte tak myslieť na všetko, čo by ste ešte potrebovali zaplatiť.

Reklama

Priestor coworkingu by mal byť podľa jeho slov rozdelený tak, aby sa pracovníci navzájom nerušili, no tiež by nemali byť úplne izolovaní. Na tomto druhu pracoviska je žiadúca možnosť interakcie a socializácie.

Za základné vybavenie coworkingových priestorov označil Trnka okrem iného kvalitný stôl a stoličku „Podľa mňa je super, keď človek nemusí sedieť stále iba za svojim stolom, ale môže v rámci tohto priestoru trochu zmeniť setup a prostredie,“ dodáva. Pracovať tak môžete v sede, postojačky, alebo sa môžete ísť vyvaliť do kresiel.

Hlavná foto: Pexels

Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.