12. apríla 2018

Každý má inú povahu, pracovné návyky aj denný režim. Niekto končí s pracovným dňom už o 12:00, iný sa o tomto čase len prebúdza. Všetci „voľnonožci“ však na začiatku riešia rovnakú otázku – odkiaľ budem pracovať? Najčastejšou odpoveďou je práca z domu, coworking alebo kaviareň. Každá možnosť má svoje výhody aj nástrahy. Ktorý z týchto priestorov bude najviac vyhovovať vám?

Práca z domu

Pre mnoho sólo ľudí na voľnej je home office samozrejmou voľbou. Doma ste pánmi situácie, sami si určujete pravidlá – nočný pracovný režim, žiadne telefónne hovory v „kancelárii“, máte moc rozhodnúť sa, či budete počúvať obľúbenú hudbu alebo božské ticho, nerozptyľujú vás spolupracovníci. Jednoducho raj, v ktorom máte všetko pod kontrolou. A v počiatkoch podnikania oceníte hlavne nulové náklady za tieto priestory.

Pri práci z domu si užijete aj pohodu. Pripravte sa však aj na rušivé vplyvy – niekedy štvornohé.

Práca z domu však nie je pre každého. Aby ste boli efektívni, potrebujete dodržiavať vami nastavený režim. A aké pravidlá sa najľahšie porušujú? Tie, ktoré ste si sami určili a nikto iný o nich nevie. Sebadisciplína je však oblasť, na ktorej dokážete veľmi dobre zapracovať. Väčším problémom pre sústredenie môže byť sused prerábajúci byt alebo ratolesť s partnerom, kvôli ktorým ste sa rozhodli pracovať z domu.

Ako na voľnej nohe získať klientov? Pomôže portfólio aj facebookové skupiny

Aby bol home office miestom, kde dokážete byť efektívni, minimalizujte všetky rušivé vplyvy. Dnes si ľahko stiahnete aplikáciu, ktorá vám vo vami vybranom čase zablokuje zobrazovanie obsahu Facebooku a nahradí ho vtipnými výzvami do práce. Nezabúdajte však ani na zmenu prostredia – pokojne raz, dvakrát týždenne pracujte z kaviarne a choďte sa naobedovať do reštaurácie. Psychohygiena pomôže vášmu sústredeniu aj celkovému naladeniu.

Práca z kaviarne

Prvým krokom pri práci z kaviarne je vybrať si tú správnu. Čo by mala spĺňať? Spoľahlivé a rýchle Wi-Fi pripojenie je základným kameňom, na ktorom môžete stavať. Niektoré kaviarne ponúkajú aj priestor vyčlenený pre coworking. Ak je namiesto neho súčasťou priestoru detský kútik, hľadajte ďalej. Snažte sa vyhnúť kaviarňam v nákupných centrách a takým, ktoré veľký priestor logicky a opticky nerozčlenili do menších častí.

Nájsť kaviareň, v ktorej sa vám bude dobre pracovať sa vám oplatí aj vtedy, keď chcete robiť z domu či coworkingu.

Mnoho ľudí si nevie bez šálky dobrej kávy predstaviť deň. Ak k ním patríte aj vy, za pár eur týždenne ste získali svoju kanceláriu. Atmosféra a príjemný ruch dokážu nakopnúť kreativitu, myslenie a paradoxne aj sústredenie. Určite si však so sebou nezabudnite zobrať slúchadlá. Nikdy neviete, akí hostia kaviareň navštívia. Práve návštevníci a ich množstvo sú jednou z nástrah, ktoré nedokážete ovplyvniť.

Chcete pracovať na voľnej nohe? Na čo sa treba pripraviť a čo nezabudnúť

V prípade, že je hostí v kaviarni priveľa, môžu sa objaviť ďalšie problémy – nenájdete voľný stôl, Wi-Fi je preťažené, kvôli hluku nedokážete pracovať, neodvážite si nechať laptop na stole pri návšteve toalety. Do hľadania ideálnej kaviarne pre prácu sa oplatí investovať – čas aj energiu. Práve tento priestor je výborným kompromisom medzi home officom a coworkingom.

Práca v coworkingu

V súčasnosti nájdete desiatky coworkingových priestorov na celom Slovensku. V množstve z nich máte možnosť vyskúšať si jeden pracovný deň zadarmo. Ak sa vám zapáči, nemusíte si hneď kupovať mesačný prenájom. Coworkingové centrá často ponúkajú rôzne členské programy – vstup na jeden deň, na 5 dní v mesiaci či VIP s vlastnou kanceláriou, neobmedzeným využitím zasadacej miestnosti, mentoringom a marketingom na ich sociálnych sieťach.

V coworkingových centrách na vás čakajú výhody ako pohodlné stoličky, prednášky, workshopy či konzultácie s mentorom.

Coworkingovým centrám veľmi záleží na prostredí – očakávajte pohodlné stoličky, kreatívne architektonické riešenia, zóny so stolným futbalom či vlastnú kaviareň. Najväčšou výhodou týchto priestorov je neuveriteľná koncentrácia šikovných ľudí na meter štvorcový. To vytvára ideálné podmienky na stretnutie sa s ďalšími odborníkmi z vašej oblasti, možnosť kedykoľvek sa poradiť, inšpirovať sa špičkou či získať nových klientov.

Toto je 5 najkrajších coworking priestorov na svete

Začínajúcich freelancerov môže odradiť vyššia cena, v ktorej často bývajú zahrnuté aj voľné účasti na workshopoch, prednáškach a káva zadarmo. Nie vždy sa tiež stretnete s 24/7 prístupom do týchto priestorov. V prípade, že máte prácu nastavenú na nočný režim, je dobré informovať sa o časových možnostiach. Mnoho ľudí na voľnej nohe si prenajíma coworkingové priestory, lebo ich považuje za investíciu do svojej kariéry.

Najlepšie však zistíte, čo vám vyhovuje, skúškou. Navyše nikde nie je napísané, že nemôžete pracovať dva dni z domu, dva z coworkingu a jeden z kaviarne. Práve to je výhoda státia na voľnej nohe – sami si určujete pravidlá, podľa ktorých sa hrá, podľa ktorých by ste mali byť víťazom vždy vy.

Tento článok je súčasťou série o tipoch a trikoch pre freelancerov.