2. marca 2018

Počet coworking pracovísk na svete za posledné roky výrazne vzrástol. Podľa prieskumu Global Working Survey z roku 2017 sa od roku 2014 zvýšil z počtu 5800 na 11300, zatiaľ čo minulý rok (na konci) mal dosiahnuť číslo 13800.

K týmto počtom výrazne prispel nárast freelancerov, Leanne Beesley, spoluzakladateľka a generálna riaditeľka portálu CoWorker ale poznamenala: „Flexibilita, nákladová efektívnosť a sociálne komponenty zdieľaných pracovných priestorov priťahujú čoraz viac startupov a malých podnikov, ktoré vymieňajú klasické kancelárie za členstvo v coworkingu.“

Netušíte, koľko času vám kradne open space. Nie je to málo

Premýšľala som preto, ktoré z oných priestorov sú na svete tými najkrajšími. Na základe takmer 4000 coworking pracovísk v približne 105 krajinách, ktoré sa nachádzajú na stránke CoWorker, mi Beesleyová poslala zoznam odporúčaní. Tu je pätica coworking priestorov, ktoré stoja za to:

1. CREW COLLECTIVE (MONTREAL, KANADA)

Je ťažké nenechať si vyraziť dych Crew Collective – ohromujúcim coworking priestorom s rozlohou takmer 1115 metrov štvorcových. Ten sa nachádza v budove bývalej Royal Bank v lokalite Old Montreal.

Reklama

Ste digitálnym nomádom? Týchto 10 aplikácií by ste mali vyskúšať

Zamerajme sa ale na budovu. Pre miestneho architekta Henriho Cleingea bola výzva vytvoriť akýsi súdržný motív, zatiaľ čo musel budovu rozdeliť na rôzne oblasti pre zamestnancov, členov coworkingu, ale napríklad aj návštevníkov kaviarne. Ako to dokázal? „Pomocou priehľadných hraníc, využitím priestorov a predelov pôvodnej banky, spolu s budovaním zložitých sklenených stien medzi rôznymi oblasťami,“ hovorí.

Takto sa zmenili priestory starej banky. Foto: Crew Collective

2. MINISTRY OF NEW (BOMBAJ, INDIA)

Na základe vízie spoluzakladateliek Marlies Bloemndaal a Natasche Chadha je Ministry of New viac o budovaní komunity, než o ďalšom spoločnom kancelárskom priestore na trhu.

Pokiaľ ide o dizajn interiéru, je holandské duo presvedčené, že je dôležité mať k dispozícii množstvo jednotlivých kvalitných a útulných pracovných prostredí, ktoré kombinujú funkčný európsky štýl s miestnymi prvkami. Čo to znamená podľa kreatívnej riaditeľky Bloemendaalovej? Nie je to o „sloganoch, farebných sedacích vakoch, basketbalových, futbalových či ping-pongových stoloch.“ Prednosť dali zeleným plochám, personalizovanému nábytku, prirodzenému svetlu, unikátnym vintage lustrom, tkaným kobercom a umeleckým dielam z miestnych galérií.

Spoluzakladateľky mali jasnú víziu. Foto: Ministry of New

3. NEUEHOUSE HOLLYWOOD (LOS ANGELES, USA)

Možno naozaj neexistuje veľa miest, ktoré by mohli inšpirovať kreatívne typy ľudí tak ako NeueHouse Hollywood. Ak vkročíte do sedemposchodovej budovy v priestoroch starého CBS Radio, okamžite sa presuniete do očarujúcich čias starého Hollywoodu.

„Prestavali sme staré zvukové pódiá, starostlivo sme skombinovali textílie a koberce, ako aj dekoratívne prvky severnej Afriky s osvetlením a vankúšmi. Náš tím spolu so spoločnosťou Rockwell Group dokázal vytvoriť hrejivý a profesionálny priestor, ktorý je nadčasový,“ hovorí Karl Finegan, generálny riaditeľ NeueHouse.

Po vstupe do týchto priestorov sa presuniete v čase. Foto: NeueHouse

4. WEWORK WEIHAI LU (ŠANGHAJ, ČÍNA)

To, čo začalo v 30. rokoch 20. storočia ako ópiová továreň, sa v Číne zmenilo na ultra-štýlové priestory spoločnosti WeWork.

Spoločne navrhnuté tímom WeWork a Linehouse sa toto historické sídlo v londýnskom štýle môže pochváliť niekoľkými kľúčovými prvkami. Ashley Couch, okrem iného riaditeľka interiérového dizajnu WeWork, poznamenala: „Je tu množstvo mosadzných doplnkov, drevených obkladov, sklenených priečok a ďalších obkladov, ktoré slúžia ako deliace prvky bez nutnosti postaviť ozajstné steny. Možnosť sedenia je na zamatových a kožených materiáloch, ale aj ručne vyrobených taburetkách, ktoré vytvorili dizajnéri z WHY NOT a stoličkách od Fritza Hansena. Plus sa tu nachádza zelené oceľové schodisko, ktoré dopĺňajú červené tehly.“

Priestory WeWork sú predelené opticky, nie stenami. Foto: WeWork

5. THE WORK PROJECT (HONGKONG)

Ľudia stojaci za The Work Project v Hongkongu vedia, ako skutočne povýšiť coworkingovú skúsenosť.

V priestoroch otvorených od septembra 2016 môžete nájsť knižnicu zameranú na architektúru, dizajn, kuchyňu, zahraničnú politiku a cestovanie. Rovnako tu nájdete aj umelecké diela od tamojšieho tímu a tímu Bean Buro, ktoré naplno zdôraznia štýlovú filozofiu miesta. Všetky prvky majú vysokú kvalitu ale bez toho, aby ste z priestorov cítili akúsi prehnanosť. Veľkú plochu coworkingu predeľuje niekoľko elementov. „Sú to vysoké stropy (vzácnosť v Hongkongu), krásny a pohodlný nábytok a úchvatná vertikálna záhrada navrhnutá francúzskym botanikom Patricom Blancom,“ hovorí Junny Lee, zakladateľ The Work Projekt.

V priestoroch The Work Projekt nájdete aj vertikálnu záhradu. Foto: The Work Project
Hlavná foto: Priestory pre coworking. Foto: Crew Collective

Prispievateľka Eustacia Huen píše pre Forbes.com o jedle ale aj štýlových novinkách.