19. marca 2018

Zbaviť sa open space kancelárie, túžba cestovať, zúročiť svoje skúsenosti pre vlastný projekt, denný režim podľa svojich predstáv. Aj to sú dôvody, ktoré lákajú ľudí začať pracovať na voľnej nohe. Freelancing, ako sa tento spôsob nazýva, je čoraz populárnejší a mnoho „voľnonožcov“ na neho nedá dopustiť. Pohrávate sa aj vy s touto myšlienkou? Pripravili sme pre vás tipy, na čo by ste mali myslieť predtým, ako sa rozhodnete osamostatniť.

Našliapnite na voľnú nohu

Chcete začať podnikať na voľnej nohe? Dostatok skúseností a znalosť odboru je obrovskou výhodou. Nemožné to však nie je ani bez predchádzajúcej praxe, pripravte sa však na kopec tvrdej práce, samovzdelávania a zamietavých odpovedí. V prípade, že ste zamestnaní a pohrávate sa s myšlienkou na freelance, snažte sa vo voľnom čase získať aspoň jedného stáleho klienta.

Takého, ktorý bude s vami dlhodobo spolupracovať a postará sa o časť vášho príjmu každý mesiac. Pracujte pre neho vo voľnom čase – po večeroch alebo cez víkendy. Keď sa bude blížiť váš odchod zo zamestnania, začnite aktívne hľadať ďalších klientov, neodmietajte však ani jednorázové zákazky.

Ak k ním pristúpite zodpovedne, získate za ne peniaze, pomôžu vám s budovaním dobrého mena a hlavne v prípade spokojnosti, máte veľkú šancu, že sa na vás klient opäť obráti. Keď už sa na voľnú nohu postavíte, majte pripravené portfólio najlepších prác, ktorými sa budete prezentovať. Veľkou pomocou sú tiež slovné referencie od zamestnávateľa a klientov. Počítajte aj s mŕtvymi obdobiami, prekleniete ich vďaka úsporám – na účte majte odložené aspoň tri mesačné platy.

Reklama

Netušíte, koľko času vám kradne open space. Nie je to málo

Nezabúdajte aj na formálne náležitosti

Ak chcete pre niekoho pracovať externe, bez možnosti fakturovania to je náročné. Pri kreatívnych činnostiach ako písanie článkov či tvorba animovaných spotov však môžete využiť aj autorskú zmluvu. Najčastejšou otázkou býva, či si založiť radšej živnosť, alebo si vytvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným.

Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje. Ak však budete pracovať sami, počas prvého roka prináša živnosť väčšiu voľnosť – platíte minimálnu výšku poistného aj odvodov a peniaze si ľahko prevediete na svoj osobný účet. Ak vám tento spôsob nebude vyhovovať alebo budete chcieť prijímať ďalších zamestnancov, živnosť môžete prerušiť a založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným.

Okrem formy podnikania, myslite aj na svoj podnikateľský účet. Hoci pri živnosti nie je povinný, pomôže vám udržať si lepší prehľad vo financiách a ušetrí mnoho práce pri daňovom priznaní. Veľa času a nervov vám pomôže ušetriť aj fakturačný program či aplikácia. Jej prehľadnosť vám pomôže udržať si prehľad v príjmoch a všetky faktúry budete mať na jednom mieste v online svete – strata dokumentov je tak minimálna.

Toto je 5 najkrajších coworking priestorov na svete

Buďte viac ako profesionál v odbore

Byť profesionálom v odbore je základom pre úspech, nech už ste grafický dizajnér, účtovník či prekladateľ. Pri podnikaní na voľnej nohe by ste mali však pridať niečo naviac – napríklad ústretovú komunikáciu na dobrej úrovni.

Buďte empatickí, dodržiavajte termíny, snažte sa klientovi porozumieť a priniesť mu riešenia, ktoré sú najvýhodnejšie pre neho a nie pre vás. Keď môžete, na mail odpíšte okamžite – aj takto ukážete, že vám záleží nielen na vašej práci, ale aj na klientovi.

Snažte sa pridať niečo navyše, o čo vás síce klient nepožiadal, no môže mu to pomôcť. Ak ste mu ako grafik pripravili vizitky, ponúknite sa, že zabezpečíte aj tlač. A naopak, keď vás sám klient požiada o konkrétnu službu a vy nie ste presvedčený o tom, že mu môže pomôcť, ozvite sa. Spokojnosť na strane klienta má z dlhodobého hľadiska väčšiu hodnotu ako jedna vyššia faktúra.

Nečakajte okamžité zázraky

Začiatky v podnikaní bývajú náročné, buďte na to pripravení. Ak na voľnú nohu prejdete s veľkými očakávaniami, sklamanie sa objaví rýchlo. V prvých mesiacoch buďte tým aktívnym vy – oslovte potenciálnych klientov, na konkrétnych príkladoch im ukážte, ako im môžu vaše služby pomôcť.

Dobrou adresou, kde môžete nájsť klientov, sú špecializované skupiny na Facebooku. V nich často narazíte na ponuky externej spolupráce, ktorá je pre vás zaujímavejšia ako práca na plný úväzok. Prípadne v nich môžete sami svoje služby proaktívne ponúkať. Nezabudnite však na silu prvého dojmu.

Ďalšou možnosťou je osloviť značku, ku ktorej máte nejaký vzťah – máte ju radi, kúpili ste jej produkt, strávili ste hodiny na jej webstránke. Vďaka tomu máte konkrétnu predstavu, čo by takejto spoločnosti mohlo pomôcť z vašej oblasti – nový web, lepší prekladateľ či krajšie fotografie.

Veľmi dôležitou zásadou je, aby ste si každú jednu zákazku vážili a pristupovali k nej zodpovedne. Freelance nie je pozícia na plný úväzok, kde máte vždy dostatok práce, tu si ju musíte nájsť sami. Aj zadanie, ktoré vás úplne nenapĺňa, vám môže otvoriť dvere k zaujímavejším spoluprácam.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?