30. marca 2018

Skončiť v práci a postaviť sa na vlastnú nohu si žiada odvahu, no ešte viac odhodlania a hlavne vlastných klientov. Najprv ich však musíte získať. Ako a kde hľadať? Začnite portfóliom, pokračujte spolouprácou s ďalšími freelancermi, sami oslovte firmy a sledujte tiež facebookové skupiny. Viac tipov nájdete v týchto riadkoch. 

Začnite portfóliom

Každý má za sebou projekty, s ktorými nie je spokojný, alebo ich považuje za priemerné. Tie z portfólia vynechajte – vyberte iba to najlepšie z najlepšieho. Práce, na ktoré ste hrdý a ukážu vaše schopnosti v najlepšom svetle, či už ide o grafické návrhy, texty, fotografie, alebo kytice.

Dnes je takmer nevyhnutné, aby bolo vaše portfólio online – nikomu sa nechce sťahovať prílohy z mailu a hľadať ich na preplnenej pracovnej ploche. Vlastná webová stránka je ideálnou príležitosťou, ako začať s budovaním osobnej značky. V súčasnosti nie je problém nájsť dobrú WordPress tému zadarmo, v ktorej sa po pár hodinách budete orientovať, aj keď ste úplný začiatočník. K tomu však ešte budete potrebovať vlastnú doménu a hosting.

Behance je ako stvorený pre portfólio grafika.

Možnosťou sú aj platformy určené práve na tvorbu online portfólií – napríklad Wix, Weebly či pre vizuálne zameraných freelancerov Behance. S vlastným webom však môžete pracovať na svojom mene – začnete písať blogy zo svojho odboru, pridávať videá, návody, čokoľvek. Vlastné portfólio ocení každý, napríklad aj účtovník – nemusia v ňom byť súvahy, pokojne stačí logo spoločnosti a referencia spokojného klienta.

Chcete pracovať na voľnej nohe? Na čo sa treba pripraviť a čo nezabudnúť

A nezabudnite si svoje portfólio pravidelne aktualizovať – menej kvalitné práce nahraďte lepšími.

Spolupracujte s inými freelancermi

Spolupráca s inými freelancermi prináša množstvo výhod, napríklad spolu môžete riešiť otázku cenotvorby. Významnú úlohu však môže zohrať aj pri získavaní nových klientov – hneď niekoľkými spôsobmi. Ak obaja pôsobíte v rovnakej oblasti a váš spriatelený freelencer nestíha a prichádzajú mu neustále dopyty, môže vám ich posunúť.

Je už na vás a vašom prístupe, či potenciálneho klienta presvedčíte o svojich kvalitách. Veľmi často sa stáva, že už existujúci klient vás osloví s požiadavkou mimo váš odbor. Píšete texty, no k článku by sa hodila aj infografika. Vtedy je super mať po ruke dizajnéra, na ktorého sa s touto požiadavkou môžete obrátiť.

Kontakt s ďalšími freelancermi vám pomôže zlepšovať sa aj nájsť klientov.

Je to win-win situácia – pomôžete známemu s prácou a hlavne pre klienta zabezpečíte kompletný servis. Vďaka tomu máte veľkú šancu, že vaše služby bude odporúčať ďalej. Takto dokážete vytvoriť sieť odborníkov na voľnej nohe, ktoré dokážu poskytovať komplexné služby za nižšie ceny ako veľké firmy.

Oslovte klienta a ukážte mu, čo dokážete

Potenciálni klienti sú všade – či už surfujete na webovej stránke a narazíte na zlé texty, idete autom a uvidíte nekvalitne spracovaný bilbord alebo sa v knihe dostanete k zlému prekladu. Skvelou cestou je osloviť konkrétneho človeka z firmy a neposielať mail na všeobecnú adresu. Takto je menšie riziko, že sa váš mail niekde „stratí“.

Aj tu však platí pravidlo, že na návštevu sa nechodí s prázdnymi rukami. Tým, že niekoho upozorníte na chybu alebo nekvalitu a dodáte, že vy by ste to zvládli lepšie, presvedčíte iba málokoho. Dajte si námahu a pripravte ukážku toho, ako by to mohlo vyzerať, keby spolupracoval s vami.

Po práci skočte na jedno. 7 rád od top ilustrátorky Miše Chmelíčkovej

V prípade, že nemáte potrebné podklady alebo by vám to zabralo niekoľko dní práce, pošlite vašu staršiu prácu. Samozrejme, musí byť z príbuznej oblasti a prehľadne v bodoch napíšte, ako dokážete klientovi pomôcť. Konkrétna predstava, ako by mohol vyzerať jeho bilbord, webová stránka či mobilná aplikácia, sú vaším tromfom. Potenciálny klient bude mať v rukách niečo konkrétne, podľa čoho sa ľahšie rozhodne.

Ponuky na sociálnych sieťach

Na portáloch s ponukami práce najčastejšie natrafíte na pozície s trvalým pracovným pomerom. Samozrejme, zamestnávateľa môžete osloviť a presvedčiť ho, že túto prácu dokážete vykonávať externe. Dôležitá je argumentácia – nezabudnite mu pripomenúť, že jeho náklady na vaše služby budú nižšie ako pri zamestnancovi a odpadne aj množstvo administratívy z jeho strany.

Vo facebookových skupinách nájdete množstvo šikovných ľudí z odboru aj pracovných ponúk.

V zahraničí sú stránky združujúce ľudí na voľnej nohe, na Slovensku sme s tým trochu pozadu. Túto rolu však výborne suplujú sociálne siete. Takmer každá pracovná oblasť – od marketingu cez programátorov až po prekladateľov má na Facebooku svoju vlastnú skupinu s veľkou komunitou ľudí.

Byť členom takýchto skupín je výhodné hneď z dvoch dôvodov – komunikujete s ďalšími odborníkmi, vymieňate si názory a zdokonaľujete sa vo svojej oblasti. Okrem toho v týchto skupinách často narazíte na pracovné ponuky. Navyše, nič vám nebráni, aby ste sem napísali svoj vlastný inzerát. Dajte si však na ňom záležať, dobrý prvý dojem predáva.

Stretávajte sa s ľuďmi

Jedným zo skvelých spôsobov ako zvýšiť svoju pracovnú efektivitu a zároveň získať nového klienta je coworkingový priestor. Práve tu je otázka: „Aká je tvoja práca?“ na dennom poriadku. Ak sa ukážete v dobrom svetle, možno si nový spolupracovník spomenie práve na vás, keď bude hľadať programátora na voľnej nohe. Alebo jeho klient.

Na zaujímavé pracovné príležitosti narazíte aj pri coworkingu.

Aj v obyčajných rozhovoroch s priateľmi je občas dobré spomenúť vašu prácu – napríklad zaujímavý projekt či vtipnú príhodu. Tí si vďaka vášmu príbehu zapamätajú to, na čom pracujete a nebudú to považovať za otravovanie. A keď sa ich niekto spýta, či nepoznajú dobrého grafika, budete prvý, ktorého meno povedia.

Ďalším výborným spôsobom, ako získať nové vedomosti a zároveň kontakty na zaujímavých ľudí sú konferencie, prednášky či akcie určené pre váš odbor. Mnohé z nich po oficiálnom ukončení organizujú afterparty, na ktorej sa v uvoľnenej atmosfére môžete pozhovárať. A nezabudnite – majte pri sebe vždy vizitku.

Tento článok je súčasťou série o tipoch a trikoch pre freelancerov.