16. januára 2018

Martin Studenčan, člen minuloročného rebríčka Forbes 30pod30, je co-founderom mobilnej aplikácie STEMI, ktorá pomáha zvyšovať percento úspešných zásahov záchranárov. Úspech iba podčiarkla minuloročná výhra v Startup Awards a rozhodnutie ministra zdravotníctva zaviesť aplikáciu do všetkých záchraniek po celom Slovensku. Martin však medzičasom začal písať ďalší biznis príbeh: odsťahoval sa na Tenerife, kde skúša preraziť so svojou firmou Wolfhouse v odvetví teambuildingov a tímových retreatov. Ako sa mu darí? 

Martin Studenčan žije na Tenerife, odkiaľ chce so svojím biznis plánom expandovať do sveta. Foto: Martin Studenčan (archív)

Čo je vlastne tímový retreat? Predstavte si, že firma sa rozhodne na dva týždne presunúť svoje sídlo z chmúrneho mestského prostredia na krásne pláže v Los Gigantes na Tenerife, kde si členovia tímu nielen oddýchnu, ale sa navzájom aj lepšie spoznajú. Prípadne, medzinárodný startup, pre ktorý pracujú ľudia na diaľku, sa rozhodne konečne stretnúť „offline“.

Na tieto pobyty sa špecializuje firma Wolfhouse. Tú rozbehol iba 26-ročný Martin Studenčan začiatkom minulého roka a medzičasom sa už stihla rozrásť aj na ďalšie časti Kanárskych ostrovov, do Chorvátska, či do Vysokých Tatier.

Tento koncept má byť podľa Studenčana jedinečný. „Na Tenerife sme otvorili prvý co-living space pre tímy na svete,“ tvrdí a dodáva, že Wolfhouse kombinuje ubytovanie, pracovný priestor a spoločenské priestory dovedna.

Má prácu snov na Filipínach.
6 rád, ako nájsť šťastie od Niky Janečkovej

Reklama

„Zmena prostredia vplýva pozitívne na produktivitu a motiváciu zamestnancov. Nehovoriac o zvýšenej kreativite v inšpiratívnom prostredí. Pritom firmy, ktoré sme hostili, reportujú pozitívny dopad na produktivitu a motiváciu členov tímu aj po návrate do tradičného pracovného prostredia,“ opisuje Studenčan.  

Wolfhouse privítal prvých klientov iba pred rokom, no za ten čas stihol ubytovať viac ako 300 rôznych startupistov a freelancerov. Pobyt vo Wolfhouse absolvovala napríklad poľská IT firma Fingo, česká kyberbezpečnostná firma TeskaLabs, ktorá „stiahla“ na Tenerife svoje tímy z Prahy aj Londýna, či slovenský herný startup Maguss, jeden z minuloročných víťazov Startup Awards. Tomu sa dokonca počas pobytu podarilo spustiť novú verziu jednej zo svojich hier.  

Studenčanovi sa pritom darí aj po finančnej stránke. Počas prvého roka od založenia firmy sa mu podarilo vygenerovať tržby vo výške 82-tisíc eur a skončiť v čiernych číslach. Na tom má bezpochyby zásluhu aj premyslený biznis model. 

Mladý podnikateľ na španielskom technologicko-turistickom kongrese na Fuerteventure z novembra minulého roka. Foto: Martin Studenčan (archív)

Celý biznis je postavený ako B2B ponúkanie priestoru ako služby. Čo znamená, že nehnuteľnosti Wolfhouse nevlastní, ale spláca ich prostredníctvom lízingu. „To je výhodné, pretože sme vďaka tomu schopní minimalizovať ako vstupné náklady, tak aj riziko pri rozširovaní portfólia,“ hovorí Martin Studenčan pre Forbes.sk.

„Okrem priestoru zabezpečujeme aj teambuildingové aktivity, napríklad jazdu na vodných skútroch, či na štvorkolkách v národnom parku El Teide a ďalšie služby, ako zabezpečenie transportu z letiska, či vlastného kuchára počas celého pobytu,“ opisuje možnosti.

4 biznis trendy, na ktoré by mal v roku 2018 myslieť každý podnikateľ

Na podobný biznis model pritom stavili napríklad aj americkí zakladatelia úspešného co-livingového priestoru WeWork, do ktorého iba pred pol rokom investoval fond Softbank bezmála 3,6 miliardy eur (CEO fondu Masayoshi Son je najbohatší muž Japonska). Že ide o skutočne sľubné a rýchlo rastúce odvetvie, dokazujú aj ďalšie čísla.

Ročne pribudne vo svete asi 100 miliónov nových startupov, z toho každý desiaty so zameraním na technológie. Veľká časť ich zamestnancov pracuje na diaľku. Do roku 2020 by mal v Spojených štátoch amerických pracovať „remote“ takmer každý druhý zamestnanec.

„Startupy prehrávajú boj o ľudí s veľkými korporáciami, ako sú Amazon či Microsoft. Čo však môžu ponúknuť, je jedinečná kultúra a možnosti, napríklad pobyt vo Wolfhouse,“ hovorí Studenčan.

Wolfhouse pritom stavia na inovácie takmer v každom ohľade. „Platby prijímame aj v kryptomenách. Iba nedávno nám zaplatil tím z Talianska celý pobyt v mene Ethereum.“

Jeden z tímov, ktorý úspešne absolvoval pobyt vo Wolfhouse. Foto: Martin Studenčan (archív)

Studenčan v súčasnosti pracuje na tom, aby sa mu podarilo zabezpečiť expanziu spoločnosti a vyrásť na požadovanú veľkosť. Plány sú veľké, do roka 2020 hovorí o raste do desiatok ďalších destinácií. Má na to našliapnuté. Na prvý kvartál tohto roka má už takmer plne obsadené kapacity.

Hlavná foto: Martin Studenčan (archív)