9. januára 2018

Veronika Janečková žije posledných 11 rokov v zahraničí. Prešla si dvoma prestížnymi vysokými školami v Londýne aj prácou pre európske inštitúcie v Bruseli. Neskôr zakotvila v londýnskej pobočke svetového digitálneho štúdia Made by Many. Pracovala ako produktová manažérka, medzi jej klientov patril aj Skype počas akvizície s Microsoftom, pre ktorý vyvinula produkt Skype in the classroom. Za ten získala spolu s tímom aj prestížne ocenenie Webby award.

Pracovné nasadenie sa však podpísalo na vtedy 28-ročnej úspešnej manažérke prvými príznakmi vyhorenia. A tak sa vydala na cestu hľadania vlastného šťastia, ktoré našla na filipínskom ostrove Siargao. Dnes sú to skoro dva roky, čo na ostrove založila vlastnú spoločnosť BizTreat, v rámci ktorej ponúka firmám z celého sveta oddych a zážitkové učenie v jednom v krásnych destináciách (okrem Filipín napríklad aj na Bali, v zátoke Byron Bay v Austrálii ale taktiež vo Vysokých Tatrách).

Januárové číslo magazínu Forbes je o šťastí a o 365 šanciach, ktoré nám na jeho nájdenie ponúka rok 2018. Prečítajte si 6 rád, ako byť šťastný od Veroniky Janečkovej.

Veronika Janečková (31) pracuje z filipínskeho ostrova Siargao. Pre firmy pripravuje netradičné teambuildingy, retreaty, workshopy a zážitkové učenie, ktoré vedie k väčšej kreativite a efektívnosti. Foto: Mickey Edwards

Počas skúmania toho, čo ju robí šťastnou, sedela sama na pláži na vzdialenom filipínskom ostrove, bosá, na diétnej strave, bez zbytočnej technológie. „Cítila som sa tak trocha ako trosečník. Bola to však moja ultimátna príležitosť na spýtanie sa: Keď všetko pominie a všetkého sa vzdám, čo ostane?“ Na konci takýchto meditácií prišla na niekoľko zásadných uvedomení, ktoré pre ňu nanovo zadefinovali pojmy, ako sú šťastie a úspech.

Prvá rada

Buďte autentickí. Na začiatku hľadania je dôležité spojiť sa so sebou, počúvať svoje vnútro, priznať si pravdu a aj to, kedy sami sebe klameme. Je dôležité pristúpiť k tejto úlohe systematicky, urobiť si doslova poriadok v živote. Počas tohto cvičenia, ktoré môže trvať aj mesiace, je dôležité zaznamenať naše myšlienky a pocity, zapisovať si plány a ciele, ktoré s nimi korešpondujú. Ďalším krokom je odzrkadliť naše myšlienky aj v činoch a konať v súlade s našim vnútrom. Ľudia, ktorí sú prepojení sami so sebou a idú za svojim poslaním, dokážu generovať silnú energiu bez ohľadu na to, čo robia.

Reklama

Januárový Forbes vám ukáže 7 ciest k šťastiu aj život filmára Pavla Barabáša

Druhá rada

Budujte dôveru. Pokiaľ budete konať v súlade so svojím vnútrom, uvidíte, že začnete sami sebe viac dôverovať. To sa prenesie aj do vzťahov s druhými ľuďmi. Čím úprimnejší budeme voči ostatným, tým úprimnejší budú oni k nám. Vznikne tak bezpečný priestor na vyjadrenie našich skutočných pocitov. Samozrejme, dôvera sa dá budovať, iba pokiaľ budeme empatickí a nebudeme druhých súdiť. Buďme zhovievavejší k sebe aj k ostatným.

Tretia rada

Precíťte vďačnosť. Už teraz máme všetko, čo potrebujeme, buďme preto vďační za to, čo máme. Pokojne vyjadrime vďaku druhým ľuďom. Venujme viac myšlienok tomu, čo máme k dispozícii, čo nám odovzdali ostatní ľudia, čo všetko sme sa už naučili. Keď neustále zvyšujeme nároky na seba a upriamujeme sa na to, čo nie je, keď chceme neustále niečo viac, šťastní nikdy nebudeme.

Desať zvykov mimoriadne šťastných ľudí

Štvrtá rada

Užívajte si túto chvíľu. Buďte prítomní v súčasnom okamihu. Pokiaľ venujete svoju pozornosť momentálnej aktivite, získate pocit, že „skutočne žijete“. Hľadajte preto aktivity, pri ktorých akoby zastane čas, také, pri ktorých sa dokážete od srdca zasmiať alebo neuveriteľne sústrediť a dostať sa tak do stavu flowuNa to, aby sme boli schopní žiť v momente, je dôležité akceptovať minulosť a nesnažiť sa príliš kontrolovať budúcnosť.

Počas teambuildingov, ktoré pre firmy organizuje pod hlavičkou vlastnej firmy BizTreat, sa nové schopnosti učia aj počas hodín jógy, surfovania, meditácie, či bojových umení. Foto: Veronika Janečková (archív)

Piata rada

Žite svoj sen, nie sen niekoho iného. Keď sme boli deťmi, okolie nás povzbudzovalo v našej vysnívanej budúcnosti. Snívali sme o tom, že sa staneme prírodovedcami, kozmonautkami, umelcami. Neskôr sme však museli naše vnímanie zmeniť, začali sme byť praktickí a vypočítaví v našich životných rozhodnutiach. Kiež by sme len zostali pri našich detských snoch. Mnohí ľudia by tak boli omnoho vyrovnanejší a šťastnejší. Počúvanie svojho vnútra nie je len staré klišé.

Nezakladajte svoje rozhodnutia na očakávaniach niekoho iného. Môže to viesť k rozporu toho, čo skutočne potrebuje naše autentické „ja“ a k blokovaniu nášho skutočného potenciálu. Navyše, nikto nemá dokonalé informácie o našom živote, iba my. Okrem toho to, čo funguje pre iných, nemusí fungovať pre nás. Taktiež, ak nikto nikdy nespravil to, o čo sa pokúšame, nemusí to znamenať, že je to nemožné. Práve naopak, môže to byť skvelá príležitosť, aby sme kultivovali svoju kreativitu na prázdnom poli.

Šiesta rada

Neustále sa učte. Je dôležité mať takzvaný „learner’s mindset“, ktorý nám dovoľuje pochybenie, akceptuje risk, víta zmenu a praje otvorenosti našej mysle. Takisto sa netreba brať príliš vážne a byť egocentrickí. Pozorujme sami seba, pomenujme, čo cítime, no trénujme, ako získať odstup od týchto pocitov. Nechajme ich odísť tak, ako prišli. Pamätajte, že vydať sa na cestu napĺňania našich cieľov je obrovské privilégium a zároveň obrovská cesta k pokore.

Celý príbeh o Veronike Janečkovej a jej firme BizTreat sa dočítate v januárovom vydaní magazínu Forbes.

Hlavná foto: Mickey Edwards