22. novembra 2017

Poznáte ten pocit, keď pri práci úplne prestávate vnímať čas? Stáva sa vám, že dokážete s ľahkosťou robiť naozaj ťažké veci? Tento stav sa nazýva flow. Hovorili sme o ňom s Janom Mühlfeitom, mentálnym koučom českého olympijského tímu a autorom knihy Pozitívny líder.

„Každý z nás sa narodí s určitými talentami. Pokiaľ do talentu investujeme tým, že sa mu venujeme alebo pozorujeme ľudí, ktorým to ide, potom sa z talentu stáva naša silná stránka. A je to aj najlepší spôsob, ako sa dostať do stavu flow,“ vysvetľuje Jan Mühlfeit.

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Vo flow robíte veci, ktoré sú naozaj ťažké, ale máte na ne obrovský talent. Je to bezmyšlienkový stav, kedy sa dejú dve veci: Nevnímate čas, vlastného vnútorného kritika ani emócie a dosahujete optimálny výkon, lebo ste tu a teraz v prítomnom okamihu. Baví vás to a v pozitívnom zmysle sa do toho prepadáte. „Robím s chirurgmi, ktorí mi hovoria, že im tri hodiny utečú ako desať minút. Ruky im počas operácie idú už samé,“ opisuje flow Jan Mühlfeit.

12 krátkych viet, ktoré vám pomôžu skončiť s prokrastináciou

Reklama

Tu je osem znakov, ako flow spoznáte:

  1. Ste úplne zapojení do toho, čo robíte. Ste schopní sa naplno sústrediť bez rozptyľujúcich myšlienok.
  2. Všetko vnímate jasne. Čokoľvek, čo robíte, je pre vás zrozumiteľné a ľahké, viete, čo chcete dosiahnuť a ako na to.
  3. Máte aktívnu kontrolu na danou situáciou a tým, čo robíte. Jednoducho všetko „viete“, aj to, ako reagovať na akýkoľvek vývoj situácie a ste schopný aj predvídať výsledok.
  4. Ste si istý, že danú úlohu zvládnete. Máte potrebné znalosti a schopnosti.
  5. Dochádza k prepojeniu činnosti a vedomia. Prestúpi vás pocit súznenia a určitej tvorivej extázy, všetko do seba zapadá a danú činnosť vykonávate zdanlivo bez sebemenšej námahy.
  6. Mizne vaše ego. Vytráca sa vedomie seba samého a zameriavate sa len na danú činnosť. Nerozptyľujú vás žiadne osobné obavy a neistoty. Máte pocit úplného vnútorného pokoja.
  7. Strácate poňatie o čase. Kam sa podelo tých niekoľko hodín, pýtate sa samých seba. Nesledujete hodiny a naplno vás pohlcuje prítomnosť.
  8. Získavate vnútornú motiváciu. Samotná činnosť je pre vás odmenou a prináša vám vnútorné potešenie. Cieľ je len zámienkou pre proces samotný.