26. januára 2021

Opätovné zameranie sa na úlohu po prerušení nám trvá v priemere 23 minút a 15 sekúnd. Eliminovať multitasking môžete napríklad spísaním priorít dňa alebo rôznymi „hackmi na produktivitu“, napríklad technikou Pomodo alebo Silent Hour, čiže vypnutím všetkých notifikácií a externých podnetov na jednu hodinu.

Začínate nový projekt, no zatiaľ čo sa načítava program, v ktorom pracujete, idete vybaviť telefonát so šéfom, popri ktorom riešite e-maily. Na rozdiel od populárneho presvedčenia však multitasking nie je efektívnym spôsobom pracovania. Vykonávanie viacerých činností naraz totiž znižuje produktivitu a náš mozog vyčerpáva až do takej miery, že výsledok práce môže byť podobný, ako keby ju odviedol menej skúsený pracovník. Prečo je to tak?

Ľudia, ktorí neustále prechádzajú z jednej činnosti na druhú, potrebujú čas na resetovanie mysle. A čím zložitejšia je úloha, na ktorú prechádzame, tým vyššie sú naše časové náklady s tým spojené. Aj veľmi krátke rozptýlenie prispieva k tomu, aby sme stratili pozornosť a čas.

Štúdia uskutočnená na Kalifornskej univerzite ukázala, že opätovné zameranie sa na úlohu po prerušení nám trvá v priemere 23 minút a 15 sekúnd. A to ide len o jedno prerušenie. Predstavte si to množstvo času, ktorým denne plytváte, ak chytíte svoj telefón po každom zapípaní, alebo hneď odpisujete na každý prichádzajúci e-mail nehľadiac na svoju aktuálnu činnosť.

Ako zvýšiť produktivitu?

Snažte sa teda multitasking eliminovať a podľa možnosti sa sústrediť v konkrétnom čase na jednu konkrétnu úlohu. Podľa trénera soft skills Olivera Jakubíka vám môže pomôcť naplánovanie činností konkrétneho dňa do určitých časových úsekov. „Napríklad v čase od 9.00 do 10.00 hod. budem pripravovať analýzu a podklady k projektu, od 10.00 do 10.30 hod. spravím dlhší telefonát s kolegom z inej pobočky, od 13.00 do 14.00 hod. budem aktualizovať údaje v CRM za celý týždeň, a podobne,“ radí Jakubík.

Reklama

Pomôcť môže aj spísanie priorít či to, ak tie najnáročnejšie úlohy vyriešite hneď ráno. „Hacknúť“ produktivitu sa dá aj pomocou obľúbených a funkčných metód na jej krátkodobé zvýšenie. Jednou z nich je technika Pomodoro, pri ktorej striedate 25 minút sústredenej práce s 5-minútovým oddychom, pričom po štvrtom raze nasleduje veľká 15- až 20-minútová prestávka. Môžete tiež vyskúšať Silent Hour, čiže vypnutie všetkých notifikácií a externých podnetov na hodinu.

Slow-motion multitasking

Existuje však jeden typ multitaskingu, ktorý nám v práci môže reálne pomôcť. Nazýva sa „slow-motion multitasking“ a ide v podstate o to, že máte rozbehnutých viacero projektov naraz, medzi ktorými prechádzate, a snažíte sa pri tom využiť znalosti z jednej oblasti v tých ostatných.

Tento názor podporuje napríklad aj štúdia, ktorá zistila, že najúspešnejší vedci sú práve tí, ktorí počas bádania často menia témy alebo dokonca odbory. Tu je jeden príklad: Albert Einstein publikoval počas roka 1905 hneď štyri práce na rozdielne témy – jedna z nich bola mimochodom jeho slávna práca o všeobecnej relativite.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?