4. januára 2021

Televízia je podľa mňa veľmi edukatívna. Zakaždým, keď ju niekto zapne, idem si do inej miestnosti čítať knihu.” Ak sa s citátom amerického komika Groucha Marxa zatiaľ neviete stotožniť, ale radi by ste, vyskúšajte niektoré z našich tipov, aby sa váš pomer televízie (ale aj Netflixu, sociálnych sietí) voči knihám v roku 2021 aspoň vyrovnal. Budete mať väčší prehľad, lepšiu schopnosť vyjadriť sa a v čase rýchlych sociálnych sietí získate potrebný nadhľad.

Zvyk je dôležitý. Vyhraďte si na čítanie konkrétny čas, ideálne každý deň. Chodíte do práce verejnou dopravou? Niektorí ľudia čítajú len v električke či autobuse a prečítajú takto ročne mnoho kníh. Dobrý čas je aj polhodinku/hodinku pred spaním, keď sa odporúča upokojiť sa a nie rozptyľovať televíziou. Skúste sa na tomto zvyku dohodnúť spolu s partnerom či partnerkou. Jednak vás nebude vyrušovať inou aktivitou, zároveň môže jeden „potiahnuť” druhého.

Nekomplikujte si to

Nekomplikujte si to. Ak je pre vás náročné nosiť knihu stále so sebou či kilogramy kníh na dovolenku, zaobstarajte si elektronickú čítačku. Dnes je ich cena veľmi prijateľná a počet dostupných kníh – aj v slovenčine – je obrovský. Ak ste dlhšie nečítali, možno sa vám na zozname nahromadilo množstvo kníh, ktoré „je dôležité” si prečítať. Ak si však za sebou zaradíte sériu kníh, ktorých stranami sa posúvate len s námahou, odradí vás to. Doprajte si aj „oddychovky” – knižné obdoby televíznych sitcomov.

Motivujte sa

Motivujte sa. Knižná sociálna sieť Goodreads každročne vyhlasuje čítaciu výzvu (reading challenge), v ktorej si na začiatku roka určíte, koľko kníh chcete prečítať. Počas roka môžete sledovať nielen to, či nezaostávate, ale aj to, ako sa darí vašim známym. Ak ste súťaživý typ, možno to pomôže. Ak vám dočítať knihu robí veľký problém, vymyslite si po každej odmenu – denný výlet na pekné miesto (ideálne súvisiaci s témou knihy), či návštevu reštaurácie, kam nechodíte často (alebo, v súčasnej situácii, donášku z nej priamo k vám domov). 

Uzavrite s televíziou prímerie. Obrazovka a stránky knihy so sebou nemusia súperiť, ale vedia sa aj dopĺňať. Po Dámskom gambite na Netflixe si prečítajte jednu z kníh od slovenského šachového veľmajstra Jána Markoša. Ak vás fascinoval film 1917, prečítajte si Námesačníkov od Christophera Clarka, aby ste pochopili, ako prvá svetová vojna vlastne vypukla. Alebo uberte v rámci „binge watchingu” jeden diel seriálu a namiesto neho si postupne prečítajte knihu Bez pravidiel, od spoluzakladateľa Netflixu. 

Reklama

A keďže sme začali citátom Groucha Marxa, môžeme skončiť jednou jeho radou: „Mimo psa je kniha najlepším priateľom človeka. Vnútri psa je príliš tma na čítanie.”  

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?