3. januára 2021

Aj vás striasa od zimy už len pri pohľade na skupinku „ľadových medveďov“, ponárajúcich sa do studenej vody neďalekého jazera? Ale priznajte si, nechceli by ste to niekedy skúsiť aj vy a posilniť tak svoje zdravie, pookriať na duši a zažiť rok bez sezónnych chorôb? Veď nielen v čase pandémie je pevné zdravie na nezaplatenie.

To, že otužovanie má blahodarný vplyv nielen na imunitu, ale aj na duševnú pohodu, potvrdzujú nielen vyznávači otužovania, ale aj výskumy. Ak teda chcete v tomto roku začať s otužovaním, nezabudnite, že všetko treba dávkovať postupne a s rozumom.

Ideálne je, aby ste sa poradili s lekárom, najmä ak už máte po štyridsiatke a s otužovaním len začínate. Neodporúča sa deťom mladším ako 17 rokov. Viac o tom, kto sa môže otužovať aj tipy ako začať, sa dočítate napríklad tu.

Najlepšie bude, ak si nájdete partiu vo vašom okolí a pridáte sa k nej. Otužovanie, najmä keď už prechádzate spod sprchovej hlavice do ponorov do jazera, by ste totiž nikdy nemali praktizovať sami.

Lepšie zdravie, pozitívna myseľ a veľa smiechu

Janka Šimkovičová, zakladateľka portálu cvičte.sk sa otužuje už štyri roky. Foto: archív Janky Šimkovičovej

Asi štyri roky sa už otužuje aj Janka Šimkovičová, zakladateľka portálu cvičte.sk. Ako hovorí, odkedy sa tejto aktivite venuje, nebýva chorá.

Reklama

„Cez náporové obdobia, akými sú chrípka či angína, som fit a v pohode. Nezvyknem mávať ani nádchu.“

Janka hovorí, že začínala so studenými sprchami – postupne z vlažnej vody a zhruba 10 sekúnd prešla na úplne studenú vodu (kohútik na doraz) a pod prúdom vody zostáva aj vyše minúty.

„Veľkou záľubou sa mi stalo otužovanie v jazere. Tento rok som si konečne stanovila úplnú pravidelnosť, chodím každú nedeľu. Takto sa trénujem aj v disciplíne.“

Janka hovorí, že otužovanie je pre ňu zdrojom regenerácie. „Viackrát sa mi stalo, že som bola unavená, no po pár minútach v studenej vode som sa cítila ako znovuzrodená.“

Benefity pocítila aj na svojej psychike: mentálne rastie a vyhráva nad svojím pohodlím, učí ju nevzdať sa, učí sa väčšej sebadisciplíne.

„A to sa potom odzrkadľuje aj v mojom bežnom živote, najmä pracovnom. Mám viac energie, prípadné problémy beriem ako výzvu, nie ako problém,“ dodáva ambasádorka zdravého životného štýlu.

A napokon, ešte jedna skvelá výhoda otužovania spočíva v tom, že vám pomôže aj k lepšej nálade. Otužovaním totiž podľa Janky človek získava nadhľad a do hlavy vám tak prúdi viac pozitívnych myšlienok. „Už sprchy na mňa fungovali tak, že ma chytali záchvaty smiechu. Ten pocit je neopísateľný.“

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?