9. februára 2020

Počas dnešnej noci bude siahať po desiatich soškách Oscara, vo štvrtok 13. februára má slovenskú premiéru. 1917, nový film režiséra Sama Mendesa, ktorý divákom prináša akčný príbeh zo zákopov prvej svetovej vojny, už vo svete zarobil viac ako 250 miliónov dolárov. To však nie je ani v polovici tržieb filmu Americký ostreľovač z roku 2014 či Dunkirku z roku 2017. Pozreli sme sa na najlepšie zarábajúce vojnové filmy po jednotlivých konfliktoch od čias prvej svetovej vojny.

Foto: Universal Pictures

Prvá svetová vojna

Lawrence z Arábie

V našich končinách si s prvou svetovou vojnou spájame najmä snímku Dobrý voják Švejk (1956) s Rudolfom Hrušinským, vo svete zase rezonujú Cesty slávy (1957) od mladého Stanleyho Kubricka s nedávnom zosnulým Kirkom Douglasom v hlavnej úlohe. Suverénne najznámejším filmom a svetovou klasikou je však Lawrence z Arábie. Opisuje život britského dôstojníka T. E. Lawrenca, ktorý počas prvej svetovej vojny pomáhal spojiť arabské kmene v boji proti Turkom. Pritom sa začal natáčať bez dokončeného textu. Scenáristu Roberta Bolta totiž zatkli za účasť na demonštrácii proti vojne a producent za neho musel zaplatiť kauciu, aby mohol dokončiť scenár.

Premiéra: 1962
Rozpočet: 15 miliónov USD
Tržby: 70 miliónov USD (595 miliónov USD v dnešných peniazoch)
Počet Oscarov: 7 (10 nominácií)

Stiahnuť si dvojhodinový film za 3,5 sekundy bude úžasné.
Hrozbou 5G je však narušenie súkromia

Druhá svetová vojna

Zachráňte vojaka Ryana

Vylodenie v Normandii a holokaust sú témy z druhej svetovej vojny, po ktorých siahajú filmári asi najčastejšie. Snímky ako Najdlhší deň, Schindlerov zoznam, Nehanební bastardi či Život je krásny bodovali u kritikov aj v tržbách. Celkovo najziskovejším vojnovým filmom v prepočte na dnešné peniaze (ak za vojnový film nepočítame snímku Odviate vetrom z čias americkej občianskej vojny s prepočítanými tržbami 7,2 miliardy USD) je však Zachráňte vojaka Ryana s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe a pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga. Dej sa odohráva počas Dňa D a po ňom, pri záchrannej akcii vojaka Ryana, posledného živého zo štyroch bratov.  

Premiéra: 1998
Rozpočet: 70 miliónov USD
Tržby: 482,3 milióna USD (760,4 milióna USD v dnešných peniazoch)
Počet Oscarov: 5 (11 nominácií)

Kráľ hororu Stephen King dal zbohom Facebooku.
Prečo by ste mali urobiť to isté?

Kórejská vojna

MASH

Kórejská vojna dostáva v posledných rokoch priestor najmä v juhokórejskej kinematografii. Film Taegukgi (Putá vojny) z roku 2004 zarobil viac ako 60 miliónov amerických dolárov, vzniklo aj viacero ďalších. Celému svetu však kórejskú vojnu najúspešnejšie predstavil film MASH z roku 1970, ktorý sledoval príbehy personálu poľnej vojenskej nemocnice. Film vznikol na základe úspešnej knihy a jeho slávu zatienil ešte úspešnejší sitcom, ktorý s oneskorením, v 90. rokoch, bodoval aj u nás. Aj samotný film bol nečakaným komerčným hitom. Kým však režisér Robert Altman zarobil za snímku len 70-tisíc dolárov, jeho syn Michael, ktorý napísal text k dnes notoricky známej zvučke Suicide is Painless, zarobil až 2 milióny dolárov, keďže ju využili aj v seriáli. 

Premiéra: 1970
Rozpočet: 3 milióny USD
Tržby: 81,6 milióna USD (540,4 milióna USD v dnešných peniazoch)
Počet Oscarov: 1 (5 nominácií)

Vojna vo Vietname

Narodený 4. júla

Pre niekoho stelesňuje Vietnam Silvester Stallone alias Rambo, pre ďalších Robert Deniro z Lovca jeleňov, nik však nemôže ignorovať silnú trilógiu kontroverzného režiséra Olivera Stonea – Čata, Medzi nebom a zemou a Narodený 4. júla. Komerčne najúspešnejším z trojice bol práve posledne menovaný, v ktorom zažiaril Tom Cruise. Produkcia sa nezačala najšťastnejšie, keď z filmu vycúval Al Pacino, ktorý mal pôvodne stvárniť hlavnú úlohu. Film napokon v tržbách predčil Čatu (tá zarobila 138 miliónov USD) a režisér mal takú dôveru, že mu Universal Pictures dovolili pre jedinú scénu zavolať 6000 namiesto 600 komparzistov, čo okamžite navýšilo rozpočet o 500-tisíc dolárov.   

Premiéra: 1989
Rozpočet: 17,8 milióna USD
Tržby: 161 miliónov USD (333,7 milióna USD v dnešných peniazoch)
Počet Oscarov: 2 (8 nominácií)

Vojna v Perzskom zálive

Americký ostreľovač

Američania sa so svojou prítomnosťou v Iraku začali vysporiadavať už v 90. rokoch, keď sa do kín dostal vojnový film s príchuťou čiernej komédie Traja králi, ktorý zarobil 107 miliónov amerických dolárov a tešil sa aj dobrým recenziám. Titul najziskovejšieho vojnového filmu všetkých čias si však v roku 2014 uzurpoval Americký ostreľovač, za ktorým stál režisér Clint Eastwood. Film sleduje príbeh skutočného ostreľovača Chrisa Kyleho, ktorý mal počas americkej invázie do Iraku v roku 2003 na konte 255 presných zásahov. Kyle bol oslavovaný ako vojnový hrdina, no jeho skutky mu zničili súkromný život a psychické zdravie.

Premiéra: 2014
Rozpočet: 59 miliónov USD
Tržby: 547,4 milióna USD (594 miliónov USD v dnešných peniazoch)
Počet Oscarov: 1 (6 nominácií)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk