7. februára 2020

Stephen King, muž, vďaka ktorému má mnoho ľudí na planéte o pár nočných môr navyše, teraz spôsobil jednu aj Markovi Zuckerbergovi. Prostredníctvom svojho účtu na Twitteri totiž oznámil, že si definitívne zmazal svoj profil na Facebooku. King tak reagoval na neschopnosť sociálnej siete ochrániť osobné údaje svojich užívateľov.

„Končím s Facebookom,“ napísal vo svojom vyjadrení King. „Necítim sa dobre pre záplavu klamlivých informácií, ktoré sa týkajú politických kampaní, a neverím ani tomu, že sa (Facebook) dokáže postarať o bezpečie dát svojich užívateľov. Ak chcete, ďalej ma sledujte na Twitteri.“

Vyhlásenie kráľa kultových hororov ako Carrie alebo Žiarenie prichádza v čase, keď sociálna sieť čelí útokom z každej strany pre škandály a úniky informácií. Verejnosť kritizuje Facebook pre uverejňovanie (neoverených) politických kampaní. A to aj napriek tomu, že napríklad konkurenčná sieť Twitter s tým vlani pre šírenie dezinformácií prestala.

Ľudia už opúšťajú Facebook

Stephen King nie je jedinou známou osobnosťou, ktorá verejne ohlásila odchod z Facebooku. V rámci hnutia #DeleteFacebook sa zo sociálnej siete navždy odhlásili aj ďalšie celebrity, napríklad speváčka Cher, herec z Hviezdnych vojen Mark Hamill, komik Will Ferrell či boháč a vizionár Elon Musk 

No a keďže toto hnutie neustále rastie, Facebook už masovo opúšťa aj verejnosť. Počet aktívnych užívateľov Facebooku klesá a aj ľudia, ktorí si ešte neodstránili svoje účty, prestali pravidelne uverejňovať príspevky a zapájať sa do diania na tejto sociálnej sieti.

Prečo by ste mali odísť aj vy?

Škandály, ktoré sa týkajú Facebooku, sa naďalej kopia. Problémy sociálnej siete vo veľkom odštartovala kauza okolo poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica z roku 2018. Táto britská firma sa práve vďaka Facebooku dostala k informáciám o takmer 90 miliónoch užívateľov.

Minulý rok dal Facebook ľuďom ďalší dôvod, aby si zmazali svoje účty. Vyšlo totižto najavo, že hlasové správy, ktoré si užívatelia posielali cez Facebook Messenger, boli odpočúvané a zaznamenávané. 

Odpočúvanie rozhovorov cez Messenger:
Facebook dal používateľom dôvod na to, aby si vymazali profily

Zároveň pretrvávajú obavy z technológie na rozpoznávanie tvárí, ktorú Facebook vlani interne testoval na svojich zamestnancoch a ich priateľoch. Facebook iba teraz súhlasil, že zaplatí 550 miliónov amerických dolárov skupine užívateľov v Illinois, ktorí tvrdia, že tento nástroj porušuje právo na ochranu súkromia.

Návod krok za krokom: Ako si zmazať Facebook?

Pokiaľ ste sa po prečítaní týchto dôvodov rozhodli nasledovať Stephena Kinga a tiež si zmazať svoj účet na Facebooku, ponúkame vám návod ako na to. Pozor, nepopleťte si však zmazanie účtu s jeho deaktiváciou.

Pokiaľ by ste si od tejto sociálnej siete chceli iba na chvíľu oddýchnuť, návod na deaktiváciu nájdete TU. Ak to s úplným zmazaním účtu myslíte vážne a chcete sa úplne od nej odstrihnúť, tu je návod: 

  • Kliknite na šípku v pravom rohu akejkoľvek facebookovej stránky.
  • Kliknite na Nastavenia a potom na záložku Vaše informácie na Facebooku.
  • Kliknite na Deaktiváciu a odstránenie.
  • Vyberte Trvalé odstránenie účtu a potom Pokračovať v odstránení účtu.
  • Kliknite na Odstrániť účet, zadajte svoje heslo a kliknite na Pokračovať.

Facebooku vám dáva možnosť si toto rozhodnutie rozmyslieť po obdobie 30 dní. Pokiaľ ste však pevne presvedčení, majte na pamäti, že sociálnej sieti môže trvať až 90 dní, kým váš účet definitívne zmaže.

Ak si nechcete účet na tejto sociálnej sieti úplne zmazať, a napriek tomu vám záleží na ochrane vášho súkromia, je tu ešte jedna možnosť. Odstráňte si facebookovú aplikáciu z vášho smartfónu.

Ten máte so sebou takmer neustále a Facebook tak môže pohodlne zbierať informácie o vašej polohe. Tým, že si vymažete mobilnú aplikáciu, mu v tom zabránite. Facebook Messenger si však môžete ponechať, ten podľa všetkého vašu polohu nesleduje.

Prispievateľka Kate O’Flaherty píše pre Forbes.com o kybernetickej bezpečnosti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk