22. augusta 2019

Facebook sa pridal k veľkým tech hriešnikom. Firma potvrdila, že externí dodávatelia (ľudia, nie stroje) počúvajú súkromné konverzácie používateľov aplikácie Messenger. Podľa Bloombergu si Facebook najal dodávateľov, ktorí počúvali rozhovory užívateľov a následne ich prepisovali. 

Transkripcia nahrávok, teda že niečo Messengeru nadiktujete a vaša správa sa prepíše na text, je dostupná od roku 2015 (na Slovensku služba dostupná nie je, pozn. red.).

Facebook uvádza, že dotknutí užívatelia sa v Messengeri rozhodli pre transkripciu svojich chatov sami. Používatelia aplikácie ale nemuseli vedieť, že prepisovať ich správy budú reálni ľudia.

Pravidlá Facebooku totiž nie sú jasné, jednoducho uvádzajú: „Zhromažďujeme obsah, komunikáciu a ďalšie informácie, ktoré nám poskytujete pri používaní našich produktov. A to vrátane dát pri registrácii účtu, vytvorení alebo zdieľaní obsahu a písania či komunikácie s ostatnými.“

Facebook predstavil vlastnú kryptomenu. Toto je dôvod, pre ktorý by jeho Libra mohla byť hrozbou

Našťastie, vedenie Facebooku uviedlo, že tieto praktiky začiatkom augusta pozastavilo, keď sa dozvedelo, že giganty Google a Apple tiež zastavili používanie ľudských recenzentov.

Facebook počúva: Prečo na tom záleží?

V roku 2018 používalo službu Messenger 1,3 miliardy ľudí. Nedávne odhalenie preto zvyšuje obavy z nadchádzajúceho zlúčenia tejto aplikácie s WhatsAppom. Je ťažké odhadnúť, koľko ľudí skutočne využívalo funkciu transkripcie a koľko z nich bolo odpočúvaných. Zvukové úryvky boli zjavne anonymné, aby sa maskovala identita užívateľov.

„Facebook znovu preukázal, ako nerešpektuje súkromie používateľov,“ hovorí Sean Wright, ktorý je výskumným pracovníkom v oblasti bezpečnosti. „Chápem, že z času na čas mohla existovať legitímna potreba nechať ľudí skontrolovať tieto záznamy. Používateľovi by to ale malo byť jasné.“

Je tu s nami už 15 rokov. Facebook zmenil svet nehľadiac na následky

Zdanlivo súkromné rozhovory na Messengeri teda počúvali ďalšie osoby. Už dlho existuje (nepreukázaná) konšpiračná teória, podľa ktorej Facebook nejakým spôsobom odpočúva rozhovory používateľov prostredníctvom mobilného mikrofónu a v dôsledku toho im poskytuje relevantnú reklamu.

Facebook sa stal štvrtou spoločnosťou, ktorá potvrdila, že súkromné rozhovory jej používateľov počúvali ľudia (a nie stroje) – jednoducho dodávatelia z tretích strán. V júli sa ukázalo, že dodávatelia spoločnosti Apple odpočúvali rozhovory s hlasovou asistentkou Siri a že spoločnosť Google robila to isté so svojimi domácimi asistentmi.

Už v apríli vyšlo najavo, že Amazon pomocou svojej Alexy zaznamenával niektoré súkromné rozhovory a tento mesiac sa k tomu všetkému pridal ešte i Skype, kde niektoré hovory odpočúvali dodávatelia spoločnosti Microsoft.

Facebook načúva: Čo robiť?

Takže, čo by ste s tým mali robiť? V každom prípade si treba uvedomiť, že používanie aplikácie Messenger na súkromné rozhovory nie je veľmi bezpečné. „Facebook priznáva skenovanie obsahu aplikácie Messenger, akým sú texty, obrázky a odkazy na webové stránky z mnohých dôvodov. Teda prepis audio alebo video obsahu je skutočne iba doplnkom toho, čo sa už deje,“ zdôrazňuje Jake Moore, špecialista na kybernetickú bezpečnosti spoločnosti ESET.

„Reklama je pre nich multimiliónovým biznisom, takže v rámci zvukovej stopy sa môžu objaviť údaje, ktoré sú pre nich relevantné,“ vraví Moore. „Záležitosťou ochrany súkromia alebo dokonca šedou zónou sa to stáva v prípade, že používatelia chybne predpokladajú, že nimi zdieľaný obsah nevidí a nepočuje nikto iný.“

Nastal teda čas na to, aby ste si úplne odstránili profil z Facebooku? Možno. Po početných narušeniach súkromia neurobil gigant zo Silicon Valley nič, čím by preukázal, že sa o vaše údaje dobre stará. Ak sa hneď na odstránenie účtu necítite, tak môžete začať s Messengerom. Spoločnosť Apple už vykonala zmenu, ktorá zabráni aplikáciám, ako je Facebook, zhromažďovať údaje na pozadí, aby sa pokúsila zlepšiť súkromie používateľov.

Pokiaľ sa zaujímate o svoje súkromie, etický hacker John Opdenakker odporúča aplikáciu odinštalovať. „Ak na telefóne stále chcete používať Facebook a Messenger, tak si skontrolujte povolenia aplikácií a vypnite ich prístup k mikrofónu.“ Nosíte telefón všade so sebou, čo dáva aplikáciám prístup k množstvu údajov. Ak vás to znepokojuje, prečo ho nepoužívate iba na počítači?

Prispievateľka Kate O’Flaherty píše pre Forbes.com o kybernetickej bezpečnosti.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk