6. februára 2020

Hollywoodska legenda Kirk Douglas zomrel vo veku 103 rokov. Správy potvrdil jeho syn a oscarový herec Michael Douglas. „Pre svet bol legendou, hercom zlatej filmovej éry, ale pre mňa a mojich bratov bol proste naším otcom,“ napísal herec vo vyhlásení na sociálnej sieti facebook.

„Už teraz mi chýbaš,“ doplnila na Instagrame herečka Catherine Zeta-Jones, jeho nevesta a manželka Michaela Douglasa.

Douglas st. sa narodil v roku 1916 v New Yorku. Jeho pravé meno znelo Issur Danielovitch Demsky, jeho rodičia boli chudobní židovskí migranti, ktorí do USA emigrovali z Ruska. Douglas vyrastal ako Izzy Demsky a meno na Kirk Douglas si zmenil zároveň s tým, ako počas druhej svetovej vojny narukoval do amerického námorníctva.

V roku 1944 sa pre zranenia vrátil domov a začal sa naplno venovať filmovej kariére. Kirk Douglas získal prvú nomináciu na Oscara už v roku 1949. Medzi rokmi 1940 – 2000 hral vo viac ako 90 filmoch.

Kobe Bryant bol basketbalový gigant a športový mecenáš,
ktorý podporoval najmä deti

Preslávil sa množstvom rolí, medzi inými môžeme spomenúť hlavnú úlohu v klasickom filme Spartakus z roku 1960. Práve tento ikonický počin režiséra Stanleyho Kubricka získal aj štyri Oscary.

Počas kariéry bol samotný Douglas nominovaný na Oscara hneď trikrát, a to v rokoch 1949, 1952 a 1956. Napokon získal v roku 1996 Oscara za celoživotné zásluhy pre filmový priemysel.

Kirk Douglas bol dvakrát ženatý, s prvou manželkou, herečkou Dianou Dill mali dvoch synov, Michaela a Joela. S druhou manželkou, producentkou Anne Buydens mali taktiež dvoch synov Petra a Erika, ktorý zomrel v roku 2004 na predávkovanie alkoholom a drogami.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk