23. januára 2021

Poznáte to: povinnosti spojené s každodennou prácou, starostlivosťou o deti, domácnosť či domácich miláčikov vás môžu zahltiť natoľko, že vám už nezostane žiaden čas pre seba a vaše koníčky. Ani relaxovať už nevieme bez toho, aby sme nemysleli na kopu iných vecí, ktoré ešte stále „treba spraviť“.

Človek je tvor spoločenský, preto veľa z našej energie investujeme do budovania vzťahov s ľuďmi okolo nás. Niekedy však naozaj potrebujeme byť sami, potrebujeme si utriediť myšlienky, vypnúť a venovať sa len tomu, čo baví nás. Potvrdzujú to aj psychológovia.

„Je prirodzené, že od detstva sme vedení k spolupráci. Naša schopnosť fungovať efektívne, kooperatívne v skupine, je našou evolučnou výhodou. No v tomto skupinovom nastavení môže byť niekedy problém v uvedomovaní si seba a svojich potrieb. Preto je dôležité vnímať nielen druhých, ale aj seba. Ak by totiž jednotliví členovia skupiny prestali napĺňať aj svoje potreby, tak by skupina ako celok tiež neprežila,“ hovorí psychológ Martin Miler. „Preto si doprajme čas a priestor aj pre seba. Optimálnu rovnováhu už musí zistiť každý sám.“

Tak si teda v roku 2021 dajme záväzok, že na seba nebudeme zabúdať a budeme sa venovať veciam, ktoré nás tešia. Dobijeme tým energiu a nájdeme aj lepší vzťah sami k sebe.

Nezabúdajte na pravidelnosť

Ako dodáva psychologička Jana Sloviková, sú totiž „dni, kedy ide všetko ako po masle, presne podľa plánu. Ale asi každý z nás pozná ten pocit, keď nám dochádzajú sily. Nemusí to nutne ani byť priamo úmerné množstvu úloh, ktoré na nás čakajú. Jednoducho sa dostaví pocit únavy, nevládzeme, alebo máme pocit, že sa točíme v stereotypnom kruhu.“

Reklama

Práve v takej chvíli podľa nej pomôže na chvíľu spomaliť, oddýchnuť si, dopriať si čas pre seba. „Prečítať si pár strán v knihe, ísť si zabehať, vychutnať si horúci kúpeľ… možností je veľa, každý z nás dokáže dobiť energiu iným spôsobom,“ hovorí Sloviková.

Z hľadiska psychohygieny je podľa nej dôležité, aby sme si takúto chvíľku pre seba dokázali vyhradiť v pravidelných intervaloch. „Niekomu možno stačí raz za týždeň, ale pár minút pre seba si dokážeme nájsť aj každý deň, venovať ich aktivite, ktorá nás posilní, poteší či poskytne chvíľu oddychu,“ uzatvára Sloviková.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?