21. januára 2021

„Milý denníček…“ Tieto slová, nespočetne ráz spomenuté vo filmoch a knihách, pre mnohých symbolizujú písanie si denníka. A zároveň od tejto činnosti veľa ľudí odrádzajú, pretože nie sú nastavení na takýto veľmi osobný štýl písania. Denník si však môžete viesť aj o veciach, ktoré vás fascinujú. Aj do takých zápiskov sa dá schovať veľa osobného.

Osobné denníky sú ako víno. Po čase sú niektoré ročníky žiadanejšie ako iné. O niekoľko desaťročí bude zrejme záujem o ročník 2020, aby naši potomkovia (alebo aj my sami po rokoch) pochopili, ako ľudia prežívali takú veľkú zmenu, akú priniesla svetová pandémia. Ak však chcete začať s písaním denníka, nepíšte ho pre ďalšie generácie, ale pre seba.

Expedície od Júliusa Satinského. Foto: Slovart

Hoci už samotný názov „denník” nabáda k tomu, aby ste doň každý deň, nemusíte to brať tak otrocky. Nejakú pravidelnosť si však treba vytvoriť a k nej sa dopracujete najlepšie vtedy, ak vás bude písanie baviť a budete to robiť najmä pre seba. Ak chcete, píšte o pocitoch. Ak nie, skúste pravidelne písať o cestovaní, o vašom koníčku, alebo o veciach, ktoré vás rozosmiali. 

Populárnym slovenským cestovateľským denníkom sú napríklad Expedície od Júliusa Satinského, ktoré z otcových zápiskov zostavila Lucia Satinská. Oblúbený humorista s nadhľadom písal o svojich turistických výpravách po horách. Zápisky dopĺňal aj kresbami a ako píše Satinská: „na rozdiel od kroník, do ktorých si zapisoval udalosti bežných dní, si denníky brával so sebou na cesty“. 

Dovolenky, túry, výlety, to sú presne tie momenty, keď sa čas spomalí, pretože máte veľa intenzívnych zážitkov. Z pohľadu námetu je to ideálny čas, kedy začať s denníkom. Ak vás to „chytí“, môžete pokračovať aj vo všedné dni. Netreba sa obávať, že nemáte spisovateľský talent ako Satinský, vyjadrujte sa, ako je to prirodzené vám, kreslite si, alebo si zápisky doplňte fotkami na Instagrame. 

Reklama

Z denníka o vtákoch sa stal hit

Kniha Matta Krachta, na motívy denníka o vtákoch. Foto: Chronicle Books

Ďalším dobrým námetom, o ktorom môžete písať, sú činnosti, ktoré milujete. Behávate? Píšte, ako vám to v ten deň išlo, kade ste bežali, čo ste videli. Píšte si o knihách, ktoré ste prečítali, pokojne aj o seriáloch a filmoch, ktoré sledujete po večeroch. Nesnažte sa hrať na recenzenta, nevšímajte si, ako píšu profíci, píšte slobodne a uvidíte, že je to paráda.  

Americký dizajnér Matt Kracht si napríklad viedol denník o vtákoch, ktoré zbadal na svojom pozemku. Operenca si vždy nakreslil, identifikoval, o akého vtáka išlo a doplnil pár svojich vtipných poznámok. Svoje denníky po čase zužitkoval do vtáčieho atlasu (The Field Guide to Dumb Birds of North America), ktorý sa v roku 2019 dostal do zoznamu najvtipnejších kníh roka na portáli Goodreads.

Spomienkami potešíte svojich vnukov alebo samých seba o pár desaťročí. Zlepšíte si aj vyjadrovacie schopnosti. A ktovie, možno aj z vašich denníkov raz zostavia knihu.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?