5. januára 2021

Jedno z najčastejších novoročných predsavzatí sa týka pohybu. Veľa z nás chce začať cvičiť alebo hýbať sa viac ako po minulé roky. Ako na to? Podľa trénerov je kľúčom plánovanie.

Tréner a výživový poradca Maroš Krivosudský hovorí, že neplánovanie je hlavným dôvodom, prečo padajú predsavzatia. „Pokiaľ si človek povie, že bude dvakrát týždenne cvičiť, ale nenastaví si kedy, ľahko sa môže stať, že to nedodrží,“ povedal v jednom z rozhovorov na forbes.sk.

Ak si vopred stanovíte dni a (ideálne aj) časy, keď si pôjdete v konkrétny týždeň zacvičiť či zabehať, je jednoduchšie svoje ciele a plány dodržať. Znižuje sa pravdepodobnosť prokrastinácie a vedome tejto aktivite prispôsobujete aj ostatný program počas týždňa.

Tréner Jany Ladl napríklad radí napísať si každý týždeň na papier tréningový plán a nepustiť sa ho. Keď si napríklad stanovíte, že v stredu ráno pôjdete behať, tak choďte, aj keby pršalo. Nenechávajte cvičenie na náhodu a nehovorte „zajtra si pôjdem zacvičiť“ bez toho, aby ste presne vedeli, kedy pôjdete, kam pôjdete a čo tam budete robiť.

„Ak človek nie je športovec, ktorý má tieto návyky a odhodlanie zakorenené hlboko v sebe, tak buď bude cvičiť hocičo a hocijako, napríklad ráno v strese pred prácou, alebo unavený neskoro večer po práci (a vyjedenej chladničke), alebo si jednoducho skôr povie, ‚dnes už nie, dám si tréning zajtra.‘ Našou prirodzenou vlastnosťou je totiž odsúvanie,“ vysvetľuje tréner.

Reklama

Ďalší dôvod, ktorý nahráva plánovaniu, je ten, že ľudia majú vo všeobecnosti radi systém. Pokiaľ ho máme, tak sme v menšom strese, naše hladiny kortizolu sú nižšie a môžeme mať pocit, že nám všetko ide akosi jednoduchšie. „Keď si do rozvrhu začleníme cvičenie, znamená to, že v ňom máme pravidelnosť, ktorá je upokojujúcim faktorom,“ povedal Krivosudský.

Vyskúšajte si cvičenie plánovať a možno sa vám okolo neho začne akosi prirodzene organizovať týždenný režim.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?