19. januára 2021

Možno to poznáte. Preventívne prehliadky odkladáte, pretože na ne „nikdy“ nie je čas a na lekára si spomeniete až vtedy, keď vás už poriadne dlho niečo trápi – napríklad boľavý zub. Možno patríte k tým, ktorí sa aj pretrvávajúce ťažkosti pokúšajú riešiť najprv svojpomocne, liekmi proti bolesti. No čo keby ste tento rok pristúpili k starostlivosti o svoje zdravie inak?

Namiesto toho, aby ste mávli rukou a povedali, že nemáte čas, si uvedomte, aké sú preventívne lekárske prehliadky dôležité. Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré môže preventívna prehliadka odhaliť, patria cukrovka, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, nadváha a obezita či chudokrvnosť.

Podceňovaná prevencia má vážne následky

Už počas bežnej preventívnej prehliadky môže lekár odhaliť aj omnoho závažnejšie diagnózy, ako sú napríklad porucha funkcie obličiek či pečene, zápal v močových cestách, porucha srdcového rytmu či rakovina hrubého čreva, uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR.

Napriek tomu absolvuje preventívnu prehliadku u všeobecného lekára len necelých 40 percent dospelých Slovákov a Sloveniek, ukazujú dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Pritom pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok pomáha znižovať mieru takzvaných odvrátiteľných úmrtí.

Podľa údajov OECD z roku 2016 na Slovensku každý rok odhadom „zbytočne“ zomrie 9 156 ľudí, čo je až dvakrát viac ako je štandard v krajinách západnej Európy. Ide pritom o úmrtia, ktorým sa dalo predísť, ak by ľudia dostali skorú a efektívnu liečbu.

Reklama

„Väčší dôraz na prevenciu a primárnu zdravotnú starostlivosť by prispel k zníženiu počtu úmrtí, ktorým sa dalo predísť,“ konštatuje aj OECD v správe o zdravotnom stave Slovenska z roku 2019.

Na aké vyšetrenia máte nárok

Na bezplatnú preventívnu prehliadku máte nárok raz za dva roky u všeobecného lekára pre dospelých (darcovia krvi raz za rok), ženy raz za rok u gynekológa (vrátane skríningu na odhalenie rakoviny krčka maternice, rakoviny prsníka a raz za dva roky aj na ultrasonografiu prsníkov), muži nad 50 rokov raz za tri roky u urológa (pri pozitívnej rodinnej anamnéze aj muži od 40 rokov) a tiež poistenci nad 50 rokov na vyšetrenia u gastroenterológa (raz za dva roky test na okultné krvácanie a raz za 10 rokov kolonoskopické vyšetrenie, pri pozitívnej rodinnej anamnéze aj skôr).

Netreba zabúdať ani na preventívne vyšetrenie u zubného lekára, na ktoré majú dospelí nárok raz ročne a tehotné ženy dokonca dvakrát počas tehotenstva.

Malé predsavzatie s veľkým výsledkom

Čo z toho celého vyplýva? Ak chcete tento rok skutočne urobiť niečo pre svoje zdravie, tak si namiesto rôznych diét a predsavzatí o tom, čo všetko zmeníte na svojom životnom štýle, dajte aspoň jediný záväzok: „Tento rok budem sledovaniu svojho zdravia venovať toľko pozornosti, koľko jej venujem svojmu telefónu.“

A ideálne je si potom ešte dodať: „A preto nebudem tento rok odkladať žiadne preventívne prehliadky. Naopak, ak nejaké potrebujem, dohodnem si ich tu a teraz.“

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?