18. januára 2021

Ak ste chronickí „odkladači“ dôležitých úloh na neskôr, určite ste si už všimli, že prokrastinácia je silný vnútorný nepriateľ. Psychológ Róbert Čierňava napísal pre Forbes niekoľko odporúčaní, ako sa proti prokrastinácii vyzbrojiť a urobiť prvé kroky, aby ste ju napokon aj zdolali.

Vaše „rozumné ja“ si večer naplánuje, ako zajtra napíše článok, naučí sa štvrtinu tém na skúšku, či urobí prezentáciu na konferenciu s klientom. Ráno, keď si k tomu sadnete, zrazu zistíte, že vaše „horšie ja“ už dve hodiny surfuje po internete a vôbec to nevyzerá, že svoje plány uskutočníte.

Rozptyľovanie od práce nikdy v histórii nebolo také ľahké, ako je teraz. Veľké technologické firmy zamestnávajú psychológov a behaviorálnych vedcov, aby vás udržali na sociálnych sieťach, pri online hrách a spravodajských weboch čo najdlhšie. Sú v tom naozaj dobrí.

Prokrastinácia je horšia, než si myslíte

Prokrastinácia výrazne zhoršuje kvalitu života, duševné a fyzické zdravie a aj výšku vášho príjmu.

Prvým dôvodom je chronický stres a výčitky svedomia, ktoré „chronickí odkladači“ pravidelne zažívajú. Tie zvyknú viesť k úzkostiam a depresii. Druhým dôvodom je, že „odkladačstvo na neskôr“ sa zvykne šíriť aj na iné oblasti vášho života, takže odkladáme na neurčito napríklad návštevu lekára, športovanie, flákame projekty, ktoré nám môžu zarobiť peniaze.

Reklama

Veľká časť „prokrastinátorov“ absolvuje tréning time-managementu či organizácie vlastného času. Väčšinou zbytočne. Prokrastinácia nie je o tom, že si neviete naplánovať čas a stanoviť priority. Problémom je slabá schopnosť vnímať a regulovať svoje emócie.

7 krokov k úspešnému boju s prokrastináciou

1. Priznajte si, že máte problém s prokrastináciou a porozprávajte sa o tom s niekým blízkym. Neodporúčam tým na úvod roka zaťažovať vášho šéfa, ale na debatu s najlepším priateľom to môže byť dobrá téma.

2. Ak to, čo robíte, keď prokrastinujete, dáva zmysel, pokúste sa tým živiť. Surfovaním na Youtube asi nezbohatnete, ale ak namiesto písania článkov napríklad robíte zaujímavé hobby projekty, možno je čas uvažovať nad zmenou kariéry.

3. Preskúmajte emócie – prečo prokrastinujete?

  • Je to nudné?
  • Nevidíte v tom zmysel?
  • Je to nad vaše momentálne sily?
  • Alebo je to tak veľké a komplexné, že ani neviete, kde začať?

Nuda, nedostatok zmyslu, obavy či zmätok sú nepríjemné emócie. Váš mozog v danej chvíli dostane nápad – vyhnúť sa im – a začne robiť niečo iné. Napríklad surfovať po internete.

Mali by ste si položiť tieto otázky: Ako by vyzeralo úspešné dokončenie tejto práce? Ako sa cítim, keď rozmýšľam nad touto úlohou? Aké emócie sa mi s ňou spájajú? Ako sa budem cítiť, keď sa na túto úlohu vykašlem?

4. Začnite. Rozkreslite si úlohu či projekt, na ktorom sa vám nedarí pracovať, napríklad do podoby myšlienkovej mapy. Potom si odpovedzte na otázku: Aký je najbližší jednoduchý krok, ktorý mám urobiť, aby som sa pohol k cieľu?

5. Nerobte si z práce „galeje“. Ak si poviete, že dnes musím celý deň pracovať, aby som stihol termín, prokrastinácia je za rohom. Lepšie funguje, ak si do dňa, keď sa idete konečne pustiť do nejakej veľkej úlohy, naplánujete aj veci, na ktoré sa môžete tešiť. Ak máte na prácu 6 hodín a potom povedzme idete do kina s krásnou slečnou, stihnete urobiť viac, než keď si naplánujete celodňové „asketické muklovanie“.

6. Vytvorte si rutinu. Na začiatku možno budete trpieť, ale funguje, ak budete každý deň v rovnakom čase sedieť pri svojom pracovnom stole a prejdete si body 3, 4 a 5 z tohto článku.

7. Ak vám nič z týchto tipov nepomôže, nie je žiadna hanba nájsť si dobrého psychoterapeuta. Váš život je príliš vzácny a krátky, aby ste ho strávili prokrastináciou.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?