11. januára 2021

Obklopujeme sa vecami, z ktorých mnohé veľmi rýchlo skončia v odpadkovom koši, na zbernom dvore či priamo na skládke. Všetci sa však môžeme správať ohľaduplnejšie k prírode, zamyslieť sa a aspoň sa pokúsiť dať druhý život veciam, ktoré už my sami nevyužijeme.

Užitočné rady a tipy, ako naložiť s textilom, hračkami, elektronikou či nábytkom, ktorý už nepotrebujeme, pre Forbes.sk pripravil Marek Brinzík zo spoločnosti Natur-Pack, ktorá zabezpečuje zber, zhodnocovanie a recykláciu odpadov.

„Všetko, čo v domácnosti používame, sa skôr či neskôr stane odpadom. O tom, čo považujeme za odpad, však rozhoduje každý z nás. Pred vyhodením je preto dobré krátko sa zamyslieť nad tým, či je daná vec funkčná, opraviteľná alebo inak využiteľná a teda, či by ju mohol používať ešte niekto iný,“ hovorí Marek Brinzík.

Veľa informácií o tom, ako naložiť s papierom, plastami, kovmi, sklom či elektronikou a textilom, sa nachádza v užitočnej elektronickej príručke s názvom Alchýmia triedenia komunálneho odpadu, ktorá je dostupná napríklad na stránkach spoločnosti Natur-Pack alebo na webe Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku incien.sk. „Keďže triedenie odpadov na Slovensku nie je jednotné, príručka je vytvorená v piatich rôznych variantoch. Pre Natur-Pack ju vytvorila nezisková organizácia Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorá sa triedeniu odpadov, ale aj predchádzaniu ich vzniku venuje z rôznych aspektov, a je tiež zdrojom mnohých inšpirácií pre verejnosť,“ dopĺňa Marek Brinzík.

Ako si teda poradiť s niektorými základnými druhmi odpadu, ktoré by ešte mohli byť pre niekoho iného užitočné? Nech sa páči, tu sú rady Marek Brinzíka:

Reklama

Textil

Textil sa pravidelne nachádza v zmesovom odpade, ako aj na čiernych skládkach, pritom dnes existuje mnoho možností, ako ho využiť, a tak  predísť zbytočnému odpadu. Použiteľné šatstvo je možné predať alebo darovať v niektorom z bazárov (napríklad bazos.sk, Vinted a podobne), na burzách oblečenia (napríklad každoročná burza organizácie Priatelia zeme SPZ), darovať charitatívnym organizáciám alebo Slovenskému Červenému krížu.

Množstvo výmenných alebo darovacích možností je zriadených na sociálnej sieti facebook. Zbierky šatstva často organizujú komunitné a rodinné centrá. Informovať sa o nich dá napríklad aj na príslušnom miestnom úrade. V mnohých samosprávach je možné funkčné šatstvo odovzdať do špeciálnych kontajnerov.

Elektronika

Ak máme doma elektrospotrebič, ktorý už nepotrebujeme, ale je funkčný, máme viacero možností. Napríklad ho môžeme darovať cez internet či susedské burzy (mnoho ich je na sociálnej sieti facebook). Elektronika obsahuje množstvo vzácnych, ale aj nebezpečných látok, preto ak máme doma niečo, čo už zhodnotíme ako elektroodpad, je najsprávnejšie odniesť to na tzv. miesto spätného zberu, ktorým sú predajne elektroodpadov aj obecné/mestské zberné dvory.

Hračky

S hračkami je to podobné ako s textilom. Obrovské množstvo funkčných hračiek končí v zmesovom komunálnom odpade, čo na väčšine územia Slovenska znamená ich smutný koniec na niektorej zo skládok odpadov. Pritom mohli ešte robiť radosť mnohým deťom. Hračky sa často zbierajú na charitatívnych zbierkach a burzách popri šatstve a iných užitočných veciach. Dajú sa tak darovať sociálne slabším občanom alebo vymieňať za niečo iné. Aj v tomto prípade jednou z možností je využiť výmenné burzy na sociálnej sieti facebook alebo portáloch, ako napríklad bazos.sk.

Nábytok

Znie to už ako klišé, ale ak sa pozriete na ktorúkoľvek väčšiu čiernu skládku, tak okrem šatstva či elektroniky tam pravidelne končí aj nábytok. Nepoužiteľný nábytok rozhodne nepatrí do prírody. Po správnosti by sa ho každý mal zbaviť legálnou cestou, teda odniesť ho (alebo dať si ho odniesť) na príslušný zberný dvor. Pre fyzické osoby je umiestnenie na zberný dvor bezplatné.

Ak je nábytok ešte funkčný a bez výrazných poškodení, opäť je možné využiť celú škálu darovacích alebo výmenných možností, ktoré sme už spomínali pri predošlých komoditách. Poznám to aj z vlastnej skúsenosti, že záujem o darovaný nábytok je veľký, mnoho ľudí si nový nemôže dovoliť.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?