12. januára 2021

Naplánovali ste si na rok 2021 cieľ, ktorý chcete dosiahnuť? Na ceste za ním by ste určite nemali podceňovať silu malých krokov. Práve tie vám ho totiž pomôžu dosiahnuť.

Malé ciele nás dovedú k veľkým úspechom

Či ide o napísanie knihy, schudnutie, zabehnutie maratónu alebo o čokoľvek iné, určite je dobré si stanoviť jeden konkrétny „veľký“ cieľ. No na to, aby ste sa k nemu dopracovali, je dôležité naplánovať si pár malých cieľov, z ktorých sa vám postupne vyskladá cesta.

Ak napríklad plánujete, že odbehnete maratón v auguste budúceho roku, stanovte si, dokedy odbehnete 5 km, potom 10 km, polmaratón… Postupne pridávajte a splnený ceľ si vždy „odfajknite“ zo svojho zoznamu.

V prvom rade sa teda zamerajte na malé ciele. Dajú sa dosiahnuť rýchlejšie a hneď v úvode vás neprevalcujú. Ľahšie ich napasujete do svojich hektických dní a každá menšia dosiahnutá méta vás motivuje. Jej splnením si navodíte pocit šťastia, že ste niečo dosiahli. A aj cesta za vytúženým cieľom vám ubehne rýchlejšie.

Príliš vzdialené ciele nás lákajú vzdať sa

Ak sa sústredíme len na jeden dlhodobý veľký cieľ, je pravdepodobnejšie, že sa v procese vzdáme. Prečo je to tak? „Väčšinou je totiž nejaký veľký cieľ ďaleko, nedá sa dosiahnuť za mesiac,“ vysvetlila v rozhovore pre Forbes psychologička a psychoterapeutka Filipa Ondrejková. „Pri vzdialenom cieli je potom oveľa ťažšie vytrvať a pravidelne si odopierať okamžitú odmenu.“

Čiastkové ciele nám pomáhajú zvládnuť stres z odopierania a ľahšie sa nám tak pracuje s vôľou: „Ak ich mám stanovené, radšej sa zatnem a urobím to, aj keď len na 70 %, lebo vidina je bližšie,“ dodáva.

Držte sa reality a ciele si sledujte

Nezabúdajte ani na to, že vaše ciele, či už tie veľké alebo čiastkové, by mali byť realistické. Vytvorte si rutinu, ktorá je trvalo udržateľná. Nenaložte si toho na plecia priveľa hneď na začiatku, ale pridávajte postupne, až keď si vytvoríte návyk. Pokojne začnite s niečím malým, na prvý pohľad zanedbateľným, a postupne pridávajte.

Nezabudnite si svoje ciele sledovať. Jedine tak viete zhodnotiť, či sa zlepšujete alebo nie. A každý jeden splnený rok vás nabije novou energiou.

Tak aký je ten váš veľký cieľ? A aké malé kroky môžete urobiť dnes, aby ste k nemu zajtra boli bližšie?

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?