6. januára 2021

Chôdza je jeden z najzdravších a najjednoduchších spôsobov pohybu, aký máme k dispozícii. Nie je k nej potrebné žiadne športové náčinie, až na pohodlné topánky. Je to spôsob k zdravšiemu životnému štýlu po fyzickej aj psychickej stránke. Napriek mnohým benefitom je to však stále jedna z najpodceňovanejších športových aktivít. Ak si do nového roka dávate predsavzatia, tu máte hneď dve v jednom. Vďaka chôdzi dostaneme do svojho života nielen viac pohybu, ale môžeme aj ušetriť slušné peniaze. Ako ju dostať do svojej rutiny?

Sila zvyku

„Neplánovanie je hlavný dôvod, prečo padajú predsavzatia,“ povedal v minuloročnom rozhovore pre Forbes tréner a výživový poradca Maroš Krivosudský. Preto je dôležité si presne určiť, v ktoré dni pôjdete na prechádzku. „Ja mám v kalendári vyhradenú presnú hodinu na cvičenie a každému stopercentne odporúčam nastaviť si to podobne. Pokiaľ to tam máte zapísané, tak je nižšia pravdepodobnosť, že to odtiaľ vypadne,“ dopĺňa. Platí to o akejkoľvek aktivite.

Odporúča sa začať napríklad s dvoma dlhšími prechádzkami týždenne. Ak zistíte, že vám to nerobí žiaden problém, pridajte ďalší deň. Je kontraproduktívne to „prepáliť“ s piatimi veľkými prechádzkami za sedem dní.

„Človek nemôže ísť z nuly na sto. A aj keď pôjde, tak len veľmi krátko,“ vysvetľuje tréner. Zdravou alternatívou je napríklad začať aj s 15 minútovými prechádzkami denne, ktoré by mal zvládnuť naozaj každý. 

Uvedomenie si benefitov 

Najväčšou motiváciou, ktorá ľudí poháňa vpred je uvedomenie si benefitov, ktoré chôdza prináša. Často čítame o tých zdravotných, ale prechádzky prinášajú aj finančné či dokonca kreatívne výhody.

Reklama

Finančný benefit

Odložte kľúče od auta a vyberte tenisky. Ak potrebujete ísť na úrad, vybaviť schôdzky či drobné nákupy, choďte peši. Nielen, že ušetríte za pohonné hmoty a ušetríte si nervy z hľadania voľných parkovacích miest, ale budete sa cítiť lepšie, zdravšie. 

Podobné kroky sa dajú aplikovať aj v prípade dochádzania do práce. Samozrejme, ak bývate a pracujete v dostupnej vzdialenosti. Ak sa na prechádzku necítite ráno, využite MHD a prejdite sa po práci. Je to ideálny čas na prevetranie hlavy. 

Navyše, nervozitu z dopravnej špičky môžete nahradiť reflexiou uplynulého dňa, vypočutím si podcastov, audiokníh alebo obľúbenej hudby – čokoľvek, na čo počas dňa nemáte čas. 

Skúste si okrem toho prepočítať, koľko vás stojí jedna cesta autom do práce. Pri pohľade na konkrétnu sumu si možno na pešiu kultúru navyknete jednoduchšie. 

Zdravotný benefit

Viac pohybu znamená viac spálených kalórií. Túto rovnicu asi viac rozvádzať nemusíme. No chôdza posilňuje aj srdce – 30-minútová prechádzka päť dní v týždni dokáže znížiť riziko srdcových chorôb o 19 percent. 

Zvyšuje tiež imunitu a tento benefit je v aktuálnom období extrémne dôležitý. Výskum Harvardskej univerzity ukazuje, že tí, ktorí chodia na aspoň 20-minútové prechádzky niekoľkokrát do týždňa, sú takmer o polovicu menej chorí, ako tí, ktorí sa nehýbu. Popri množstve ďalších benefitov však uvádzajú, že chôdza nám pomáha so zahnaním chuti na sladké. Dôvod je jednoduchý – k tabuľke čokolády sa uchyľujeme, keď sme pod stresom, chôdza tieto chúťky utlmuje a predchádzame ňou aj samotnému stresu. 

Kreatívny benefit

V štúdii Standfordovej univerzity sa hovorí, že pokiaľ sedíme doma, nápady sa k nám nedostavia. Vedci si všimli, že najlepšie nápady prichádzali, keď sa ľudia prechádzali. Svoju úlohu v tom, samozrejme, zohralo aj prostredie — čerstvý vzduch a zmena scenérie. Ľahšie sa prichádza na iné myšlienky v obklopení stromov či iných podnetov, ako keď hľadíme do steny v jednej miestnosti. Vedeli o tom svoje Charles Darwin, Steve Jobs, ale aj Beethoven. Všetci milovali dlhé prechádzky. 

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?