15. septembra 2020

Viete, čo mali spoločné Darwin, Jobs, Beethoven a Dickens? Okrem toho, že sa významným spôsobom zapísali do histórie ľudstva, všetci tiež milovali dlhé prechádzky.

Traduje sa, že Steve Jobs trval na tom, aby sa významné rokovania uskutočnili pri chôdzi. A pri jednej z početných prechádzok po kalifornskom Palo Alto ho vraj takmer zrazil autom magnát Marc Andreessen.

Jobs však na prechádzky nezanevrel až do svojej smrti a vedci z priľahlej Standfordovej univerzity jeho zvyk podporujú výskumom. V roku 2014 uverejnili štúdiu, ktorá dokazuje, že pokiaľ sedíme, neprichádzajú k nám také dobré nápady ako pri chôdzi.

Pohovor aj symfónia počas chôdze

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg si vzal od Steva Jobsa príklad a rozhodol sa organizovať „pešie pohovory“. Mal dojem, že počas chôdze môže lepšie spoznať schopnosti konkrétnych kandidátov.

Ludwig van Beethoven zase prechádzkami potreboval zvýšiť produktivitu. Ak počas dňa nedokázal skomponovať nič súce, vydal sa s notovým zápisom na potulky okolo Viedne a údajne práve táto aktivita ho inšpirovala k vytvoreniu 6. symfónie.

Reklama

Na prechádzkach na dnešnej česko-nemeckej hranici tiež múzy pobozkali Johanna Wolfganga Goetheho, ktorý rovnako ako Charles Dickens vo svojom rodnom Kente vraj denne nachodil desiatky kilometrov.

Steve Jobs údajne trval na tom, aby sa významné rokovania uskutočnili pri chôdzi. Foto: archív Forbesu

Začnite s 15 minútami denne

Chôdza je pre človeka najzdravšou formou pohybu a nepotrebujete k nej žiadne náradie, len pohodlné topánky. Je to ideálna forma, ako začať žiť zdravšie po fyzickej aj psychickej stránke.

Pokiaľ si celý život pripadáte ako športový antitalent, chôdza nepredstavuje žiadne výzvy, ktoré by mohli v tomto ohľade zdecimovať vaše krehké sebavedomie.

Zdravé minimum je 15 minút denne, ktoré by mal zvládnuť ozaj každý. Čím viac budete chodiť, tým je to samozrejme lepšie. Niekto namieta, že chodiť na prechádzky bez cieľa ho však nebaví. Váš problém vyrieši audiokniha: ak bude dostatočne pútavá, ani nepostrehnete, koľko kilometrov ste už prešli.

Čaro aj luxus potuliek

Keď sa naučíte chodiť tých 15 a viac minút denne s audioknihou, prichádza ďalšia úroveň: prechádzky bez cieľa aj bez rozptýlenia v slúchadlách. To je totiž onen moment, keď k vám bude prichádzať vytúžená inšpirácia. Aby ste ju využili, nemusíte byť umelec. Nové kreatívne riešenia totiž využijete, nech robíte čokoľvek. Dôležité upozornenie je, že mobil, samozrejme, musíte nechať doma.

Treba tiež podotknúť, že tie potulky, keď máte možnosť pomalým tempom kráčať vopred neurčenou cestou, sú ohrozený druh našej doby. Máme príliš málo času a veľké množstvo dopravných prostriedkov.

Preto jeden zo spôsobov obľúbenej relaxačnej techniky mindfulness je práve takzvaná všímavá chôdza. Spočíva v tom, že áno, správne, pozorne registrujete všetko, čo stretnete na ceste.

Fyzici Otto Frisch a Lisa Meitner prišli na princíp atomického štiepenia počas zimnej prechádzky. Je teda možné, že prídete, minimálne pre svoj život, na niečo podobne prelomové.

Autorkou článku je Anna Nosková z Forbes Česko

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?