15. januára 2021

Viete, prečo si ľudstvo na mobily tak zvyklo? Lebo sa hodia tak akurát do ruky (tie úspešné modely) a podvedome našej psychike nahrádzajú dobrý pocit z toho, že niečo zvierame v ruke.

Nie náhodou bol pästný klin na začiatku dejín ľudstva a bol aj najdlhšie používaným nástrojom v jeho dejinách. Ak mobil úspešne napodobňuje to, čo z opice spravilo človeka, tak sa nie je čo čudovať, že nám tak prirástol k srdcu (ruke). Na rozdiel od pästného klinu má mobil aj zlé stránky.

1. Je návykový a „oblbuje“.

2. Ničí svaly a šľachy na ruke.

3. Na chodníku sa jeho používateľ mení na zombie.

Reklama

Ako ho teda obmedziť? Nacvičte si vďaka týmto trom bodom pár dobrých zvykov či rutín:

1. Spýtajte sa samých seba:

  • Otázka 1a: Načo už len ja potrebujem mobil?
  • Otázka 1b: Potrebujem ho na tieto činnosti naozaj?
  • Otázka 1c: Naozaj chcem mobil na tieto činnosti používať menej?

2. Ak je odpoveď na 1b “nie”, a na 1c “som si istý, že áno”, používanie mobilu na danú činnosť obmedzte. (Viac o tom o chvíľu.)

3. Otázky z bodu 1, najmä tú druhú, si zopakujte vždy, keď chytíte mobil do ruky.

4. Pre milovníkov negatívnej motivácie a hypochondrov: Pripomeňte si, že mobil je špinavý a plný baktérií.

Musíte naozaj chcieť

Ak na vás nefunguje ani bod číslo 4, pomôže už len automatizácia. Ak niečo, prakticky hocijakú blbosť robíte pravidelne, stane sa to prirodzeným.

Nacvičiť si odopieranie, sebakontrolu a sebaobmedzovanie je, samozrejme, trošku ťažšie. Ale zafixovať si aspoň tie otázky nie je nemožné a pomôže to. Tento nácvik vám pôjde ľahšie, ak budete stotožnení s tým, že NAOZAJ chcete a potrebujete používanie mobilu obmedziť a viete, že je to preto, lebo vy osobne mobil vlastne nepotrebujete.

Vedci, ktorí preskúmali 941 komentárov na LinkedIne na tému „prečo sa snažím používať mobil menej“, to vyjadrili takto: „Je dôležité, ak máte stratégiu, ako obmedziť používanie mobilu. Ak však chcete uspieť, je ešte dôležitejšie, aby vaša stratégia bola v súlade s vašimi hodnotami a motiváciami.“

Inými slovami, vráťte sa ešte raz poctivo na otázku 1a.

Načo už len ja potrebujem mobil?

Ak nie ste pubertiak, na socializáciu nie. Na telefonovanie už tiež veľmi nie, alternatív je dosť. Možno na hľadanie informácií? Alebo skôr platí, že s ním len zabíjate čas a ste od neho závislí? Otvárať správy alebo obľúbený web či apku stoštrnásťkrát za deň je naozaj dosť od veci.

Fanúšička Ivanky Trump si fotí kampaňovú reč svojej obľúbenej političky. FOTO: SITA, AP

V takom prípade je to trochu problém. Skôr, ako zoberiete mobil do ruky, urobte niečo na odpútanie pozornosti. Napite sa vody, pomasírujte si ľavé ucho, povedzte čarovnú formulku. A potom ho nechajte ležať.

Prejdime si to ešte raz a naposledy. Mobil má aj benefity, ale v podstate sú to iba tieto – ak ste na povolenej zdravotnej prechádzke v extraviláne, môže sa vám zísť možnosť zavolať a mať vo vrecku GPS. Prípadne pozrieť sa, koľko je hodín.

A možno, ak by sa to urobilo rozumne, ešte dokáže pomáhať pri trasovaní pandémie.

Ale inak?

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?