14. januára 2021

„Už viac nebudem piť. Ale ani menej. Toto je tak akurát.“ Tento starý vtip opakujú najmä ľudia, ktorí „tak akurát“ rozhodne nepijú. Ak patríte medzi tých, ktorí pohárik otáčajú hore dnom častejšie, ako by chceli, skúste piť menej, ale lepšie. Pomôžete svojmu zdraviu a možno aj vzťahom s blízkymi. 

Suchý január je v posledných rokoch čoraz obľúbenejší. Nejeden človek sa však potom počas roka snaží mesiac bez alkoholu „dobehnúť“.

Podľa lekárov niečo ako bezpečná dávka alkoholu neexistuje. Aj pohárik je zdraviu škodlivý a s každým ďalším zdravotné riziká pribúdajú. Zvoľte si teda denný limit a snažte sa ho dodržať. Nesplniteľné obmedzenia budete aj tak ignorovať, čiže si svoju hranicu nastavte realisticky, ale degresívne.

Napíšte si dôvody, prečo to robíte

Pochopte, prečo pijete menej. Keď začnete po dvoch pohárikoch premýšľať, prečo vlastne nesiahnuť po treťom, nebudete veľmi objektívny arbiter. Preto si na začiatku roka spíšte, prečo chcete pitie obmedziť a držte to v hlave.

Pre niekoho môžu byť argumentom peniaze. Ak máte zvyk trikrát týždenne sadnúť si na dve pivá a znížite to na jedno, ročná úspora môže byť takmer 300 eur. Motiváciou môže byť aj zdravie – jeden pohárik denne zvyšuje riziko rakoviny a iných zdravotných problémov (oproti abstinentom) o 0,5 percenta, dva o 7 percent, päť až o 37 percent.   

Odopieraním vystupňujte pôžitok. Miesto pohárika lacnej whisky každý večer si raz za týždeň vyrazte do pekného baru, nechajte si od barmana poradiť nejakú špecialitu alebo namiešať kokteil. Z rutiny sa stane zážitok, na ktorý sa budete tešiť.

Nepite ako Ír

V magazíne New Yorker kedysi porovnávali pitie írskych a talianskych prisťahovalcov v New Yorku. Objemovo pili rovnako alkoholu, ale v protialkoholických liečebniach bol pomer 9:1 pre Írov. Redaktor zistil, že Taliani s alkoholom nažívali lepšie, pretože ho brali ako súčasť gastronómie a nie prostriedok na nárazové  „vypnutie“. Keď si doprajete viac alkoholu, veľa jedzte a pite aj veľa vody. A úplne sa vyvarujte obľúbenej slovenskej dvojkombinácii „tvrdé” + pivo. Ráno si poďakujete.   

A na záver ešte rada od americkej poetky a autorky skvelých bonmotov Dorothy Parker: „Mám rada martini, dve ale nanajvýš, po troch som pod stolom, po štyroch pri mne spíš.”  

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?