25. januára 2021

Jednou z obrovských nevýhod moderného života je jeho rýchlosť a z toho prameniaci stres. Ľudí trápi ekonomická situácia, práca, termíny, rodina, zdravie. Všetky tieto aspekty kombinované s udalosťami, ktoré zažívame v posledných mesiacoch, vytvoria ideálny kokteil na rast stresu. 

Keďže nás stres či pocity úzkosti väčšinou zaskočia nepripravených, je dobré sa naučiť zareagovať. Či už z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska.

Ako znížiť stres okamžite? 

1. Dýchanie — najjednoduchšia a veľmi účinná technika. Ak sa dostanete do vypätej situácie, zatvorte oči a začnite hlboko dýchať, nádychy aj výdychy predlžujte. Pomôže napríklad aj otvoriť okno a zhlboka dýchať čerstvý vzduch. Veľmi dôležité je po celý čas sa sústrediť iba na dýchanie. 

2. Meditácia — k dýchaniu môžete pridať aj meditačné cvičenia. Vďaka nim sa koncentrujete na prítomný okamih bez unikania myšlienok. Zo začiatku môže byť meditovanie pomerne náročné. Ak sa zatúlate myšlienkami inam, netrestajte sa, je to prirodzené. Ak je pre vás udržanie pozornosti náročné, skúste počítať každý nádych a výdych a, až napočítate do 20, začnite znovu od 1.

3. Imaginácia — vyčistenie mysle a sústredenie sa na dych si vyžaduje väčší tréning, nahradiť ho môže napríklad aj imaginácia. Stačí, ak si predstavíte upokojujúce scenérie či zážitky a sústredíte sa na ne. 

Reklama

Ako na jeho znížení pracovať dlhodobo? 

1. Tréning mindfulness — pomocou tejto metódy si cibríte všímavosť alebo bdelú pozornosť, základom je cielené vnímanie prítomného okamihu s postojom zvedavosti a prijatia. Techník, ako precvičovať duchaprítomnosť a nadhľad, je veľmi veľa. Začiatočníkom môžu pomôcť rôzne aplikácie či videá dostupné aj zadarmo. Detailnejší postup od psychológa nájdete aj v tomto článku

2. Tréning 4A (Avoid, Alter, Adapt & Accept) — vyhnite sa stresu: nastavte si hranice, a naučte sa povedať nie. Zmeňte spôsob: ak sa už stresovej situácii nemôžete vyhnúť, zmeňte spôsob, ako sa na ňu pozeráte. Skúste v sebe nedusiť pocity a v konflikte pristúpte na kompromis. Adaptujte sa: skúste myslieť pozitívne a na stresujúcu situáciu sa pozrite z väčšej perspektívy. Akceptujte to, čo neviete zmeniť: zmieriť sa s niektorými nastaveniami a situáciami prináša pocit upokojenia. 

3. Pohyb — nie je tajomstvom, že fyzická aktivita zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Avšak, ako vysvetľuje v knihe Dobehni svoj mozog jej autor Anders Hansen, pri pravidelnej fyzickej aktivite sa úroveň kortizolu zvyšuje stále menej a ustaľuje sa na stále nižšej úrovni. Teda ak viac cvičíme, beháme alebo chodíme na prechádzky, naša hladina kortizolu sa zvyšuje stále menej, aj keď zažijeme iné stresové situácie. Navyše si zlepšíme fyzickú kondíciu.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?