24. januára 2021

Viete, koľko vašich peňazí ročne skončí v koši v podobe nespotrebovaného jedla? Tým, že sa budete snažiť nevyhadzovať žiadne jedlo, môžete v novom roku vyriešiť viac problémov naraz – napríklad míňať menej peňazí a zároveň pomôcť životnému prostrediu.

Vedeli ste, že vo svete ročne ľudia vyhodia 1,3 miliardy ton potravín? Niektoré štatistiky uvádzajú 112 kg vyhodeného jedla na jedného obyvateľa Slovenska. Bežná slovenská domácnosť tak týmto spôsobom ročne zahodí do koša minimálne 500 eur.

Keďže najviac potravinového odpadu produkujú domácnosti, motivovať vás môže aj pozitívny vplyv na ekológiu. Práve potravinový odpad je zodpovedný za približne 8 percent globálnych emisií skleníkových plynov – ak by išlo o krajinu, plytvanie potravinami by bolo tretím najväčším znečisťovateľom, hneď za Čínou a USA.

Tipy ako vyhadzovať menej potravín v novom roku

Nákupy plánujte

Vždy kupujte len toľko, čo spotrebujete. Radšej urobte viac malých nákupov počas týždňa. Premyslite si, ktoré potraviny skutočne potrebujete a pripravte si vopred nákupný  zoznam. Nakupovanie pôjde rýchlejšie, efektívnejšie a ušetrí aj vašu peňaženku. Nákup máte najviac pod kontrolou, ak potraviny objednávate online – ihneď vidíte, koľko miniete.

Reklama

Pred nákupom potravín sa najedzte

Hladný človek v obchode je ako uragán, berie so sebou všetko. Premietne sa to do plnšieho nákupného košíka a vyššieho účtu pri pokladni. Väčší nákup zas zvyšuje riziko, že to, čo sme nakúpili navyše, nebudeme schopní zjesť včas a časť z toho nakoniec vyhodíme. Navyše pri nákupe s prázdnym žalúdkom dávame prednosť vysokokalorickým potravinám.

Sledujte dátumy na obale

Až tretina Slovákov nevie s určitosťou povedať, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou. Naučte sa rozlišovať medzi týmito dátumami, aby ste nemuseli potraviny zbytočne vyhadzovať.

Potraviny s nápisom „spotrebujte do“ je potrebné skonzumovať do uvedeného dátumu. Skúste ich klásť na viditeľnejšie miesta – čím viac sú na očiach, tým väčšia je šanca, že na ne nezabudnete.

Dátum minimálnej trvanlivosti zase ukazuje dobu, počas ktorej je potravina bezpečná na konzumáciu a zároveň nemení svoje charakteristické znaky. Vo väčšine prípadov ju však môžete skonzumovať aj po tomto dátume.

Potraviny správne skladujte

Dôležité je aj správne skladovanie potravín – najmä v chladničke. V spodných priehradkách skladujte potraviny, ktorým hrozí vysušenie. Ovocie a zelenina patria do zásuvky, do police nad nimi zase dajte mäso uzavreté v obale a o policu vyššie skladujte potraviny určené na okamžitú spotrebu. Dávajte si pozor, niektoré potraviny do chladničky nepatria – cibuľu či zemiaky odneste do pivnice a paradajkám alebo uhorkám je najlepšie pri izbovej teplote.

Separujte odpad aj v kuchyni

Ideálne je zaobstarať si drtičku odpadu do umývadla alebo vlastný kompostér. Existujú už aj elegantné riešenia do bytov. Od januára 2021 majú samosprávy povinnosť vytvoriť priestor na zber kuchynského odpadu, využite ho. Namiesto putovania potravinových odpadkov na skládky sa tak môže odpad využiť aspoň na kompost alebo iné biologické zhodnotenie.

Buďte kreatívni a zužitkujte všetky potraviny

Nevyhadzujte nič, čo sa dá ešte zužitkovať z prípravy či z hotových jedál. Z odrezkov zeleniny si môžete pripraviť zeleninový vývar, z prezretých paradajok omáčku sugo a zo zvyšných zemiakov zase krémovú polievku, lokše či gnocchi. Zo suchšieho chleba či oschnutých rožkov si zase môžete pripraviť na raňajky pečivo vo vajci, dá sa to dokonca aj s knedľou.

Taktiež treba včas predvídať – to, čo vám zostane z obeda (vývary, polievky, mäsá, zeleninové prílohy…), zamrazte na neskôr a zužitkujte napríklad pri príprave ďalších pokrmov. Niektoré jedlá sú aj po opätovnom rozmrazení a prihriatí ako čerstvo uvarené.

Ktoré potraviny Slováci vyhadzujú najčastejšie

  1. Pečivo
  2. Nedojedené zvyšky uvareného jedla
  3. Ovocie a zeleninu

Zdroj: Katarína Pšenáková, CSR manažér Tesco a Zuzana Madajová, OZ Free Food

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?