29. júna 2018

Piatky mnohých zamestnancov sprevádza nechuť do práce, odkladanie povinností či menej energie. A to, že je posledný deň v týždni najmenej produktívnym dňom, potvrdzujú aj viaceré výskumy. Ako znížiť tendenciu k prokrastinácii a podať maximálny pracovný výkon napriek blížiacemu víkendu? Radí tréner soft skills Oliver Jakubík.

Urobte si zoznam priorít

Ako vysvetľuje Jakubík, prokrastinácia sa vôbec nemusí podobať na bezduché „brázdenie“ sociálnymi sieťami. Často ide o činnosti, ktoré „simulujú“ prácu, no neprinášajú reálne výsledky, ako napríklad „upratovanie“ si emailov a záznamov v kalendári či skúšanie nových pracovných nástrojov.

Prezentácia seba či značky je dôležitá. 6 tipov, ako sa predať rečou

Je preto dôležité si uvedomiť, ktoré činnosti naozaj musíte spraviť a majú priamy vplyv na zverený projekt, a ktoré úlohy síce vyzerajú „pracovne“, ale majú minimálny alebo žiadny vplyv na dosiahnutie cieľov.

V piatok po príchode do práce si preto urobte zoznam vecí, ktoré musíte urobiť a postupujte podľa neho. Výskumníci totiž zistili, že len samotné urobenie to-do listu dokáže eliminovať ďalšie rozptyľovanie.

Reklama
Oliver Jakubík je trénerom soft skills a majiteľom konzultačnej spoločnosti, ktorá pomáha v oblastiach firemného, obchodného a osobného rozvoja. Polovicu jeho klientov v rámci firemných školení tvoria vrcholoví a strední manažéri. V minulosti pôsobil ako obchodník a zastával  manažérske pozície, kde viedol strategické a obchodné tímy od 5 do 120 zamestnancov.

Náročné veci riešte ráno

Ak chcete byť maximálne produktívny aj v piatok, musíte si úlohy rozplánovať podľa dôležitosti a náročnosti. Náš mozog totiž po obede nedokáže nájsť motiváciu, čo preukázal aj nedávny výskum.

Jakubík preto radí, aby sme ráno riešili náročnejšie úlohy, teda také, ktoré sú zamerané na pozornosť, kreativitu či sústredenie. „Naopak, poobede je vhodnejšie pracovať na menej náročných, stereotypných úlohách, ako sú napríklad aktualizácia databázy, hľadanie vhodných obrázkov na web stránku, plánovanie kalendára na ďalší týždeň a podobne,“ radí.

Eliminujte multitasking

Začínate nový projekt, no zatiaľ čo sa načítava program, v ktorom pracujete, idete vybaviť telefonát so šéfom, popri ktorom riešite emaily. Vykonávanie viacerých činností naraz znižuje produktivitu a náš mozog vyčerpáva až do takej miery, že výsledok práce môže byť podobný, ako keby ju odviedol menej skúsený pracovník.

Staňte sa lepším obchodníkom. 4 tipy, ako zvýšiť svoje predajné čísla

„Snažte sa multitasking eliminovať a podľa možnosti sa sústrediť v konkrétnom čase na konkrétnu úlohu; napríklad v čase od 9:00 do 10:00 hod. budem pripravovať analýzu a podklady k projektu, od 10:00 do 10:30 hod. spravím dlhší telefonát s kolegom z inej pobočky, od 13:00 do 14:00 hod. budem aktualizovať údaje v CRM za celý týždeň, a podobne,“ radí odborník.

Vyskúšajte rôzne techniky

Jakubík tvrdí, že „hacknúť“ produktivitu sa dá aj pomocou obľúbených a funkčných metód na jej krátkodobé zvýšenie. Jednou z nich je technika Pomodoro, pri ktorej striedate 25 minút sústredenej práce s 5-minútovým oddychom, pričom po štvrtom raze nasleduje veľká 15 až 20-minútová prestávka. Môžete tiež vyskúšať Silent Hour, čiže vypnutie všetkých notifikácií a externých podnetov na hodinu.

Nájdite motiváciu

Skúste nájsť aj v činnostiach, na ktorých sa vám nechce pracovať, vašu osobnú pridanú hodnotu. „Napríklad, keď som obchodník, tak telefonát s náročným klientom a potenciálne získanie zákazky mi môže priniesť províziu, vďaka ktorej môžem vziať rodinu na lepšiu dovolenku,“ vysvetľuje odborník. Skúste sa na pracovné úlohy pozerať takto, prípadne si stanovte odmenu, ktorá vás motivuje nenaťahovať čas a neodkladať prácu.

Odborník Oliver Jakubík radí, ako byť pracovne maximálne výkonný aj v piatok.
Odborník Oliver Jakubík radí, ako podať v práci maximálny výkon aj v piatok. Foto: archív Oliver Jakubík

„A možno trochu netradičná rada na záver – myslite aj to, čo jete a pijete. Ťažká strava a následne trávenie má vplyv na našu energiu a sústredenie sa; po niektorých jedlách a nápojoch jednoducho musíme prokrastinovať,“ tvrdí Jakubík.

Hlavná foto: Pexels