26. novembra 2020

Keď sa povie multitasking, väčšina z nás si asi predstaví písanie e-mailov na porade, telefonovanie za volantom alebo odosielanie správ popri sledovaní filmu. Všetci sa zrejme zhodneme na tom, že keď kombinujeme viacero aktivít naraz, ani jednu činnosť nerobíme poriadne. Existuje však jeden typ multitaskingu, ktorý nám v práci môže reálne pomôcť.

Podľa ekonóma a novinára Tima Harforda existuje aj taký multitasking, ktorý môže byť prospešný. Vďaka nemu vraj v sebe prebudíme spiaceho kreatívca. Nazýva sa „slow-motion multitasking“. Tu je jeden príklad: Albert Einstein publikoval počas roka 1905 hneď štyri práce na rozdielne témy – jedna z nich bola mimochodom jeho slávna práca o všeobecnej relativite.

Pri slow-motion multitaskingu ide v podstate o to, že máte rozbehnutých viacero projektov naraz, medzi ktorými prechádzate, a snažíte sa pri tom využiť znalosti z jednej oblasti v tých ostatných. „Ak multitasking spomalíme, zistíme, že funguje perfektne,“ dodáva Harford.

Tento názor podporuje napríklad aj štúdia, ktorá zistila, že najúspešnejší vedci sú práve tí, ktorí počas bádania často menia témy alebo dokonca odbory. Harford má niekoľko vysvetlení, prečo to funguje.

Objavíte nové kontexty

Ak meníte témy, môžete prenášať myšlienky alebo veci do nových kontextov, ktoré by vám bez zapojenia sa do novej aktivity ani len neprišli na rozum. Ak napríklad radi športujete, môžete sa v niektorých taktikách „boja“ inšpirovať aj v práci.

Reklama

Obohatí vás to

Jedna činnosť vám tiež môže pomôcť zlepšovať sa v inej. Vezmite si trebárs príklad študentov medicíny, ktorí navštevovali umelecký kurz a po jeho absolvovaní boli lepší v diagnostike ako ich spolužiaci. Mimochodom, Michael Crichton, autor Jurského parku, bol tiež pôvodne medik a na začiatku spisovateľskej kariéry písal náučné knihy o umení či počítačovom programovaní.

Nadýchnete sa

Slow-motion multitasking vám tiež pomôže vo chvíli, keď sa cítite zaseknutí. Pretože keď máte rozbehnutých viac vecí naraz, nemusíte sa nutne upínať len na tú jednu, s ktorou sa vám práve teraz príliš nedarí pohnúť vpred.

Netvrdíme, že by ste mali mať viacero zamestnaní. Harford sa len snaží poukázať na to, že čím viac vecí skúsite, tým viac otvoríte hlavu novým nápadom. Tak sa teda nebojte experimentovať a neobviňujte sa, keď toho máte zrazu priveľa. Raz sa vám to nasadenie určite vráti.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?