9. apríla 2021

Jaroslav Haščák, spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, je už tretí rok súčasťou rebríčka najbohatších ľudí planéty, ktorý zostavuje americký Forbes. V osobnom i pracovnom živote bol uplynulý rok pre Haščáka zrejme najpestrejší. Poznačil ho tieň kauzy Gorila, pre ktorú sa slovenský miliardár dostal na niekoľko týždňov do vyšetrovacej väzby a ktorá ho bude pravdepodobne sprevádzať aj v nasledujúcich mesiacoch. Po obvineniach sa stiahol z výkonných funkcií vo firme, kde bol považovaný dlhé roky za hlavnú hybnú silu.

V aktuálnom miliardárskom rebríčku, ktorý americký Forbes zverejnil tento týždeň, patrí spolumajiteľovi Penty s odhadovanými 1,2 miliardami dolárov 2 378. miesto. Je druhým Slovákom v tomto klube. Tým prvým bol (nepočítajúc slovenského rodáka a českého premiéra Andreja Babiša) developer a investor Ivan Chrenko z HB Reavisu.

Kľúčové fakty

Pozrite si, čím vlani Haščákov biznis a život prechádzali:

 • V januári 2020 spolumajiteľ Penty vypovedal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vysvetľoval zmenky Penta Funding za 10 miliónov eur, ktoré vlastnil jeden z obžalovaných – Marián Kočner. A tiež vulgárnu esemesku od Kočnera, ktorá podľa obžaloby mohla súvisieť s vraždou novinára.
 • Apríl 2020 priniesol potvrdenie predaja prvého poľského realitného projektu Penty. Obchod sa uskutočnil už v čase pandémie, čo znamenalo kompromisy na oboch stranách. Kupujúcim bola slovenská investičná skupina IAD. V prvých mesiacoch roka predala tiež svoje projekty v Bratislave (Rosum) a v Košiciach (BCT1).
 • Penta potvrdila, že sa chystá predať výrobcu lietadiel Aero Vodochody. Kupujúcim sa má stať maďarsko-český holding. S výkonnosťou Aera Penta nebola spokojná. Transakcia doteraz nie je uzavretá.
 • Výstavba Skyparku, hlavného realitného projektu skupiny v Bratislave, sa posunula. V lete minulého roka oznámili dokončenie prvej rezidenčnej veže. Odvtedy dostavali ďalšie.
 • Ďalšia problémová investícia Penty, s ktorou nebola spokojná, bol nemecký strojársky podnik Gehring. V lete sa dostal do insolvencie, na jeseň získal nového majiteľa. Stal sa ním konkurenčný Nagel.
 • Začiatkom decembra sa Haščák dostal do vyšetrovacej väzby po tom, čo ho vyšetrovateľ obvinil z korupcie. Podľa polície mal uplácať bývalého šéfa kontrarozviedky SIS. Prípad má súvisieť s kauzou Gorila, ktorá sa ťahá už dekádu.
 • Haščák, ktorý je považovaný za významného strojcu úspechov Penty, sa vzdal všetkých výkonných funkcií vo firme. Spolumajiteľom (s najvyšším podielom, podobným ako má Čech Marek Dospiva) zostal.
 • Veľký obchod v Prahe. Realitný projekt Penty Churchill zmenil majiteľa za vyše 150 miliónov eur.
 • Vianoce síce strávil Haščák ešte vo väzbe, no v januári 2021 jeho právnici na Najvyššom súde dosiahli prepustenie z väzby.
 • Penta ako reakciu na novú situáciu zmenila vedenie. Vybrala troch nových partnerov, z pôvodnej zostavy ohlásil ku koncu roka 2021 odchod Eduard Maták, ktorý má pod palcom predovšetkým dôležitú zdravotnícku odnož skupiny.
 • Vo februári Penta predala spracovateľa mäsa Mecom, ktorého kúpu roky predtým Haščák označil za najväčšiu (a drahú) chybu skupiny. V čase transakcie, ktorou Mecom prešiel z Penty do rúk amerického Smithfield Foods, sa však už spracovateľovi mäsa darilo lepšie než predchádzajúce roky. Pomohla mu pandémia a predzásobovanie sa ľudí potravinami.

Dôležitý citát

„Vzhľadom na vzniknutú situáciu sa Jaroslav Haščák vzdáva všetkých výkonných pozícií v investičnej skupine Penta. Naďalej zostáva jej spoluvlastníkom.“ (Zo správy o výmene na čele Penty po zadržaní Haščáka.)

Podstatné pozadie

Jaroslav Haščák (51 rokov), pochádza z Ďurkovej v okrese Stará Ľubovňa. Spolu so štyrmi spolužiakmi z gymnázia v Banskej Štiavnici či z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov MGIMO založil spoločnosť Penta v roku 1994. Okrem neho a Dospivu boli v pôvodnej zostave aj Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko (neskôr sa partnerská zostava menila, odišiel Herko a Kúšik, načas pribudol Jozef Špirko a aj súčasní menší partneri Eduard Maták a Iain Child).

Reklama

Prvý milión (korún) zarobil Haščák ešte počas štúdia diplomacie v Moskve a na univerzite v Pekingu, s Marekom Dospivom obchodovali s oblečením. Rozbehom Penty boli 90. roky a obchodovanie s akciami, v čom sa rýchlo zorientovali.

Až do začiatku roku 2010 skupina investovala princípom – čo najlepšie kúpiť, mať schopného manažéra, ktorý oseká náklady a zveľadí biznis, ktorý potom Penta rýchlo predá. Potom prišlo rozhodnutie zmeniť stratégiu a zamerať sa len na vybrané sektory a pôsobiť v nich dlhodobejšie. Z toho vzniklo súčasné nastavenie silno koncentrované na zdravotníctvo, nehnuteľnosti, stávkové služby či financie.

V marci 2019 sa Haščák dostal prvýkrát do globálneho zoznamu miliardárov. S majetkom vo výške jednej miliardy dolárov sa nachádzal na 2057. mieste. Z Českej republiky vtedy na miliardársky zoznam pribudol aj jeho partner Dospiva.

Prekvapivý fakt

Haščák chcel podľa informácií Denníka N poskytnúť ilavskej väznici, v ktorej bol vo väzbe, sponzorský dar 50- až 100-tisíc eur na nákup počítača, oblečenia či posteľnej bielizne pre väzňov. Väznica dar odmietla.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?