12. júna 2020

Minulotýždňové informácie českého forbes.cz o tom, že investičná skupina Penta je blízko predaja svojho českého závodu Aero Vodochody, sa potvrdili. Kupujúcim sú česká skupina Omnipol rodiny jedného z najbohatších Čechov Richarda Hávu a maďarský podnikateľ András Tombor, ktorý je blízky maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Správu o kúpe potvrdil Omnipol, podľa ktorého bola zmluva podpísaná 11. júna. V spoločnom holdingu Aero Investment Partners Zrt., ktorý kupuje spomínaného českého výrobcu malých bojových a cvičných lietadiel, má 51 percent maďarská strana, zvyšok patrí českej Aero International v rukách rodiny Hávovcov. Jej Omnipol bude zodpovedný za výkon manažérskych práv. Predmetom transakcie nie je akciová spoločnosť Letisko Vodochody, tá zostáva v rukách Penty, no letisko bude môcť Aero využívať. Cenu obchodu nezverejnili.

Penta rozšírila sieť lekární v Rumunsku aj Taliansku 

Omnipol, významný český obchodník so zbraňami, už predtým spoluinvestoval do vývoja novej generácie legendárneho lietadla Albatros L-39NG. V projekte jeho vývoja bol Omnipol 50-percentným podielnikom. Práve nový typ vojenského lietadla mal zabezpečiť ďalší rozvoj spoločnosti, no priniesol veľmi nákladný vývoj a nejasný záujem kupujúcich. V aktuálnom obchode mal Omnipol podľa informácií českého Forbesu finančne podporiť najbohatší Čech Petr Kellner.

Noví vlastníci chcú v Aero rozvíjať tri piliere – podporu existujúcich užívateľov lietadiel, spolupracovať s veľkými leteckými výrobcami a pokračovať v projekte L-39NG.

Reklama

Kto sú najbohatší ľudia sveta? Slovensko zastupujú Chrenko a Haščák

Aero získala Penta ešte v roku 2006 v privatizácii. V posledných rokoch ho však radila medzi svoje neperspektívne investície. Pri zverejnení vlaňajších výsledkov ho zaradila do skupiny tých investícií, s ktorými nebola spokojná. Aero vlani skončilo „s plánovanou stratou“.

„V našom portfóliu Aero nepatrilo medzi firmy, ktoré chceme dlhodobo rozvíjať,“ komentoval aktuálny obchod český partner Penta Investments Marek Dospiva. Dospiva a Jaroslav Haščák, druhý najbohatší Slovák, sú najväčšími majiteľmi finančnej skupiny.

Za perspektívne považuje Penta hlavne zdravotníctvo a jej sieť lekární Dr.Max, stávkovú odnož Fortuna i významné realitné projekty v Bratislave i Prahe združené pod Penta Real Estate. Naopak, na „odpis“ u nej sú okrem Aero aj potravinári v Carnibona Holdings, ktorej členom je aj spoločnosť Mecom, či nemeckí strojári Gehring Technologies.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?