18. januára 2019

Investičná skupina Penta uzavrela koncom minulého roka dohodu o odkúpení časti lekárenského reťazca Belladonna pharmacy v Rumunsku. Informáciu priniesol portál economica.net a nákup pre Forbes potvrdil aj hovorca Penty Gabriel Tóth. Spoločnosť zároveň postupne skupuje lekárne aj v Taliansku vďaka zmene legislatívy, ktorá jej umožnila vstup na tamojší trh.

Do reťazca Belladonna pharmacy patrí 93 lekární, z ktorých 26 bolo v roku 2017 premiestnených do nízkonákladového segmentu pod značku Farmacia 1. Tie by však podľa zahraničných portálov nemali byť súčasťou transakcie. Obchod teraz podlieha schváleniu tamojšieho protimonopolného úradu a investičná spoločnosť sa k nej podľa Tótha vyjadrí až po ňom.

Rozhodnutie však môže trvať aj niekoľko mesiacov, tak ako to bolo v prípade zatiaľ najväčšieho obchodu Penty v Rumunsku, akvizície skupiny A&D Pharma. Prebehla v decembri 2017 a tamojší regulačný úrad v apríli minulého roka skonštatoval, že by mohla narušiť hospodársku súťaž. „V tejto chvíli to vyzerá tak, že nebudeme musieť predávať žiadne lekárne a akvizíciu uzavrieme v celom objeme,“ povedal koncom apríla partner spoločnosti Eduard Maták pre týždenník Trend.

Penta skúsi financovanie nemocnice po novom.
Investorom môže byť ktokoľvek

Spoločnosť sa však nakoniec musela vzdať približne desiatich lekární. Keďže najnovšiu akvizíciu skupina zatiaľ nekomentuje, neodpovedala ani na otázku, či sa pri nej neobávajú podobného osudu.

Reklama

Aj napriek tomu sa však na rumunskom farmaceutickom trhu stala lekárenská sieť Dr.Max minulý rok jednotkou, aj keď v počte lekární ich tam predbieha spoločnosť Catena. Penta má v krajine 650 lekární, no vlastní aj veľkoobchodnú spoločnosť Mediplus. Celkovo patrí Dr.Max medzi top 4 maloobchodné lekárenské reťazce v Európe s približne 423 lekárňami v Českej republike, 273 na Slovensku, 103 lekárňami v Srbsku a necelými 400 lekárňami v Poľsku, pričom tržby siahajú k dva a pol miliarde eur.

Rozširovanie v Taliansku

Okrem týchto štátov však Penta rozširuje svoj lekárenský biznis aj v Taliansku. „Z pohľadu celej siete má pre nás veľký potenciál, ale skôr v dlhodobom horizonte,“ uviedol Tóth. Ako Forbes informoval už v marci minulého roka, finančná skupina tam začala nakupovať lekárne krátko po tom, ako sa zmenila tamojšia legislatíva v lekárnictve. Štát tam totiž dovtedy neumožňoval vlastníctvo viacerých lekární jednej osobe a vstup na trh nemali ani nadnárodné reťazce.

„Na tomto trhu doteraz nepôsobili siete, teda aj rast je závislý od akvizícií samostatných lekární. Oproti minulému roku sa tam počet našich lekární zvýšil, ale aby sme sa dostali na čísla z iných krajín, potrebujeme ešte dlhšie obdobie,“ povedal Tóth. Presný počet lekární zatiaľ spoločnosť špecifikovať nechce, no podľa informácií Forbes už má presahovať desiatku.

Penta má veľký apetít. Začala nakupovať lekárne v Taliansku

V minulom roku Penta informovala aj o zámere vstúpiť so svojou sieťou na čínsky trh, keď Maták dokonca uviedol, že sa tam už obzerajú po lekárňach. Aké sú teda aktuálne zámery siete Dr.Max? „Momentálne máme záujem rozvíjať najmä trhy, na ktorých sme aktívni alebo sme na ne nedávno vstúpili. Ďalšiu expanziu nevylučujeme, ale pre tento rok nie je prioritou,“ povedal Tóth a upresnil, že sa zamerajú najmä na Rumunsko, Srbsko a Taliansko.

O Dr.Max

Lekárne Dr.Max, ktoré patri do portfólia Penta Investments, vznikli v roku 2006 a patria medzi lídrov na trhu lekární v Slovenskej republike. Spravuje ich materská spoločnosť MIRAKL a len u nás zamestnávajú viac ako 1500 ľudí. Sieť je aktívna v regióne strednej a východnej Európy.

Hlavné foto: archív Dr.Max