28. septembra 2018

Šestinu plánovanej nemocnice finančnej skupiny Penta na bratislavských Boroch zaplatia externí investori. Pôjde vôbec o prvý projekt výstavby zdravotníckeho zariadenia, do ktorého sa takouto formou môže zapojiť aj široká verejnosť. Plány pre Forbes potvrdil Gabriel Tóth, hovorca Penty. V najbližších mesiacoch začne firma ponúkať emisie dlhopisov nemocnice.

Financovanie prostredníctvom emisií dlhopisov nie je novinkou a pri výstavbe svojich projektov ho využívajú mnohé slovenské aj zahraničné firmy. Klientske peniaze sa vtedy pridajú k prostriedkom či bankovým úverom spoločnosti, čím firma pracuje s väčším rozpočtom. Výhodou je pre ňu napríklad to, že nemusí zakladať majetok a možnosti nakladania s peniazmi sú flexibilnejšie.

Vizualizácia súkromnej nemocnice v metskej časti Lamač, ktorú plánuje postaviť Penta.
Súkromná nemocnica má stáť v bratislavskej mestskej časti Lamač v lokalite Bory. Do prevádzky by mala byť uvedená v roku 2021. Vizualizácia: Penta Investments

Výstavba nemocnice v bratislavskom Lamači má stáť 200 miliónov, pričom polovicu balíka budú tvoriť vlastné prostriedky spoločnosti. „Externí investori“ by mohli investovať okolo 30 miliónov a zvyšok príde z banky. Penta Investments je tiež vlastníkom Prima banky a Privatbanky, druhá spomenutá bude celý proces emisií dlhopisov riadiť.

Penta má za sebou silný medzinárodný rast smerom na Balkán a “strieborný” zisk

Podľa riaditeľa portálu Finančný kompas Maroša Ovčarika vkladajú investori svoje peniaze do dlhopisov najmä kvôli garantovanému fixnému výnosu. Aj tento spôsob má však riziká. „Kúpou jedného dlhopisu jeho majiteľ akceptuje riziko, že ak sa nepodarí naplniť ciele a projekt skrachuje, prichádza o vložené peniaze,“ hovorí.

Tóth však tvrdí, že komplikácií sa neobávajú, keďže s týmto spôsobom financovania majú dlhoročné skúsenosti. Penta ho využila napríklad pri výstavbe realitného projektu Sky Park či Pri Mýte, alebo pri expanzii siete lekární Dr.Max či stávkovej spoločnosti Fortuna.

Ide však o prvý projekt nielen u nás, keď bude takto financovaná nemocnica. O podobnom prípade vo svete nevie ani spoločnosť a túto oblasť nemali zmapovanú ani nami oslovení analytici.

Budúci týždeň Penta oficiálne poklepe základný kameň nemocnice.
Začiatkom augusta získala Penta stavebné povolenie na výstavbu nemocnice. Vizualizácia: Penta Investments

V prípade novej nemocnice v Bratislave plánuje Penta viacero kôl emisií dlhopisov. „Prvé z nich bude privátne, určené pre klientov Privatbanky, v celkovom objeme 10 miliónov eur,“ hovorí Tóth. V ďalšom kole by sa mohla zapojiť aj širšia verejnosť, čiže investovanie bude dostupné pre kohokoľvek.

A aký balík peňazí si pripraviť, ak chcete investovať do novej nemocnice? Podľa Tótha je minimálna hodnota zatiaľ otvorená, obvykle sa však pohybuje na úrovni 3000 eur.

FOTO: Penta začala s výstavbou kancelárií Sky Park. Bude rekonštruovať aj pamiatku

Na Slovensku je aktuálne na trhu viac ako 50 rôznych emisií firemných dlhopisov. Niektoré sú podľa Ovčarika kvalitné, no vo viacerých prípadoch ide aj o vysoko rizikové dlhopisy začínajúcich alebo málo známych firiem.

Z väčších firiem využila tento spôsob len nedávno napríklad JOJ Media House. Emisiu jej dlhopisov v objeme 50 miliónov riadila J&T Banka, ktorá má teraz pred sebou emisiu dlhopisov spoločnosti Tatry mountain resorts.

Hlavná vizualizácia: Penta Investments