18. apríla 2018

Najväčšia slovenská finančná skupina Penta, ktorá sa vlani výrazne rozrástla hlavne smerom na Balkán, ukazuje, ako vie silno generovať zisk. Ten vlaňajší síce nedosiahol na rekordnú štvrťmiliardu z roka 2016, no 236 miliónov eur je jej historicky druhé najvyššie číslo.

Najväčší partner Penty na Slovensku Jaroslav Haščák je podľa rebríčka Forbes tretím najbohatším Slovákom. Po započítaní minuloročných výsledkov firmy odhadujeme jeho majetok na 840 miliónov eur, medziročne si prilepšil o zhruba 100 miliónov. Celý rebríček 2018 zverejní Forbes v špeciálnom vydaní Najbohatší Slováci + Najbohatší ľudia sveta, ktorý vyjde začiatkom mája.

Najbohatší Slováci – rok 2017

Čo je za minuloročným úspešným rokom Penty? Rast jej prinieslo hlavne zdravotníctvo a hazard. Rástla jej stávková spoločnosť Fortuna i sieť lekární Dr. Max, v oboch prípadoch sa rozhodli rozšíriť ich nákupmi. Dr. Max nakupoval v Rumunsku, Srbsku a v Taliansku, pričom hlavne nákup rumunskej A&D Pharma prepísal historické tabuľky Penty – bol jej najväčšou investíciou. Cenu vtedy nezverejnili, no ráta sa na stovky miliónov eur. Fortuna expandovala v Rumunsku, Chorvátsku a v Španielsku.

Celkovo investície Penty vlani dosiahli 545 miliónov eur. Geografická expanzia by mala pritom pokračovať. Prekvapením je, že aj za hranice Európy, ako avizuje partner Penty Marek Dospiva. Haščák v rozhovore pre Forbes pred piatimi rokmi ešte hovoril, že chcú zostať v rádiuse „dvoch letových hodín, teda niekde po Londýn“, keďže partneri uprednostňujú hands-on riadenie, teda priame dozeranie na investície.

Reklama

Obrí nákup Penty v zdravotníctve

Penta začala nakupovať lekárne v Taliansku

Penta je silná v zdravotníctve, kde okrem Dr. Maxa rozširuje sieť nemocníc na Slovensku (vlani otvorila novú nemocnicu v Michalovciach), v Českej republike a začína i v Poľsku. V bankovníctve má slovenské Prima a Privatbanku. Silne rastie v realitách, hlavný rozvoj čaká v Prahe.

REPORTÁŽ: Nemocnica Penty funguje už štvrťrok. Boli sme sa pozrieť v Michalovciach

Na Slovensku buduje „hviezdny projekt“ Sky Park z dielne ateliéru Zaha Hadid. Aktíva skupiny dosiahli vlani 9 miliárd eur, medziročne o šesť percent viac, tržby jej firiem stúpli o pätinu na 6,8 miliardy.

Foto: Miro Nôta