V Michalovciach stojí prvá nová všeobecná nemocnica, ktorú postavili na Slovensku za ostatných 30 rokov. Spoločnosť Penta do jej výstavby investovala 34 miliónov. Zariadenie má za sebou prvý štvrťrok svojho fungovania a tieto skúsenosti chce Penta využiť aj pri stavbe koncovej nemocnice v našom hlavnom meste. Forbes sa bol pozrieť, ako moderná nemocnica na východe funguje a zisťoval, ako ju vnímajú pacienti a zamestnanci.
Penta otvorila najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku
Nová nemocnica Sveta Zdravia v Michalovciach púta pozornosť už z diaľky. A nie je to len moderným zovňajškom, ako by sa mohlo zdať. Zaujímavý je najmä kontrast novej budovy s ošúchanou fasádou bývalej nemocnice, ktorá stojí hneď vedľa. „Je to starý chirurgický pavilón, kde sa ešte v novembri minulého roka operovalo,“ vysvetlil nám medicínsky riaditeľ Peter Rovder. Stretli sme vo štvrtok ráno v časti nemocnice, kde sedí riaditeľstvo. A asi najväčším prekvapením bolo to, že nesídlia v novom a ich budova je prerobená iba zvonku.
Nová nemocnica s časťou starého chirurgického pavilónu. Foto: SITA/Svet zdravia – I. Fleischer
Interiér tejto časti modernej nemocnice sa preto nijako nelíši od toho v našich štátnych nemocniciach. „Sú to staré priestory, no zatiaľ musíme myslieť na iné podstatnejšie veci a riaditeľstvo príde na rad ako posledné,“ hovorí generálny riaditeľ Sveta zdravia Vladimír Dvorový, ktorý do februára tohto roka nemocnicu viedol. Po úvodnom zoznámení vyrážame na prehliadku.
Po ceste do novej nemocnice míňame onkologický pavilón, ktorý zatiaľ tiež funguje v starej budove. Nájdete tam napríklad systém IBM Watson for Oncology, ktorý na základe umelej inteligencie poskytuje lekárom druhý názor na odporúčanú liečbu vrátane podrobných informácií napríklad o dávkovaní chemoterapie alebo o možných kontraindikáciách.
Penta má veľký apetít. Začala nakupovať lekárne v Taliansku
Po ceste opäť míňame starý chirurgický pavilón, kde Penta plánuje postaviť novú polikliniku a spojiť ju s novou nemocnicou. Dozvedáme sa tiež, že tam, kde je teraz parkovisko, stála kedysi roky nedostavaná budova. Ako vysvetľuje Rovder, jej história sa nápadne podobá na príbeh bratislavských Rázsoch. V roku 1997 začalo mesto v areáli michalovskej nemocnice stavať nový pavilón, ktorý mal mať pôvodne 11 poschodí, no pre nedostatok peňazí sa počet znížil na päť.
Práce sa však spomalili po tom, čo zariadenie prešlo do pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, až sa výstavba nakoniec úplne zastavila. Rozostavaný pavilón tak v areáli nemocnice chátral niekoľko rokov. Investičná spoločnosť nemocnicu odkúpila pred siedmimi rokmi a jednou z podmienok župy vtedy bolo dostavanie budovy. „Výhodnejšie sa však nakoniec ukázalo zbúranie pavilónu a postavenie nemocnice nanovo,“ hovorí Dvorový.
Nemocnica v číslach
- Penta investovala do projektu 34 miliónov
- nemocnica bola vybudovaná o 3 roky od právoplatného územného rozhodnutia
- má 339 plávajúcich lôžok v novej budove, z čoho je 75 jednolôžkových izieb
- nachádza sa tam 8 operačných sál
- má 4 pôrodné izby a jednu pôrodnú zákrokovú sálu
Aj keď budova riaditeľstva sa od exteriéru v štátnych nemocniciach nelíšila, po vstupe do samotnej nemocnice je rozdiel zrejmý ihneď. Obrovský strop, moderné svetlá a zelené tapety na poschodiach. „Chceli sme denné svetlo a moderný vzhľad,“ vysvetľuje Rovder a hovorí, že jedným z variantov bola aj živá tráva namiesto tapety. Hneď na začiatku nemocnice sa nachádza lekáreň zo siete Dr.Max, ktorá patrí tiež do portfólia investičnej skupiny.
Vstupná hala nemocnice v Michalovciach. Foto: Svet zdravia
Vo vstupnej hale je tiež kaviareň, oproti ktorej stojí recepcia. Sedia tam tri pracovníčky, no ako sa dozvedáme, zvyčajne sú štyri. „Pacient sa u nás preukáže a ak má naplánovanú operáciu, zadáme ho do systému a vytlačíme mu náramok, na ktorom je jeho špeciálny identifikačný kód,“ vysvetľuje časť svojej práce Alena Kravecová, ktorá šéfuje recepcii. Na ukážku vytlačí náramok, kde sa okrem kódu nachádza meno a dátum narodenia. „Toto sú základné informácie, no sestry dokážu zistiť viac, ak oskenujú kód čítačkou,“ dopĺňa Rovder.
Je približne 10 hodín ráno a v nemocnici vládne pokoj aj napriek tomu, že doobedia bývajú najvyťaženejšie. Podľa pracovníkov je to spôsobené blížiacimi sa sviatkami, kto môže počkať, naplánuje si operáciu na inokedy. Na novú nemocnicu sa pýtame aj ľudí, ktorých stretávame po ceste. A aj keď sme predpokladali, že negatívnej reakcie sa nedočkáme, nie všetko je dokonalé. „Na recepcii mi povedali, že sa dostanem na oddelenie, no už tu stojím 15 minút, dvere sú zamknuté, zvoním, volám na toto číslo a nikto nič,“ hovorí Martin Gažo, ktorý tu prišiel navštíviť svojho otca. Ten po chvíli vyjde von, a tak ako jeho syn súhlasí s istými organizačnými problémami. Inak je však s novou nemocnicou spokojný.
Moderný urgent
V nemocnici ako prvé navštívime oddelenie rádiológie. Je prepojené s urgentným príjmom, čo podľa Rovdera šetrí čas. „Ak sanitka privezie napríklad pacienta s cievnou mozgovou príhodou, vieme ho hneď previezť na CT,“ vysvetľuje. Na urgente je atmosféra živšia ako v nemocnici, ako nám povie zdravotná sestra Mária Drenková, práve odviezli na CT muža, ktorý spadol zo stromu pri rezaní.
Mária pracovala v starej nemocnici od roku 1985 a na nové podmienky si zvyká. „Je to tu jednoznačne lepšie, máme omnoho vyšší komfort na prácu,“ hovorí. V starej nemocnici totiž nebolo všetko pokope, museli preto volať sanitku vždy, keď potrebovali napríklad odbery pacienta či CT.
Nový urgent funguje na princípe triáže, pri ktorej pracovník ihneď zhodnotí ťažkosti a zatriedi pacienta do kategórie podľa zdravotného stavu. Podľa toho sa určuje poradie na vyšetrenie. „Ak príde niekto s menej závažnou komplikáciou, je možné, že bude v čakárni sedieť dlhšie ako predtým, no tento systém uprednostňuje práve najvážnejšie prípady,“ hovorí šéf nemocnice Marián Haviernik.
Systém triedenia pacientov na urgente v Michalovciach. Foto: procare.sk
Najväčším problémom je podľa sestry Daniely Štefanovej to, že pacienti si mýlia urgent s ambulantnou pohotovosťou. „Odhadujem, že zdravotný stav približne polovice ľudí, čo sem chodia, si nevyžaduje urgentnú starostlivosť,“ hovorí. Aj preto zaviedlo nedávno ministerstvo zdravotníctva 10-eurový poplatok pri zneužití urgentu. Podľa zdravotnej sestry však majú problém s tým, že ľudia často ujdú bez platenia. „Stáva sa to často, no bolo to tak aj v starej nemocnici,“ hovorí.
Nové členenie
Po ceste do ďalších častí nám riaditeľ vysvetľuje, že organizačná štruktúra novej nemocnice je zložená z klastrov, nie klasických oddelení. Takzvané klastre sú zoskupenia príbuzných medicínskych odborov, napríklad pôrodnica, gynekológia, šestonedelie, neonatológia a pediatria sú v jednej časti.
V jednolôžkovej pôrodnej izbe, ktorú navštívime, je moderné vybavenie a luxusné toalety. V deň našej návštevy sa v nemocnici narodili tri deti a o chvíľu dosiahnu v novej nemocnici sto narodených. Sestrička nám cez okno ukazuje starú ošarpanú budovu, kde sídlila pôrodnica predtým. „Najväčším rozdielom je okrem vybavenia to, že je zachovaná intimita, v starej pôrodnici bolo niekoľko pôrodných boxov vedľa seba,“ vysvetľuje. Problémom je však nedostatok pôrodných asistentiek, ktorý pociťujú v mnohých slovenských nemocniciach.
Slovenské nemocnice a roboty? Toto je 5 oblastí, ktoré menia naše zdravotníctvo
Zaujímavosťou michalovskej nemocnice sú tiež „plávajúce lôžka“. Tie nie sú staticky pridelené jednotlivým oddeleniam, a teda každá izba môže byť použitá pre ktoréhokoľvek pacienta. „Pri tradičnom systéme sa napríklad stáva, že lôžka sú využité na 40 percent a veľká časť personálu je tam zbytočne,“ vysvetľuje Dvorový. Maximalizujú tak využitie postelí a obložnosť nemocnice sa podľa neho blíži k stovke.
Sociálne zariadenie na izbe v nemocnici. Foto: SITA/Svet zdravia/Ivan Fleischer
Nemocnica novej generácie, ako ju Penta nazýva, má za sebou prvý štvrťrok svojej prevádzky, no len minulý týždeň spustila svoju najmodernejšiu technológiu. Naša cesta preto smeruje aj k robotickému automatu, ktorý dávkuje lieky pacientom namiesto zdravotných sestier. Celý proces je tak rýchlejší a menej chybový. Proces pozostáva z viacerých štádií kontroly, pričom posledný je načítanie kódu z náramku pacienta, ktorý sa musí zhodovať s pripraveným balíčkom.
Po krátkej ukážke sa pýtame pacienta, aké sú jeho dojmy z novej nemocnice. „Hodnotím ju na výbornú, na izbách sú maximálne dvaja pacienti a po hospitalizácii vám dajú na ruku hodinky, pomocou ktorých privoláte personál hocikedy,“ hovorí pacient Milan Tégi. Ako nám neskôr vysvetľuje sestrička, každá z nich má vo vrecku „pípatko“ a hneď počuje, keď ju pacient volá. V starej nemocnici mali len jednu svietiacu tabuľu na centrále sestier. Ak boli na pochôdzke a nikto sa tam nenachádzal, pacient musel čakať.
Inú skúsenosť však mala Štefánia, ktorej manžel bol pacientom nemocnice. „Vybavenie je v novej nemocnici určite lepšie, no máme pocit, že v starej bola lepšia starostlivosť o pacienta. Neviem, či je personálu nedostatok, alebo ešte nie sú dostatočne manažovaní, no je to cítiť,“ vysvetľuje. Aj vedenie hovorí, že personál si na nové procesy ešte zvyká. „Ak prídete do nového prostredia, je pochopiteľné, že sa veľa vecí učíte odznova, navyše systém práce v novej nemocnici je trošku náročnejší na manažment a na zamestnancov sú kladené vyššie nároky,“ hovorí Haviernik.
Centrálna prípravovňa liekov v nemocnici. Foto: Svet zdravia
Nemocnica v Michalovciach je prvou všeobecnou nemocnicou, ktorá bola na Slovensku postavená za posledných 30 rokov. A skúsenosti z jej výstavby a zariadenia bude Penta čerpať aj pri nemocnici novej generácie, ktorá má vyrásť v Bratislave v oblasti Bory. Tá bratislavská však bude väčšia a má riešiť aj omnoho ťažšie prípady. Penta teraz čaká na stavebné povolenie, ich plánom je mať ju hotovú do roku 2021.