22. marca 2018

Ani zdravotníctvo sa v budúcnosti nevyhne prelomovým inováciám, ktoré majú potenciál túto oblasť úplne zmeniť. Mnohé z najnovších technológií však už začínajú vstupovať aj na slovenský trh. Aká je budúcnosť nášho zdravotníctva a ktoré novinky ho už menia?

1.Objednajte sa cez chat (umelá inteligencia)

Počítač ako radca, ktorý lekárovi navrhne spôsob liečby pacienta s rakovinou. To je už od začiatku minulého roka realitou aj na Slovensku. Prístroj Watson for Oncology však zatiaľ využíva len sieť nemocníc Penty Svet zdravia. Technológia spoločnosti IBM poskytuje lekárom najnovšie informácie o možnostiach liečby a pomáha im vo výbere tej najlepšej, vrátane nasadenia liekov.

Veľký potenciál má v oblasti umelej inteligencie aj tzv. chatbot, ktorý predstavil Adam Majerský z IT spoločnosti Datalan. Ide o počítačový program, ktorý komunikuje v ľudskej reči a pacientom by mohol prostredníctvom chatu odpovedať na niektoré otázky namiesto lekárov či sestričiek, čím by šetril čas. Mohol by napríklad informovať o ordinačných hodinách, dohadovať termíny vyšetrení či podávať základné informácie o výsledkoch krvných testov.

2. Dvakrát meraj a raz rež (virtuálna a rozšírená realita)

Predstavte si, že sa lekárom počas operácie zjavujú štruktúry vnútorných orgánov bez toho, aby ich otvorili alebo sa im ukáže presné miesto, kde majú začať rezať. Rozšírená realita je technológia, ktorá do bežného sveta pridáva dodatočné informácie, väčšinou formou obrazov alebo textu. A podľa mnohých odborníkov môže v najbližších rokoch úplne zmeniť spôsob liečenia pacientov.

Ukážka programu Virtual Medicine, za ktorou stojí 26-ročný Tomáš Brngál. Foto: Tomáš Brngál

Vo svete sú známe napríklad aplikácie zoskupenia Medical Realities, ktoré sú navrhnuté pre školenia začínajúcich chirurgov. Na Slovensku je priekopníkom v tejto oblasti 26-ročný Tomáš Brngál, ktorého vzdelávací program Virtual Medicine pomáha najmä študentom medicíny a učiteľom. Zatiaľ však funguje len na báze virtuálnej reality, keďže rozšírená realita v čase vytvárania programu na trhu ešte nebola.

Reklama

Medici si tak vďaka nej môžu pozrieť, ako vyzerá kostra či orgány z rôznych uhlov. Celý nápad vznikol na internátnej izbe v Mlynskej doline. “Pri učení anatómie som si na svoju ruku kreslil rôzne anatomické štruktúry a predstavoval som si, že by som okrem svalov a ciev videl napríklad aj ich interaktívne popisy,” vysvetľuje začiatky Tomáš. V súčasnosti je aplikácia sťahovaná vo viac ako sto krajinách sveta a Tomášov tím pracuje na verzii v rozšírenej realite.

3. Roboti v nemocnici

Operoval vás už robot? Roboticky asistovaná chirurgia je v zahraničí bežnou metódou, keďže umožňuje vykonávať precíznejšie operácie s rýchlejším hojením rán. Na Slovensku je však táto technológia využívaná zatiaľ len v jednom zdravotníckom zariadení. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici používa robotický systém Da Vinci od roku 2011. Najčastejšie ho využíva v urológii. Ako vysvetľuje vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie v nemocnici Vladimír Baláž, robot sa skladá z ovládacej konzoly, operačnej konzoly a videoveže, dokáže ovládať nástroje až za hranicami ľudskej ruky a obraz dokáže zväčšovať podľa potreby.

Mladý Slovák vyhral svetovú súťaž. Vytvoril aplikáciu na darovanie krvi

“Pre lekára to znamená lepšiu dostupnosť ťažšie operovateľných miest, lepšiu vizualizáciu operačného poľa, rýchlejšie „zaučenie sa“ a menšiu fyzickú záťaž počas výkonu,“ vysvetľuje.

Priekopníkom v tejto oblasti je aj súkromná nemocnica Košice-Šaca, ktorá ako jediná na Slovensku využíva robota v inej ako operačnej oblasti. Ten preváža lieky či iný zdravotnícky materiál a šetrí tak čas personálu. ”Jeho jedinečnosť spočíva v unikátnom navigačnom systéme, ktorý sa podobá navigácii v autonómnych vozidlách,” vysvetlil jeho tvorca Ján Bačík z Technickej univerzity. Inovácie v tejto oblasti chystá aj sieť nemocníc Svet zdravia. Budúci týždeň totiž predstaví robota na triedenie liekov, ktorý má na základe elektronickej preskripcie doktorov pripravovať balíčky s predpísanými dávkami liečiva. Nemocničný informačný systém bude zároveň zaznamenávať, či boli lieky podané pacientovi v predpísanom čase. “Vďaka tejto centrálnej prípravovni sa okrem iného eliminuje riziko podania lieku neprávnemu pacientovi, “ vysvetľuje hovorca hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ. Podobný systém sa zatiaľ na Slovensku či v Česku nenachádza.

Robotický systém Da Vinci počas operácie vo Fakultnej nemocnici F.D.Roosevelta. Foto: FNsP F.D. Roosevelta

4. Nositeľné technológie

Pacient by si mohol kontrolovať svoj zdravotný stav 24 hodín denne, vidieť účinok nasadených liekov a mať informáciu takmer o všetkom, čo sa s jeho organizmom deje.  To môže byť budúcnosť nositeľných technológií, takzvaných wearables, ktorými označujeme hocičo, čo môžeme nosiť na svojom tele.

V súčasnosti poznáme viacero takýchto zariadení, merajú napríklad prejdenú vzdialenosť, pulz, tep či anomálie srdca. “Nositeľné technológie, umožňujúce napríklad priebežný neinvazívny monitoring pacienta, môžu významne vplývať na spôsob a najmä zvýšenie úrovne a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti,” vysvetľuje Ľuboš Petrík, člen predstavenstva Datalanu.

Priniesol revolúciu do zdravotníctva, dnes zakladá kancelárie snov

Zatiaľ sú dostupné najmä wearables, ktoré získavajú informácie z povrchu tela, no pracuje sa aj na zložitejších.  Už teraz existuje napríklad technológia na meranie hladiny cukru v krvi FreeStyle Libre, ktorá cez náplasť na tele pacienta nepretržite meria hladinu cukru v krvi. Pacienti potom pomocou snímača získajú údaje a šípka im ukáže, akým smerom sa hladina glukózy uberá. Zatiaľ však systém nemá alarm na nízke či vysoké hodnoty.

5. 3D tlač a biotlač

Trojdimenzionálne anatomické modely orgánov, neviditeľné strojčeky či korunky zubov. To všetko vzniklo pomocou 3D tlače, ktorá sa na Slovensku začala významnejšie rozvíjať po roku 2010. V budúcnosti by sa však mohli tlačiť aj celé orgány-prostredníctvom biotlače. Stačí len nahradiť kov či plast hmotou s bunkami.

Radovan Hudák získal za implantát pre hrudnú chirurgiu cenu Top inovácie v zdravotníctve 2017. Foto: Radovan Hudák

“O 3D biotlači, ktorá v spolupráci s odborníkmi z biomedicínskeho a tkanivového inžinierstva bude vytvárať 3D náhrady orgánov a tkanív pre účely implantácie budeme ešte určite veľa počuť,” hovorí priekopník 3D tlače na Slovensku Radovan Hudák z Technickej univerzity v Košiciach. Jeho implantáty používajú viaceré slovenské nemocnice. Za jeden z poslednýchzískal cenu Top inovácia v zdravotníctve za rok 2017.

Hudák si myslí, že 3D tlač má omnoho väčší potenciál, ako jej súčasné využitie na Slovensku. “Niektorí futurológovia dokonca tvrdia, že má v zdravotníctve oveľa väčšiu budúcnosť ako virtuálna realita,” dodáva.

Hlavné foto: Sita/AP