19. marca 2018

Slovensko si pripísalo na konto ďalší svetový úspech. Tentokrát je jeho nositeľom mladý kreatívec Jakub Straka, ktorý koncom minulého týždňa vyhral so svojim projektom Blood Type Bots prvenstvo na technologickom festivale South by Southwest v americkom Texase. Udeľovanie cien bolo rozdelené do 13 kategórií, Jakubov tím si odniesol cenu za najlepšiu študentskú tech inováciu. 

„Tento úspech pokladám osobne za svoj najväčší a z veľkej časti aj za slovenský, vzhľadom na to, že tento festival (SXSW) je považovaný za jednu z najprestížnejších technologických udalostí vo svete vôbec,“  povedal pre Forbes.sk Jakub Straka.

Jakub Straka, autor študentského projektu, ktorý bol ocenený na medzinárodnej technologickej súťaži. Foto: Jakub Straka (archív)

Čomu sa jeho projekt venuje? Zjednodušene povedané: spája darcov krvi s najbližšími nemocnicami podľa toho, aký typ krvi aktuálne potrebujú. Funguje to na báze nainštalovaného chatbota vo Facebook Messengeri.

„Pri jeho tvorbe sme vychádzali zo zaujímavého faktu, že v USA potrebuje každé 2 sekundy niekto vhodného darcu krvi, avšak pri takejto frekvencii je takmer nemožné, aby nemocnice mali dostatok vhodnej krvi k dispozícii,“ vysvetľuje Jakub.

„Zároveň je okolo nás denne taký ruch informácií, že ľudia, ktorí by aj chceli darovať krv jednoducho nevedia, že by ju niekto mohol potrebovať. Tak sme našli spôsob ako priniesť darcov krvi do nemocnice, cez ich dáta, lokalitu a rýchlu dostupnosť.“ dodáva.

Reklama
Náhľad chatbota od slovensko-nemeckého startupu, ktorý bol ocenený na svetovej súťaži South by Southwest (SXSW). Foto: Blood Type Bots

Jakub navrhol chatbota spolu so spolužiakom Ryanom Leckiem začiatkom roka 2017. Obaja boli študentmi  na Miami Ad School v Berlíne, dnes pracujú v reklamnom prostredí. Jakub pôsobí ako digitálny marketingový špecialista v úspešnom slovenskom startupe Vectary (koncom minulého roka získali seed investíciu 2,5 milióna amerických dolárov od Blue Yard Capital).

Čo ich však vôbec k tomuto nápadu priviedlo? Odpoveďou je osobná skúsenosť. Pred rokom bol Jakub na stáži v reklamnej agentúre v Toronte, kde ho museli nečakane hospitalizovať. V tom období sa už pripravoval na rôzne študentské kreatívne súťaže, iba hľadal vhodného partnera. Počas hospitalizácie sa Ryan často zaujímal o jeho zdravotný stav.

To a taktiež fakt, že sa v torontskej nemocnici neustále sestričky i pacienti sťažovali na nedostatok krvi na transfúzie pre urgentné prípady, rozhodli o tom, že sa Jakub spolu s Ryanom začali zaujímať o to, ako nedostatok krvi v nemocniciach vyriešiť.

Slováci vytvorili appku na rozšírenú realitu.
Google do nich investoval 14,5 milióna dolárov

Celkom sa do súťaže prihlásili stovky projektov, napokon bolo na finále pozvaných 65 finalistov z 13 rôznych kategórií. No a spomedzi piatich rôznych študentských inovatívnych projektov sa porota rozhodla práve pre ten od Jakuba a Ryana (pozrite si prehľad všetkých víťazov tu)

„Kým sme reálne nedostali prvý feedback na SXSW, kde sme náš prototyp prvýkrát ukázali verejnosti, nevedeli sme, či je náš koncept dostatočne premyslený na to, aby bol aplikovateľný do praxe. No dnes ako čerství víťazi inovatívnej technologickej súťaže dokážeme povedať minimálne to, že náš koncept mal veľký úspech,“ hovorí Straka.

Na súťaž si prišli ocenenie prevziať osobne. Foto: Jakub Straka (archív)

Úspech na tejto konferencii nie je pritom prvý, ktoré si dvojica študentov pripísala na konto. Už predtým spomenul ich chatbota aj kanadský časopis Applied Arts Magazine a taktiež získal nomináciu aj v súťaži Future Lions na prestížnom festivale kreativity v Cannes.

„Logicky by sme to teda radi posunuli na vyšší level a už teraz rozmýšľame nad správnou expanzívnou stratégiou, ako náš nápad čo najrýchlejšie zrealizovať,“ hovorí Jakub Straka a dodáva: „Cítime, že je to projekt a jedinečná príležitosť ako aplikovať modernú technológiu v oblasti medicíny, čo je výzva nielen pre mladých študentov, ale často aj pre ministerstvá a inštitúcie, ktoré sa touto problematikou už dlhé roky zaoberajú.“

Hlavné foto: Ilustračné foto. SITA