7. januára 2021
Po mesiaci strávenom vo väzbe je opäť voľný. Najvyšší súd vyhovel sťažnosti bývalého managing partnera Penty Jaroslava Haščáka a zrušil uznesenie, ktorým ho sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku poslala do väzby. 

„Senát 4T Najvyššieho súdu na dnešnom (7. januára) neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ uviedla pre aktuality.sk hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

„Môžem potvrdiť, že pán Haščák je na slobode. Samozrejme, nás teší, že súd sa stotožnil s našou argumentáciou. Podrobnosti zatiaľ nevieme, pretože nepoznáme celé stanovisko súdu,“ vyjadril sa pre Forbes Slovensko Martin Škubla, advokát Jaroslava Haščáka.

Z čoho je obvinený

Haščáka zadržali 1. decembra po výsluchu na policajnom prezídiu, v ten istý deň sa konala aj razia Národnej kriminálnej agentúry v bratislavskom sídle Penty. Spolumajiteľ Penty je obvinený z korupcie a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Spolu s ním vyšetrovateľ obvinil aj Danu Arpášovú a jej manžela, bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša.

S firmou pod kontrolou Jaroslava Haščáka mali Arpášovci v septembri 2006 uzavrieť zmluvu na fiktívne poradenské služby za 194-tisíc eur. V skutočnosti išlo podľa polície o odmenu za predaj nahrávky Gorila.

Haščák sa po zadržaní vzdal výkonných pozícií v skupine Penta, jej spolumajiteľom však zostáva. Riadiace pozície po ňom prebral Iain Child, ktorý bude pôsobiť ako Riadiaci Partner divízie Buy Out. Tá zodpovedá za všetky investičné projekty Penty s výnimkou realitných, ktoré sú združené v Penta Real Estate. Tie majú naďalej pod palcom ďalší partneri Jozef Oravkin a v Českej republike Marek Dospiva.

Reklama

S majetkom, ktorého hodnotu Forbes odhaduje na 1,07 miliardy eur, je Haščák druhým najbohatším Slovákom a členom Forbes rebríčka svetových miliardárov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?