17. apríla 2020

Obchody sa dejú aj v čase koronakrízy, ukazuje transakcia Penty Real Estate zo skupiny Penta. Jej najväčším partnerom je Jaroslav Haščák, dvojka v rebríčku najbohatších Slovákov. Varšavská kancelárska budova bude najväčšou v Prvom realitnom fonde spoločnosti IAD Investments.

Penta Real Estate, realitná odnož finančnej skupiny Penta Investments, predala tento týždeň svoj prvý poľský projekt s názvom D48. Kupujúcim je slovenská investičná skupina IAD Investments spravujúca, okrem iného, jeden z najväčších tunajších realitných fondov – Prvý realitný fond.

Cenu nezverejnili

Kancelársku budovu vo Varšave kúpili za nezverejnenú cenu. Penta uvádza, že do pozemku a výstavby projektu vložila zhruba 48 miliónov eur. Kúpna cena bola pravdepodobne rádovo vyššia.

Ako rokovania ovplyvnila súčasná kríza spôsobená pandémiou Covid-19? „Obe strany zohľadnili situáciu a dospeli sme ku kompromisu,“ hovorí Vladimír Bolek, člen predstavenstva IAD Investments zodpovedný za riadenie realitných investícií, podľa ktorého začali o transakcii hovoriť ešte koncom roku 2019.

Koronavírusová kríza priniesla i to, že zmluvu podpisovali na diaľku prostredníctvom plných mocí pre právnikov, čo predstavovalo „logistickú“ výzvu na zabezpečenie celého procesu.

Reklama
Vladimír Bolek z IAD Investments. Foto: archív IAD

Ako dodáva, aktuálne všetci na realitnom trhu v tomto regióne skôr vyčkávajú v zákope, čo sa bude diať. Keď sa obchod opäť rozbehne, budeme vo výhode pred konkurenciou. To je náš želaný scenár, očakáva predstaviteľ IAD. 

Odkaz investorom

IAD sa s realitnými investíciami hlavne na Slovensku, ale postupne aj v Českej republike, Maďarsku a Poľsku profiluje ako stredoeurópsky hráč. Poľský trh je v tejto skladačke veľmi dôležitý, je najväčší a najlikvidnejší, hovorí Bolek. Táto transakcia je aj symbolický odkaz našim investorom, že fungujeme a pracujeme aj v tejto dobe a snažíme sa aktívne pôsobiť v situácii, ktorá prináša príležitosti, prízvukuje. 

Správy o prudkých poklesoch na svetových akciových trhoch v uplynulom mesiaci podľa neho niektorých klientov priviedli k zmene vo svojich portfóliách a zaznamenali výbery, ale nešlo o nič dramatické. V ostatných dvoch týždňoch už skôr zaznamenávali vklady vyššie než výbery.

Dopyt po nehnuteľnostiach klesol,
ústupky kupujúcim však nerobte, hovoria analytici

Penta kúpila pôvodne pozemok na tento projekt vo Varšave v roku 2014, výstavbu ukončila v roku 2017. Postupne projekt naplnila na aktuálnych takmer sto percent. Medzi najväčších nájomcov patria popredné poľské a medzinárodné spoločnosti Smyk, Intrum, Gemius a mFinanse (patriaca do skupiny mBank).

Celková plocha je vyše 26-tisíc štvorcových metrov. Pre Prvý realitný fond ide o najväčší kancelársky projekt, ktorý skupina nadobudla do portfólia. Budova je držiteľom ekologického certifikátu LEED Gold. IAD spravuje vo svojich fondoch vyše jednu miliardu eur.

Ďalšie projekty

Pri kúpe IAD asistoval ako hlavný poradca MiddleCap Advisory, časť skupiny MiddleCap. Od nej IAD kúpila v roku 2018 do Prvého realitného fondu projekt Steinerka Business center. Kontrolu nad MiddleCap skupinou má podnikateľ Miroslav Výboh.

Penta Real Estate má v Poľsku ešte jeden rozpracovaný projekt. Oveľa aktívnejšia je v Bratislave (lokalita Bory a projekt Sky Park) a v Prahe (Masarykovo nádraží). V Bratislave Penta Real Estate tiež minulý mesiac predala svoj ďalší kancelársky projekt Rosum s 22-tisíc štvorcovými metrami. V tomto prípade cenu zverejnili (60 miliónov eur), kupujúcim bola rakúska firma European City Estates.

Developer Penta Real Estate predával.
Kancelársku budovu Rosum kúpili za 60 miliónov eur Rakúšania

Nehnuteľnosti sú popri zdravotníctve (sieť nemocníc Svet zdravia, lekární Dr. Max a poisťovňa Dôvera) a stávkovej odnoži Fortuna dôležitým generátorom príjmov skupiny Penta. Jej hlavnými partnermi sú Jaroslav Haščák a Čech Marek Dospiva. Obaja sú aj členmi globálneho rebríčka Forbes najbohatších ľudí sveta.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?