13. apríla 2020

Záujem o kúpu nehnuteľnosti na Slovensku sa v poslednej dobe výrazne znížil. Môžu za to pandémia koronavírusu i neisté výhliadky vývoja ekonomiky. Čas na veľké ústupky kupujúcim však podľa analytikov ešte nenastal. Predávajúci by sa mali vyhnúť panike, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický. Chladnú hlavu v tejto napätej dobe odporúča zachovať aj analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

„Pokiaľ majiteľ súrne nepotrebuje peniaze, nemal by kupujúcemu robiť veľké cenové ústupky,“ vysvetľuje Kubrický. Bruchánik dodáva, že by sa predávajúci nemali snažiť predať nehnuteľnosť silou-mocou v nastávajúcich dňoch. „Dopyt kupujúcich sa síce prepadol, no dôvodom nie je strata záujmu o bývanie,“ upozorňuje.

Realitný trh v Bratislave sa vírusom zatiaľ nenakazil

Ako dodáva, záujem o kúpu nehnuteľnosti sa v súčasnej situácii znižuje. Ľudia žijú v neistote, či budú mať prácu a aj ich príjmy sú otázne. „Dôležité rozhodnutia, akým je aj kúpa nehnuteľnosti, odkladajú. Mnohí záujemcovia o vlastné bývanie vyčkávajú aj v nádeji, že o pár mesiacov kúpia byt lacnejšie,“ vysvetľuje Kubrický.

Bruchánik súhlasí, že trh je momentálne v neistote a vyčkáva, čo prinesú ďalšie týždne a aké budú vyhliadky do budúcnosti. „Keď sa situácia okolo nového vírusu vyjasní, obnoví sa aj dopyt po nehnuteľnostiach,“ dodáva Bruchánik.

Reklama

Developeri zatiaľ stavajú, no očakávajú prerušenie prác. Finančný vplyv nebude malý

Analytici nepredpokladajú znižovanie cien nehnuteľností. „Z dlhodobého hľadiska očakávame ďalší nárast cien nehnuteľností. Je otázne, kedy sa dostaví ekonomické oživenie, no nepredpokladáme, že to bude trvať roky. V najbližších mesiacoch čakáme skôr stagnáciu trhu,“ dodáva Bruchánik.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?