25. marca 2020

Ako súčasná situácia súvisiaca s bojom proti novému koronavírusu ovplyvňuje developerov administratívnych či rezidenčných projektov na Slovensku? Keďže najväčší stavebný ruch je tradične v hlavnom meste, oslovili sme niekoľko významných hráčov na trhu s otázkou, ako aktuálne napredujú ich projekty, či sa pripravujú na možné zastavenie stavebných prác, prípadne ako by – zatiaľ len v teoretickej rovine – odhadovali možné finančné dopady obmedzení v ich biznise.

Aj keď v súčasnosti väčšina z nich k spomaleniu či dokonca zastaveniu prác zatiaľ nepristúpila, niektorí sa už pripravujú na to, že situácia si môže čoskoro vyžiadať aj úplné stopnutie výstavby. Odpovede jednotlivých developerov prinášame zoradené podľa abecedy.

„Každý náš projekt či stavba počíta s nepredvídateľnými udalosťami alebo nepriaznivou poveternostnou situáciou. Avšak absorpcia problémov je limitovaná. Je pravdepodobné, že v určitom čase príde k zastaveniu prác na stavbách.“ – Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE

Corwin: K obmedzeniu prác sme zatiaľ nepristúpili.

Developer Corwin má aktuálne vo výstavbe napríklad rezidenčný a kancelársky projekt Einpark v bratislavskej Petržalke. Ako pre Forbes uviedol Erik Fúsik, manažér rozvoja projektov spoločnosti Corwin, výstavba zatiaľ pokračuje podľa plánu, no deje sa tak v režime sprísnených požiadaviek na ochranu zdravia. V spolupráci s realizátormi a dodávateľmi na stavbách prijali opatrenia, ktoré majú posilniť ochranu všetkých, ktorí sa na prácach podieľajú. „Patrí sem napríklad pravidelná dezinfekcia, povinné nosenie ochranných rúšok a rukavíc, prísne dodržiavanie osobnej hygieny,“ uviedol Fúsik.

Penthausy v projekte Einpark. Vizualizácia: archív Corwin

Ako dodal, aktuálne im stavebné firmy neavizovali žiadne výraznejšie časové či objemové obmedzenia prác, prípadné zdržania môže spôsobiť problém napríklad na strane dodávateľov stavebných vstupov. „Nepristúpili sme zatiaľ k žiadnemu obmedzeniu prác. Samozrejme, situáciu neustále pozorne sledujeme tak, aby sme boli v prípade potreby schopní čo najrýchlejšie zareagovať,“ doplnil Fúsik.

Reklama

Šetrenie v ťažkých časoch.
11 rád, ako znížiť svoje mesačné výdavky

Cresco dočasne zatvorilo predajné miesto a niektoré prevádzky v Slnečniciach

Developer Cresco Real Estate, ku ktorého najväčším bratislavským rezidenčným projektom patria bezpochyby petržalské Slnečnice, v tlačovej správe z 19. marca uviedol, že „hoci ekonomika sa spomaľuje pre šírenie koronavírusu (…) Cresco zatiaľ zastavenie predajných procesov či úplné zastavenie stavebných prác nehlási.“ Podobne ako iné spoločnosti v tejto brandži aj Cresco pristúpilo k opatreniam na ochranu zdravia zamestnancov, klientov či budúcich obyvateľov. Napríklad dočasne zatvorilo predajné miesto pre verejnosť a niektoré prevádzky v rámci lokálneho nákupného centra Slnečnice Market v Petržalke.

Cresco zatiaľ pokračuje vo výstavbe rozsiahleho projektu Slnečnice. Vizualizácia: archív Cresco

Obchodný riaditeľ spoločnosti Cresco Real Estate Michal Pauer sa vyjadril aj k otázke, čo podľa neho spôsobí súčasná situácia s dopytom po bytoch, respektíve ich cenami. Možno podľa neho očakávať pokles cien bytov? „Dopyt po bytoch v tomto roku bude závisieť od celkovej kondície ekonomiky, ktorú aktuálne spomaľuje po celom svete šírenie koronavírusu, a dostupnosti hypoték. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o tom, aký dosah to bude mať na realitný biznis. Nepredpokladáme však znižovanie cien, nastať môže pokles rastu či stagnácia cien, keďže novostavieb bude na trhu stále nedostatok,“ uviedol Pauer vo vyhlásení.

HB Reavis – Apollo 1 pozastavené, práce na Stanici Nivy pokračujú

Developer HB Reavis, ktorého aktuálne najväčším projektom v Bratislave je nová autobusová stanica na Nivách ako aj priľahlých administratívnych priestoroch či obchodného centra, už minulý týždeň ohlásil, že pozastavuje búracie práce na projekte Apollo 1, čo je prestavba pôvodnej kancelárskej budovy v lokalite Mlynských Nív. Búracie práce totiž pre HB Reavis dodáva česká spoločnosť, ktorá v súlade s nedávno vydanými opatreniami stiahla svojich zamestnancov späť do vlasti.

HB Reavis dočasne stopol búracie práce v rámci projektu Apollo 1, výstavba novej Stanice Nivy ale pokračuje. Vizualizácia: archív developera

Výstavba stanice a okolia však podľa developera „stále pokračuje po zavedení preventívnych opatrení zameraných na zvýšenú ochranu zdravia pracovníkov na stavbách.“ Zároveň akčný tím HB Reavis situáciu na dennej báze vyhodnocuje.

HB Reavis je jednotkou developerského rebríčka.
Stavia milión štvorcových metrov kancelárií

JTRE: Prerušeniu výstavby sa pravdepodobne nevyhneme.

O niečo otvorenejší pohľad na situáciu má developerská spoločnosť J&T Real Estate (JTRE), ku ktorej aktuálnym projektom patrí napríklad Eurovea II či Klingerka. Ako uviedol pre Forbes výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán: „Situácia sa každým dňom mení, preto nikto nevie odhadnúť, ako dlho a vôbec aké obmedzenia budú prijaté. Práce na projektoch zatiaľ pokračujú, ale v obmedzenom rozsahu, a prerušeniu výstavby sa pravdepodobne nevyhneme.“ Zároveň dodal, že situáciu neprestajne sledujú a vyhodnocujú a všetky kroky podrobne konzultujú so všetkými partnermi, či už na strane dodávateľov alebo odberateľov.

JTRE očakáva, že výstavba sa môže na nejaký čas zastaviť úplne. Vizualizácia: Eurovea II, archív developera

Dokážu projekty dodržať stanovené načasovanie aj napriek aktuálnym problémom? „Každý náš projekt či stavba počíta s nepredvídateľnými udalosťami alebo nepriaznivou poveternostnou situáciou. Avšak absorpcia problémov je limitovaná. Vzhľadom na bezpečnosť zamestnancov a partnerov, potrebu našich kolegov a externistov postarať sa o svoje deti, kým sú zatvorené školy, na spoluprácu so zahraničnými dodávateľmi a uzatvorenie hraníc je pravdepodobné, že v určitom čase príde k zastaveniu prác na stavbách,“ uviedol Pelikán.

Tento čas podľa neho nemerajú na mesiace, ale na týždne až dni. „Samotné posunutie termínov dokončenia stavieb potom bude závisieť od toho, ako dlho a aké obmedzenia budú prijaté,“ doplnil Pelikán.

Penta Real Estate: Finančný dopad nebude zanedbateľný.

Developer Penta Real Estate Slovensko podľa svojho výkonného riaditeľa Juraja Nevolníka momentálne žiadnu zo svojich stavieb nezastavuje. „Stavebné práce pokračujú naďalej. Situáciu ohľadom koronavírusu monitorujeme a priebežne vyhodnocujeme tak, aby sme vedeli v prípade potreby pružne reagovať,“ dodáva Nevolník.

Vlajková loď Penta Real Estate, project Sky Park. Vizualizácia: archív developera

V priestoroch stavieb pod taktovkou Penta Real Estate zaviedli povinné meranie teploty všetkým pracovníkom. Finančný dopad je však podľa neho nateraz predčasné vyčísľovať. „Predpokladáme však, že nebude zanedbateľný. Je možné, že v blízkej budúcnosti zaznamenáme problémy s dodávkou materiálov či pracovnou silou, ktoré môžu ovplyvniť harmonogram projektov, zatiaľ sa však snažíme prijímať také opatrenia, aby k takejto situácii nedošlo,“ uzatvára šéf Penta Real Estate Slovensko.

YIT Slovakia: Projekty pokračujú v rámci možností.

Ako hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva YIT Slovakia, všetky ich projekty pokračujú v rámci aktuálnych možností. „Sprísnili sme naše už aj tak dosť prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia, pri vstupe na stavenisko meriame pracovníkom a dodávateľom teplotu, zabezpečili sme dezinfekciu rúk, ochranné rúška a rukavice, ako aj obedy, takže ani v čase obeda nie je potrebné riskovať bližší osobný kontakt či pohyb viac ľudí v malom priestore,“ hovorí Murcko.

Ako dodáva, v súčasnej situácii YIT Slovakia „prihliada aj na skutočnosť, že na našich projektoch pracuje veľa živnostníkov, na ktorých by zastavenie prác mohlo mať ťažké ekonomické následky. Preto sa snažíme, aby v prípade dobrého zdravia a za dodržania sprísnených bezpečnostných a hygienických opatrení mohli vo svojej práci pokračovať, kým to nariadenia príslušných orgánov umožňujú.“

Pradiareň 1900 od YIT Slovakia má byť hotová do konca tohto roka. Vizualizácia: archív developera

Murcko tiež uvádza, že s výnimkou pracovníkov na stavbách pracuje zvyšok zamestnancov YIT Slovakia z domu, sú plne online prepojení, využívajú všetky možnosti MS Teams na vedenie porád, zápisy, zdieľanie dokumentov, bežnú dennú komunikáciu, chat.

„Očakávame, že pokiaľ sa nič drasticky nezmení a budeme môcť a vedieť pokračovať aj na stavbách vo vyššie popísanom režime, nebude to mať zásadný dopad na termíny, ktoré máme voči klientom. S klientmi sme však v kontakte, predajné centrum i oddelenie starostlivosti o zákazníkov fungujú v štandardnom režime s výnimkou osobných stretnutí.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?

Reklama