27. augusta 2019

Spomedzi 15 najväčších kancelárskych developmentov v Európe patrí tretina Slovákom. Jednotkou tohto rebríčka je nová bratislavská autobusová stanica a jej okolie, aj napriek tomu, že nejde o výlučne kancelársky priestor. 

HB Reavis, firma najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, ktorý sa aktuálne nachádza na 1425. mieste najbohatších ľudí sveta podľa magazínu Forbes, zažíva v Európe developerský boom. Podľa najnovšieho hodnotenia portálu PropertyEU, ktorý prináša informácie a analýzy spojené s dianím na developerskom trhu v Európe, je najviac rozostavaných kancelárskych priestorov na starom kontinente práve pod jeho taktovkou. A to viac ako milión štvorcových metrov v šiestich európskych mestách.

Najvyšší realitný úver roku 2018 dostal HB Reavis.
Na projekt Stanica Nivy si požičal 175 miliónov eur

Najväčšiu rozlohu má však ten bratislavský. Projekt Nových Nív sa má rozkladať na priestore viac ako štvrť milióna štvorcových metrov, avšak nepôjde len o klasické kancelárske priestory. Do projektu sa počítajú aj retailové prevádzky, ktoré budú súčasťou autobusovej stanice a jej okolia. „Nové Nivy sú momentálne najväčším staveniskom v Európskej únii, ktoré mení bývalý industriálny brownfield (priestor, ktorý bol v minulosti rozostavaný, avšak už nevyužívaný, pozn. red.) na moderné centrum mesta. Tomu zodpovedá jednak rozloha projektu, ale aj mix funkcií, ktoré ponúkne,“ píšu developeri na svojom blogu. Súčasťou projektu bude aj budova Nivy Tower, ktorá bude zasa najvyššou kancelárskou budovou na Slovensku. 

Nové Nivy a dopravné komplikácie

Avšak kým na jednej strane je pýcha z projektu, ktorý obsadil prvé miesto a označuje sa ako najväčší, na druhej strane je nespokojnosť obyvateľstva. Výstavbu daného projektu totiž sprevádzajú rozsiahle dopravné obmedzenia v okolí autobusovej stanice. Tie najvážnejšie sa mali skončiť už tento rok na jeseň, no magistrát sa ich po diskusii s odborníkmi rozhodol predĺžiť. „Pred rýchlejším spustením MHD po nedokončenom bulvári sme radšej uprednostnili a presadili jeho koncepčné vylepšenia,“ vyhlásil pred niekoľkými dňami bratislavský primátor Matúš Vallo.

nové nivy bratislava hb reavis najväčší developer kancelárskych priestorov v Európe Ivan Chrenko najbohatší Slovák
Foto: PropertyEU

Vylepšenia sa majú týkať zväčšovania cyklotrasy, ktorá bude obojsmerná z oboch strán ulice, či šírky chodníkov. Spustenie cestnej premávky, osobnej aj tej hromadnej, sa tak posúva na začiatok jesene budúceho roka. Krátko na to sa má otvoriť autobusová stanica aj ďalšie súčasti Nových Nív. 

Prekreslená panoráma

Podobným mixom kancelárií a retailu je aj druhý najväčší developerský projekt z pera HB Reavis – priestory budovy Varso Place v poľskej metropole. Po dostavaní predbehne varšavský mrakodrap nielen súčasnú najvyššiu budovu Poľska, Palác kultúry a vedy, ale bude aj najvyššou budovou v Európskej únii. Svojou výškou 230 metrov a 80 metrovou anténou prekoná aj londýnsky The Shard, ktorý meria 306 metrov. 

nové nivy bratislava hb reavis najväčší developer kancelárskych priestorov v Európe Ivan Chrenko najbohatší Slovák
Najnovší mrakodrap vo Varšave má byť najvyšším v Európskej únii. Foto: HB Reavis

Prvú trojicu rebríčka najväčších kancelárskych výstavieb v Európe, ktorá patrí slovenskému developerovi, uzatvára projekt Agora Budapest u našich južných susedov. Kancelárie v ňom sa budú rozprestierať na 136-tisícoch štvorcových metroch. Z dielne HB Reavis sa na šiestom mieste umiestil aj londýnsky komplex One Waterloo, ktorý sa nachádza na najrušnejšej, rovnomennej vlakovej stanici v Európe.

HB Reavis potvrdil, že kupuje Waterloo

Chrenkova firma okrem spomínaných projektov uzatvára prvú desiatku rebríčka varšavským projektom Forest, ktorý sa vyznačuje tým, že mu dominuje zeleň. 

 

nové nivy bratislava hb reavis najväčší developer kancelárskych priestorov v Európe Ivan Chrenko najbohatší Slovák
Foto: PropertyEU

Viac o slovenských milionároch a ich aktivitách sa dočítate už v októbrovom vydaní magazínu Forbes, ktoré bude vo vybraných stánkoch, obchodných reťazcoch a na čerpacích staniciach dostupné od 3. 10. 2019. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk