4. mája 2017

Developer HB Reavis, vlastnený slovenským miliardárom  Ivanom Chrenkom, potvrdil svoju akvizíciu ďalšej kancelárskej budovy v Londýne.

Ide už o štvrtý prírastok v portfóliu kancelárskych projektov medzinárodnej developerskej skupiny v britskej metropole. Projekt Elizabeth House, známy aj ako One Waterloo, v londýnskej štvrti South Bank, počíta podľa plánovacieho povolenia s 88-tisíc štvorcovými metrami úžitkovej plochy.

Elizabeth House je pôvodná kancelárska budova zo 60. rokov minulého storočia. HB Reavis Ivana Chrenka, prvého slovenského miliardára s pobytom na Slovensku (bohatší ako Chrenko je už len Slovák a zároveň český minister financií Andrej Babiš) budovu kúpil od skupiny London & Regional and Chelsfield na známej ceste York Road.

V lokalite by mali vyrásť dve dve nové budovy a verejné priestranstvo. Návrh nového projektu pozostáva z 29-podlažnej budovy s kancelárskymi a obytnými priestormi na severnej strane (výška 118 m) a 10-podlažnou budovou s ďalšími kancelárskymi a maloobchodnými priestormi na južnej strane. Z celkovej úžitkovej plochy 88-tisíc metrov štvorcových zaberú 70-tisíc komerčné priestory, bude to i 142 bytových jednotiek a verejné priestranstvo na rozlohe 18-tisíc štvorcových metrov.

„Tento krok je v súlade s našou stratégiou zamerať sa na akvizície dobre umiestnených stavebných pozemkov v Londýne,” povedal Tomáš Jurdák, generálny riaditeľ HB Reavis pre Veľkú Britániu.

Podľa Pavla Trenku, generálneho riaditeľa HB Reavis Group, akvizícia „potvrdzuje náš dlhodobý záväzok a je v súlade s naším plánom umiestniť tretinu našich obchodných prevádzok do roku 2019 do Londýna.“ Nový projekt v Londýne sa podľa neho rozsahom a charakterom radí k ďalším podobným projektom skupiny, na ktorých HB Reavis pracuje na ostatných trhoch – ako Varso Place vo Varšave, Agora v Budapešti či NIVY/Twin City v Bratislave.

Zatiaľ ide o najväčšiu akvizíciu HB Reavis vo Veľkej Británii. Podľa britských médií uspel developer v súťaži, kde mal sedem silných konkurentov s ponukou vyše 250 miliónov libier. V súčasnosti firma v Londýne pracuje na troch projektoch – 33 Central na King William Street s úžitkovou plochou 21-tisíc metrov štvorcových. Vlani je priestory predal spoločnosti Wells Fargo. Druhým projektom je kancelárska budovu Cooper & Southwark s úžitkovou plochou 7-tisíc metrov štvorcových, ktorá má byť dokončená ešte v tomto roku. Tretím rozpracovaným projektom je 20 Farringdon Street so 7500 štvorcovými metrami. Dokončený má byť v roku 2018.