5. marca 2019

Partner Penta Investments Jaroslav Haščák je tretím Slovákom, ktorý sa dostal do medzinárodného rebríčka najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes. S majetkom vo výške jednej miliardy dolárov sa nachádza na 2057. mieste. Zaradil sa tak k Andrejovi Babišovi a Ivanovi Chrenkovi.

Haščák je spolu s českým podnikateľom Marekom Dospivom jedným zo zakladajúcich partnerov Penty. V spoločnosti majú takmer rovnaké podiely. „So Slávom (Haščákom) chceme mať každý poctivo zarobenú miliardu dolárov a byť vo vašom rebríčku svetových miliardárov,“ povedal pred takmer tromi rokmi so smiechom českému Forbesu Dospiva. „Ale žiadnu umelo nafúknutú miliardu, poctivú dúhovú guľôčku.“

Do svetového rebríčka sa po novom dostal Dospiva aj Haščák, ktorý má byť údajne jedným z hlavných aktérov kauzy Gorila. Podľa zverejnených prepisov a nahrávky sa mal stretávať s politikmi a diskutovať o úplatkoch, čo poprel.

Jaroslav Haščák najbohatší slovák miliardár penta
Jaroslav Haščák počas tlačovej konferencie v roku 2013. Foto: TASR

Dospiva a Haščák začali v Bratislave obchodovať na trhu s cennými papiermi v roku 1993 spoločne s ďalším budúcim partnerom Jozefom Oravkinom. V súčasnosti je portfólio ich spoločnosti omnoho širšie, peniaze Pente prúdia z oblasti zdravotníctva, priemyslu, realít, služieb a od roku 2014 sa investične angažuje na slovenskom mediálnom trhu prostredníctvom spoločností News and Media Holding a Petit Press. Vstup Penty do majiteľskej štruktúry vydavateľa denníka SME bol vtedy impulzom pre hromadný odchod redaktorov, ktorí založili denník N.

Penta kupuje desiatky ďalších lekární v Rumunsku.
Rozširuje sa aj v Taliansku

Reklama

O záujme oligarchov o naše médiá v tom čase referoval napríklad aj americký denník The New York Times. V roku 2015 kúpila Penta v Česku spoločnosti Vltava-Labe-Press, Astrosat a Tablet Media.

Dlhodobo sa však Penta sústreďuje najmä na oblasť zdravotníctva. Vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera, kupuje a buduje nemocnice (zatiaľ v Michalovciach, ďalšia má pribudnúť v Bratislave) a vlastní najväčšiu stredoeurópsku sieť lekární, ktorá sa stále rozširuje. V predminulom roku odkúpila v Rumunsku takmer 600 lekární od skupiny A&D Pharma, minulý rok zase uzavrela dohodu o odkúpení časti lekárenského reťazca Belladonna pharmacy.

Partner Penty Eduard Maták minulý rok dokonca informoval o zámere vstúpiť na čínsky trh. „Momentálne máme záujem rozvíjať najmä trhy, na ktorých sme aktívni alebo sme na ne nedávno vstúpili. Ďalšiu expanziu nevylučujeme, ale pre tento rok nie je prioritou,“ vysvetlil hovorca skupiny Gabriel Tóth pre Forbes koncom januára a upresnil, že sa zamerajú najmä na Rumunsko, Srbsko a Taliansko.

Na ceste k 10-cifernému majetku:
Kto bude tretí slovenský miliardár

Najvyššie spomedzi Slovákov sa v rebríčku svetových miliardárov nachádza majiteľ Agrofertu a súčasný český premiér Andrej Babiš. Ten bol šesť rokov (2010 až 2016) jediným zástupcom Slovákov medzi najbohatšími ľuďmi sveta (hoci bol uvádzaný pod českou vlajkou). Babišov majetok dosahuje hranicu 3,5 miliardy dolárov, premiér sa nachádza v rebríčku na 617. mieste.

Väčšinový vlastník developera HB Reavis Ivan Chrenko do zoznamu pribudol v roku 2017. Doteraz bol jediným dolárovým miliardárom, ktorý žije na Slovensku. V aktuálnom rebríčku je na 1 425. mieste s majetkom vo výške 1,6 miliardy dolárov.