2. mája 2018

Ktorí Slováci by sa mohli pridať k Andrejovi Babišovi a Ivanovi Chrenkovi a stať sa členmi Forbes rebríčka svetových miliardárov? „Smerom k miliarde“ sa v posledných rokoch vyvíja odhad majetku viacerých členov slovenského vydania rebríčka.

Sedem rokov, v období 2010 až 2016, bol prvým a jediným zástupcom Slovenska vo Forbes rebríčku svetových miliardárov majiteľ Agrofertu Andrej Babiš. Na prvom mieste samozrejme zostáva aj v tomto vydaní slovenského rebríčka. Oba rebríčky, 2 208 miliardárov sveta aj 30 najbohatších Slovákov, vychádzajú v špeciálnom vydaní magazínu Forbes v týchto dňoch.

Rebríček 30 najbohatších Slovákov nájdete TU

Andrej Babiš je miliardárom od roku 2010.

Do radov dolárových miliardárov sa Babiš dostal po tom, ako jeho Agrofert v roku 2009 kúpil svojho dovtedajšieho konkurenta Agropol Group. V marci 2010 potom americký Forbes ocenil majetok, ako napísal, „rodáka z dnešnej Slovenskej republiky,“ po prvý raz na 1 miliardu dolárov. Odvtedy ustavične rastie, až na aktuálny odhad 3,39 miliardy eur, prepočítaných na základe údajov dostupných k 15. aprílu 2018. Vo svetovom rebríčku, ktorý je zostavený z údajov, dostupných v decembri minulého roka, figuruje Babiš s majetkom vyčísleným v dolároch (4,6 miliardy) na 456. mieste.

Druhý dolárový miliardár

Dvoch dolárových miliardárov má Slovensko až od jesene 2016, keď k Babišovi pribudol väčšinový vlastník developera HB Reavis Ivan Chrenko. (Vo svetovom rebríčku sa prvý raz objavil na jar 2017.) Chrenko je súčasne prvým miliardárom, ktorý žije na Slovensku.

Chrenko je v svetovom rebríčku miliardárov. Polepšil si o desiatky miest

V slovenskom rebríčku sa objavuje už od jeho prvého vydania v máji 2013 – vtedy sme hodnotu jeho majetku odhadli na 600 miliónov eur. Za päť rokov vzrástla takmer o 90 percent na dnešných 1,13 miliardy eur, na základe výsledkov z roku 2017. (Vo svetovom rebríčku je na základe údajov z decembra s 1,3 mld. USD na 1 756. mieste).

„V jednom z prvých veľkých realitných dealov po Brexite predal HB Reavis projekt 33 Central banke Wells Fargo, údajne za 400 miliónov dolárov,“ konštatoval americký Forbes vlani.

Kto okrem nich

Pozícia Andreja Babiša a Ivana Chrenka ako dvoch najbohatších Slovákov je stabilná od roku 2013. Ktorí z ďalších najbohatších Slovákov by mali mať šancu, že sa stanú aj členmi svetového rebríčka? „So Slávom (Haščákom) chceme mať každý poctivo zarobenú miliardu dolárov a byť vo vašom rebríčku svetových miliardárov,“ povedal pred dvomi rokmi so smiechom českému Forbesu partner finančnej skupiny Penta Marek Dospiva. „Ale žiadnu umelo nafúknutú miliardu, poctivú dúhovú guľôčku.“

Penta má za sebou silný medzinárodný rast smerom na Balkán a strieborný zisk

Jaroslav Haščák je dlhodobo tretím najbohatším Slovákom, v tohtoročnom vydaní slovenského rebríčka odhadujeme hodnotu jeho majetku (už na základe výsledkov Penty za rok 2017) na 830 miliónov eur. Za päť rokov sa z vtedajších 480 miliónov eur zvýšila takmer o tri štvrtiny.

Marek Dospiva a Jaroslav Haščák majú v Pente takmer rovnaké podiely. V závislosti od toho, aký bude kurz dolára voči euru na konci roka, keď sa budú uzatvárať podklady pre svetový Forbes rebríček 2019, sa obaja, vďaka minuloročným výsledkom Penty, zverejneným pred dvomi týždňami, ukazujú ako kandidáti pre toto vydanie zoznamu najbohatších ľudí sveta.

Kurz eura voči doláru sa v posledných piatich rokoch pohyboval medzi 1,39 a 1,04 dolára za euro, čo samozrejme významne vplýva na prepočet hodnoty majetku. V priebehu tohto mesiaca sa napríklad odhad majetku oboch veľkých partnerov Penty v dolároch pohyboval tesne nad hranicou miliardy.

Majetok štvrtého najbohatšieho Slováka, vlastníka Eco-Investmentu Milana Fiľa (670 mil. eur) sa od roku 2015 zväčšil z 510 miliónov eur o vyše 30 percent. V ohodnotení v slovenskom rebríčku sú zarátané výsledky niektorých jeho firiem za minulý rok.

Ešte vyšší rast však v sektore IT bezpečnosti vykazuje Eset, ktorý je zdrojom majetku ďalších troch členov slovenského rebríčka. Najväčší podiel vo firme má na 5. mieste Miroslav Trnka (640 mil. eur). Ohodnotenie majetku spolumajiteľov Esetu sme vykonali na základe výsledkov za rok 2016, keďže za rok 2017 ešte nie sú známe konsolidované výsledky.

Miroslav Trnka má zo šiestich spolumajiteľov Esetu vo firme najvyšší podiel.

Odhad majetku Miroslava Trnku v posledných piatich rokoch vzrástol z 240 miliónov eur takmer 2,7-násobne. Veľmi podobný odhad majetku majú aj ďalší dvaja zakladatelia Esetu Peter Paško (620 mil. eur) a Rudolf Hrubý (610 mil. eur).

Na ich ďalší pohyb v rebríčku bude vplývať nielen očakávaný ďalší rast tržieb a prípadne aj zisku Esetu, či kurz eura voči doláru, alebo aj širší vývoj v IT sektore. O týždeň sa plánuje úpis akcií antivírusovej firmy Avast na londýnskej burze. Od výsledkov IPO, teda ceny, ktorú budú investori ochotní zaplatiť za akcie firmy, sa bude odvíjať aj pomer medzi trhovou kapitalizáciou (valuáciou) relevantných firiem v sektore a ich ziskom.

V prípade najväčšej antivírusovej firmy, Symantecu, tento pomer v dlhšom časovom horizonte fluktuuje v širokom pásme medzi 4- až 45-násobkom, v poslednom čase zväčša medzi 18- až 25-násobkom. Avast si dal za cieľ úpisu akcií dosiahnuť zhruba 13- až 18-násobok. Práve „multiplikátor“ je premennou, ktorá najvýraznejšie ovplyvňuje odhad hodnoty firmy v sektore IT a tým aj cenu, akú by jej majitelia mohli dostať, ak by svoj podiel predávali.