22. februára 2021

Česko-slovenská finančná skupina Penta predala mäsospracujúcu spoločnosť Mecom Group, ktorá združuje viacero podnikov na Slovensku aj v Maďarsku, vrátane najväčšieho slovenského mäsokombinátu v Humennom, americkej spoločnosti Smithfield Foods.

Ako uvádza tlačová správa Penty, obe strany sa dohodli, že suma transakcie nebude zverejnená. Predaj ešte musia odsúhlasiť regulačné úrady na Slovensku a v Maďarsku.

Transakcia prebehla medzi mäsiarskym holdingom Carnibona, patriaceho do skupiny Penta a spoločnosťou Smithfield Foods a jej podpísaním bol úspešne ukončený tender, v ktorom sa vo finále o skupinu Mecom uchádzali viacerí strategickí investori, píše v správe Penta.

„Počas 13 rokov sme dokázali zo skupiny Mecom vytvoriť životaschopný holding pre spracovanie mäsa, ktorého silnú pozíciu na slovenskom a maďarskom trhu podčiarkujú vynikajúce hospodárske výsledky,“ povedal Marián Slivovič, partner v Penta Investments zodpovedný za aktivity skupiny v mäsopriemysle.

Slivovič sa stal partnerom Penty len nedávno. Stalo sa tam potom, ako investičná skupina oznámila významné zmeny vo vedení spoločnosti.

Reklama

Američania posilňujú výrobu v Európe

Ako uviedol Luis Cerda, výkonný viceprezident európskej divízie spoločnosti Smithfield Foods, americká spoločnosť akvizíciou Mecomu posilňuje svoje portfólio značiek a pokračuje v investíciách do európskych prevádzok.

Spoločnosť Smithfiedl Foods vznikla v roku 1936 pod názvom Smithfield Packing Company v americkom Smithfielde v štáte Virginia. Zamestnáva okolo 40-tisíc ľudí v USA a 14-tisíc v Európe. Do jeho portfólia patria značky ako Smithfield, Eckrich and Nathan’s, Berlinki či Morliny.

Mecom Group má na Slovensku závody v Lučenci a Humennom, v ktorých mesačne spracujú 5-tisíc ton mäsa. Dva mäsokombináty má aj v Maďarsku. Závod v Szolnoku sa špecializuje na výrobu salám, mesačne spracuje okolo 220 ton mäsa a závod v meste Békescsaba mesačne vyprodukuje 350 ton salám pod značkou Csabai.

Problémový biznis

Mecom exportuje 54 percent svojej produkcie, jej najväčšie exportné trhy sú Maďarsko, Česko a Nemecko. V celej skupine pracuje viac ako 1400 ľudí. Tržby Mecom Group v roku 2020 presiahli 138 mil. eur.

Investíciu do mäsospracovateľského priemyslu však vedenie Penty nepovažovalo za správny krok. „Preklínam deň, keď som aj ja zdvihol ruku, že Mecom kúpime. Mäso je náš jediný naozaj problémový biznis a historicky najväčší omyl,“ vyjadril sa spolumajiteľ finančnej skupiny Jaroslav Haščák v roku 2013. V roku 2016 hrozil skupine Mecon Group dokonca bankrot.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?