12. februára 2021

Investičná skupina Penta, ktorá v posledných mesiacoch prechádza výraznými zmenami vo vedení, spôsobenými hroziacimi súdnymi spormi jej spolumajiteľa Jaroslava Haščáka, ohlasuje nových partnerov. Z doterajšej štruktúry však koncom roka odíde partner zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták.

Významného spolumajiteľa skupiny Haščáka začiatkom decembra vzali do väzby  (v januári ho prepustili) a obvinili ho z korupcie a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Prípad súvisí s nahrávkou Gorila.

Haščák sa následne vzdal partnerstva a aktívneho pôsobenia v skupine, spolumajiteľom zostal. Bol pritom považovaný za hlavného ťahúňa skupiny, bol jej managing partnerom. Na tomto poste ho nahradil minoritný vlastník a partner skupiny Iain Child. Haščák, ktorý skupinu budoval od jej počiatkov, je podľa Forbesu druhým najbohatším Slovákom.

Plus Dumontheil, Jirků, Slivovič, mínus Maták

Dnes (12. februára) skupina oznámila, že partnerstvo ponúkla trom dlhoročným manažérom skupiny. Novými partnermi a spolumajiteľmi sa tak stávajú Fabrice Dumontheil, Václav Jirků a Marián Slivovič.

Z tých pôvodných zostávajú okrem Childa aj Čech Marek Dospiva a Slováci Jozef Oravkin a Eduard Maták. Maták však len do konca tohto roka, oznámila Penta. Partner, ktorý bol zodpovedný za zdravotnícku odnož biznisu, ktorá patrí v Pente medzi najvýznamnejších generátorov zisku, odíde aj spomedzi spolumajiteľov.

Reklama
Partner a spolumajiteľ Penty Eduard Maták (na archívnej fotke z roku 2015) zo skupiny odíde koncom roka 2021. Foto: Miro Nôta

„Rozhodol som sa, že po skoro 20 rokoch aktívneho manažovania projektov Penty je čas na zmenu. Vzhľadom na to, že Penta je vo svojich zdravotníckych investíciách veľmi aktívnym vlastníkom, preberie líderskú rolu v našich zdravotníckych firmách môj dlhoročný kolega a nový partner Penty Vašek Jirků. Ja sa budem týmto firmám naďalej venovať z pozície člena Dozornej rady“, povedal Eduard Maták.

Child v správe o personálnych zmenách v skupine informoval, že skupine sa naďalej darí – a to napriek ťažkostiam, ktoré spôsobuje pandémia. Prípadné problémy spôsobené odchodom Haščáka z aktívneho pôsobenia v skupine nespomenul.

Noví partneri Penty v nej pôsobia už roky. Fabrice Dumontheil je finančným riaditeľom celej skupiny, člen Investičnej komisie a Executive Boardu. Okrem financií zodpovedá aj za IT stratégiu skupiny.

Vyštudovaný lekár Václav Jirků bude aj v pozícii partnera pôsobiť v zdravotníckej časti, kde doteraz pracoval popri Eduardovi Matákovi. Penta je silný vlastník nemocníc na Slovensku i v Česku, vlastní poisťovňu Dôvera i najväčšiu stredoeurópsku sieť lekární Dr. Max.

Najmladším partnerom sa stane 39-ročný Marián Slivovič, ktorý však v skupine z nových partnerov pôsobí najdlhšie, už od roku 2005. Bude zastrešovať predovšetkým investície v bankovníctve, v Slovalcu, ako aj mediálne projekty na Slovensku a v ČR. Bankovníctvu a Slovalcu sa venoval i doteraz.

Ako funguje Penta

Pri nových zmenách je dôležité ozrejmiť, ako Penta funguje. Nejde o klasickú private equity skupinu, ktorá by spravovala peniaze vlastníkov i ďalších investorov. V jej prípade sa pôvodní zakladatelia zhodli, že spravovať budú iba peniaze ľudí, ktorí zároveň aktívne pôsobia vo vrcholovom vedení.

Skupina Penta tak investuje prostredníctvom fondu, ktorý je v súčasnosti vlastnený Marekom Dospivom, Jaroslavom Haščákom, Jozefom Oravkinom, Iainom Childom a Eduardom Matákom.

„Aktívnu správu investičného portfólia však Penta vykonáva prostredníctvom manažérskych spoločností – General Partners, ktoré sídlia predovšetkým v Prahe, v Bratislave a vo Varšave. Manažérska štruktúra bude po zmenách vlastnená Marekom Dospivom, Jozefom Oravkinom, Iainom Childom, Fabricom Dumontheilom, Václavom Jirků a Mariánom Slivovičom,“ vysvetlila skupina.

Partnerská zostava sa menila už v minulosti. Skupinu pôvodne v raných 90. rokoch založili Haščák, Dospiva, Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko. V roku 1999 odišiel Herko a v roku 2013 aj Martin Kúšik, ktorý rozbehol vlastný investičný biznis (Odyssey 44). Naopak, načas pribudol Jozef Špirko a pribudli aj súčasní menší partneri Eduard Maták a Iain Child.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?