25. januára 2017

Martin Kúšik si z Penty odniesol pravdepodobne 442 miliónov eur, o desatinu viac, než zneli pôvodné odhady.

Keď Martin Kúšik opustil v roku 2013 finančnú skupinu Penta, ktorú v 90. rokoch spoluzakladal a bol v nej partnerom, hovorilo sa, že za dlhodobú prácu pre ňu dostane v najbližších troch rokoch 400 miliónov eur. Podľa zverejnených výročných správ Penty však mohol dostať o desatinu viac.

V nich skupina totiž uvádza, že v rokoch 2014 a 2015 akcionárovi vyplatila dividendy 202 miliónov a 240 miliónov eur. V čase odchodu z firmy nechceli výšku vyrovnania komentovať Kúšik ani predstavitelia Penty.

Komentovať vyplatené dividendy Penta nechcela ani teraz. Cez hovorcu Gabriela Tótha iba odkázala, že vzťah s Martinom Kúšikom je už vysporiadaný.

Reklama

Partneri Penty si tradične nevyplácajú dividendy, drvivú väčšinu zisku ponechávajú vo firme a reinvestujú ho. Najväčšími partnermi sú Jaroslav Haščák (číslo 3 rebríčka najbohatších Slovákov) a Čech Marek Dospiva, do pätice ich aktuálne dopĺňajú Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child.

Kúšik (číslo 11 medzi najbohatšími Slovákmi) mal počas takmer dvoch dekád pôsobenia v Pente na starosti okrem iného expanziu na nové trhy, viedol napríklad projekty v Českej republike.

Tam sa i po odchode z Penty usídlil, v Prahe v roku 2014 rozbehol rodinný investičný fond Odyssey 44. Zamerať sa chce na investície v Česku a na Slovensku do väčších firiem (investície od 20 miliónov eur), chce v nich zostať „navždy“. Zatiaľ Kúšik kúpil spolu s partnerom Pavlom Vajskebrom  polovicu siete športových obchodov Sportisimo, českú jednotku. Chce ju posilniť na Slovensku a dostať na ďalšie trhy. Vajskebr je bývalý šéf siete lekární Dr. Max, ktorú Kúšik v Pente  budoval.

Vyplatenie peňazí bývalému partnerovi Pente Investments v uplynulých rokoch spôsobilo pokles čistej hodnoty jej aktív. Pred jeho odchodom prešla finančná skupina na nový spôsob účtovníctva podľa štandardu fair value a materská firma prešla z Cypru na ostrov Jersey. Čistá hodnota aktív (NAV) v roku 2014 klesla kvôli vyplateným dividendám o 8,5 percenta na 1,431 miliardy eur, o rok neskôr o takmer 3 percentá na 1,4 miliardy. A to napriek ziskom 70 miliónov, resp. 200 miliónov eur. Po vyplatení Kúšika by NAV mala pravdepodobne opäť rásť.

V roku 2013 tiež Penta zmenila investičnú stratégiu. Zamerala sa na firmy s ročnou EBITDA nad 50 miliónov eur (okrem nákupov médií, kde má iné kritériá) a predĺžila svoju očakávanú prítomnosť v nich nad 10 rokov. Viac sa rozbehla v realitách, a to aj v Česku a Poľsku, v strednej Európe úspešne rozvíja svoj zdravotnícky biznis. Ďalšími nohami biznisu sú bankovníctvo a strojárstvo.

Foto: Ondřej Pýcha